פניה לשר החינוך בעקבות התבטאויותיו הגזעניות של נתן זך

פניה לשר החינוך בעקבות התבטאויותיו הגזעניות של נתן זך

מספר חתימות

680
 
50,000  

לכבוד: שר החינוך גדעון סער

 הנדון: התבטאויותיו הגזעניות של נתן זך

 שלום רב,

 מתוך זעזוע עמוק ושאט נפש צפינו בהתבטאויותיו הגזעניות של המשורר נתן זך כפי ששודרו בתוכנית "המקור" ששודרה בערוץ 10 בתאריך 21.7.2010.

 בין היתר, הלין זך על רמתה הירודה של הטלביזיה המשדרת, לדבריו, "כושים יורים בכושים", והפליג ללהג כי "הכושים זה בשביל עדות המזרח". ואולם זך לא הסתפק בדברי הבלע הללו, והמשיך לפרוס את עיקרי תורת הגזע בה הוא מאמין, לפיה "יש כאן שני עמים שאין ביניהם שום דבר במשותף; אלה באים מהתרבות הגבוהה ביותר שישנה, התרבות המערב-אירופאית, ואלה באים מהמערות". 

 קשה להפריז בחומרת הדברים ובחלחלה העמוקה שהם מעוררים בכל אדם הגון. ואולם חשוב להדגיש, כי אין מדובר כאן בהגיגיו של אדם פרטי, אלא באיש ציבור הנהנה משפע של כיבודים שמרעיף עליו הממסד בהתמדה (חתן פרס ישראל, פרס ביאליק ופרס אקו"ם, אם למנות כמה), ואשר שיריו מהווים חלק אינטגראלי מתוכנית הלימודים של משרד החינוך.

 לפיכך, אנו קוראים לך לנקוט באופן מיידי בשלושת הצעדים הבאים בעניינו של זך:

 

  1. להסיר לאלתר את כל שיריו מתוכניות הלימודים של משרד החינוך לשיעורי הספרות. לא יעלה על הדעת שציבור התלמידים, בוודאי המזרחים שבהם, ישננו את שיריו של האיש הבז לתרבותם ומגדירה כתרבות נחותה בראש חוצות.
  2. לבטל לאלתר את מינויו של זך בכל המוסדות האקדמאיים הציבוריים בהם הוא מועסק. מינויו כפרופסור בשלוש אוניברסיטאות הוא המכשיר, לטענת זך, את תורת הגזע המחפירה שהוא מציג; מחובתו של משרד החינוך להבהיר – לו ולציבור כולו – כי לא ייתן לדעות נאלחות שכאלה לחסות בצלו ולהתנער מהם בראש חוצות.
  3. לתגבר באופן משמעותי את התכנים העוסקים בתרבות וההיסטוריה של יהודי המזרח בתוכניות הלימודים של משרד החינוך. אין כל ספק שההבלים הגזעניים שהשמיע זך נובעים, בין היתר, מבורות עמוקה בכל הנוגע לתרבות יהדות המזרח, בורות הממשיכה למרבה הצער להעמיק בשל התעלמותו המתמשכת של משרדי החינוך והתרבות מעולם תוכן עמוק זה. אם משרד החינוך מבקש למנוע צמיחתם של דורות נוספים הגדלים על בורות ושנאה, עליו לנקוט בצעדים מיידיים וקונקרטיים לשינוי המצב.

 אנו מאמינים כי שלושת הצעדים הללו הם רק התחלה צנועה בכדי להתחיל ולהתמודד עם נגע הגזענות העמוק שזך הרהיב לתת לו דרור, וכי מערכת החינוך הממלכתית, עליה אתה אמון, חייבת להוות את חוד החנית במלחמה בתופעה זו, שאם לא כן היא תמשיך לכרסם ביסודות החברה עצמם עד לקריסתה המוחלטת.   

 זהו קצה של קרחון של גזענות הפושה בכל פינה בישראל ועלינו למגרה בכל אופן ובכל צורה. הניסיון לתייג את המזרחים כנחותים בעלי תרבות נמוכה מתבטא גם בתהליכי הסללה בחינוך, בסלקציה למועדוני בילוי, בחיסול מדינת הרווחה, ובהמשך תהליכי הדיכוי המוסדיים של המזרחים בישראל על ידי חוסר ההכרה המלאה שלהם בזהותם. אחרי שישים שנה, הגיעה העת להפסיק להעניק יוקרה, משאבים ויקר למשורר נתן זך ולגזענים אחרים המבצעים זיהוי על רקע גזעני ואתני לאוכלוסיות שלמות בחברה בישראל.

 

 

 

ציר הזמן של העצומה

25/07/2010
העצומה השיגה 500 חתימות!
22/07/2010
העצומה השיגה 100 חתימות!
21/07/2010
העצומה נפתחה