הצלת גינה קהילתית "אור בזמנהוף", ירושלים

הצלת גינה קהילתית "אור בזמנהוף", ירושלים

מספר חתימות

833
 
1,000  

קהילה מול חמדנות:

המאבק להצלת הגינה הקהילתית "אור בזמנהוף"

של שכונת מחנה ישראל בירושלים

שכונת מחנה ישראל (1866), משכונותיה ההיסטוריות של ירושלים, מצויה בעשור האחרון תחת "מתקפת בנייה" אגרסיבית אשר פגעה קשות באופייה, במבניה ההיסטוריים, וחיסלה כמעט את כל השטחים הפתוחים שבה.

מתוך חרדה לגורל השכונה, אנו, תושבי השכונה, פועלים במגוון דרכים להשתלב ולהשפיע על תהליכי תכנון השכונה ועל שימורה. כחלק מפעילות זו, הקמנו בשנת 2009, על מגרש גרוטאות נטוש, את הגינה הקהילתית "אור בזמנהוף", המשמשת מאז ריאה ירוקה, מרכז קהילתי וזירת מפגש לפעילות חברתית ותרבותית מגוונת. בגינה פעילים תושבים ותיקים לצד סטודנטים ותלמידי בתי ספר, אשר הופכים את השכונה למקום תוסס ואטרקטיבי.

הגינה פועלת בתמיכה ובעידוד של מִנהל גינות העיר, פורום אי"טק  ועיריית ירושלים.

 

לאחרונה, פועל מִנהל מקרקעי ישראל לשיווק שטח הגינה לבנייה– מהלך שמשמעותו חיסולה המוחלט.

אנו פועלים לסיכול המהלך בדרכים ציבוריות ומשפטיות וזאת מהטענות הבאות:

  • בנייה נטולת רסן וחסרת תכנון: בגלל אישורי בנייה שניתנו ללא התייחסות לאופי השכונה ולתכנית האב שלה, סובלת מחנה ישראל מבנייה אגרסיבית, רוויה ובלתי מתוכננת לטובת דירות רפאים.
  • הזכות לאיכות חיים: אין בשכונה שטחים פתוחים ומרכז לפעילות חברתית, פונקציות אותן ממלאת הגינה הקהילתית.
  • דרישה לשותפות בתכנון: כיום, מחנה ישראל מצויה בשלבי תכנון חדשים. יש לשלב את הגינה בתוכניות, תוך שיתוף התושבים והתחשבות בצרכיהם.
  • למי שייכת העיר? מן הראוי שגוף ציבורי כמו מִנהל מקרקעי ישראל, יפעיל שיקולי תכנון מעבר לעשיית ממון על חשבון רווחתם של תושבים, ויאפשר המשך פיתוח הגינה, התורמת כה רבות לפריחתה של קהילה.
  • למי שייכות קרקעות המדינה? המאבק על הגינה מהווה חלק מדיון ציבורי רחב יותר, המתקיים בימים אלה, בנוגע למדיניות הספסור בקרקעות המדינה, שמוביל מנהל מנהל מקרקעי ישראל (למשל, חוף בצת ופלמחים). אנו רואים במאבקנו ביטוי לקול הטוען כי קרקעות המדינה ומנהל מקרקעי ישראל שייכות לאזרחים וייעודן הנו לשפר את רווחתם של האזרחים.
  • שייכות ואחריות: יש במאבקנו הצעה למודל חדש ביחסי האזרח והרשויות – מודל לפיו יש לאזרחים זכות ואף חובה לקחת אחריות על סביבת חייהם ולפעול למענה.

 

אל תעמדו מנגד: הצטרפו למאבק!!

 

הוסיפו את חתימתכם

שולח חתימה, אנא המתינו

ציר הזמן של העצומה

19/11/2011
העצומה השיגה 500 חתימות!
10/11/2011
העצומה השיגה 100 חתימות!
09/11/2011
העצומה נפתחה