נתן זך: כל מי שזכרו יקר לו

נתן זך: כל מי שזכרו יקר לו

מספר חתימות

1,115
 
1,500  

 

ב 28.5.2020 נפתחה בגלריה "הראל הדפסים" ביפו תערוכת יחיד של האמנית סיגלית לנדאו תחת הכותרת: “Green Scream" | נתן זך “מזמור שיר לירוק״. בהזמנה לתערוכה ובתערוכה גופה ובאירועים הנלווים נכתב במפורש ובהבלטה שהתערוכה היא מחווה לשירו של נתן זך "מזמור שיר לירוק".

בימים אלה הוגשה תביעה נגד האמנית ונגד הגלריה על סך חצי מיליון שקלים בגין הפרת זכויות יוצרים. התביעה הוגשה בשם אלמנתו ויורשת עזבונו של המשורר המנוח.

התערוכה של סיגלית והפרסומים שנלוו אליה והשיח שהתקיים במהלכה בין האמנית לבין המבקרים הרבים היה רווי באהבה וכבוד למשורר החשוב ולתרומתו הגדולה, תוך שימת דגש על הסיבות האמנותיות לבחירת השיר המסוים. כמו כן דובר רבות על העניין הרב שזך גילה באמנות פלסטית ככותב,כאוצר וכאספן. העיסוק האינטנסיבי המחמיא והאוהב באיש ובשירתו לא יכול להתפרש בשום צורה ועל ידי אף צופה סביר כפגיעה בזכויות יוצרים. להיפך מדובר בדו שיח נפוץ ומקובל בין יוצרים ויצירות, בין שירת המשורר החשוב והמשפיע לבין אמנית מוערכת.

אין אפשרות, גם לא בדוחק, לקשר בין מטרות החקיקה החשובה המגינה על זכויות יוצרים ועל קניינם לבין האקט האוהב וחסר האינטרסים הזרים של סיגלית לנדאו. דווקא התביעה עצמה היא שפוגעת בזכר המשורר בכבודו ובזכויותיו הרבות.

נתן זך עודד בפועל ובאינטנסיביות שיתופי פעולה עם ציירים בצורות רבות ושונות לרבות ציטוטים בתוך יצירתם. רק לשם איור הדברים ייאמר שזך עבד על צירופים שכאלה עם תומרקין עם רפי לביא ועם יאיר גרבוז שאף ציטט בציוריו ללא נטילת רשות משיר של זך וזכה לברכתו המוחלטת.

מי שזכרו של זך יקר לו לא ינקוט פעולות פוגעות והרסניות כלפי גלריה פעילה ותורמת וכלפי אמנית אשר השקיעו כל כך הרבה מיכולותיהם לכבודו. מדובר בדיאלוג אמנותי מכובד נקי ולגיטימי והחתומים מטה יעשו ככל יכולתם למנוע את העוול שהתביעה יכולה לגרום.

 

הוסיפו את חתימתכם

שולח חתימה, אנא המתינו

ציר הזמן של העצומה

08/09/2021
העצומה השיגה 1,000 חתימות!
25/08/2021
העצומה השיגה 500 חתימות!
23/08/2021
העצומה השיגה 100 חתימות!
23/08/2021
העצומה נפתחה