יום לימודים ארוך והסעות בחינוך מיוחד של אוטיסטים

אין תמונה

מספר חתימות

89
 
1,000  

בשלב כלשהו בעבר מישהו החליט שבתי ספר כוללניים של אוטיסטים יעבדו עד השעה 16:45 במתכונת של יום לימודים ארוך. בשלב ההוא זה שירת כנראה את רוב אוכלוסיית היעד. מאז נפתחו הרבה מסגרות נוספות לאוטיסטים, גני תקשורת, כיתות תקשורת בבתי ספר רגילים. יש הרבה יותר אוטיסטים והרבה יותר מסגרות.

כרגע כל האוטיסטים שלומדים בחינוך מיוחד חייבים להשאר במסגרת עד השעה 16:45. אין לילדים ולהורים שלהם יכולת לבחור כמו שכל ילד אחר במדינה יכול לבחור, האם להשאר בצהרון או לחזור הביתה.

המצב הזה גורם לכך שיש הרבה ילדים אוטיסטים שלא מסוגלים להשאר ליום ארוך, יש ילדים שמוצפים מהר מאוד וחייבים את הסביבה של הבית כדי להרגע, בתיכון למשל אחרי 7-8 שעות לימודים רצופות ילדים כבר לא מסוגלים לקלוט שום דבר וחייבים מנוחה.

השירות של יום לימודים ארוך שמשרד החינוך נותן לאוטיסטים הוא מבורך ובהחלט מתאים ולפעמים מציל חלק מהמשפחות. אבל זה לא מתאים לכולם, וזה לא יתכן שזה יהיה חובה ולא בחירה כמו אצל כל שאר ילדי ישראל.

כרגע הורים של אותם ילדים שלא מסוגלים להיות במסגרת יום לימודים ארוך נדרשים כל שנה מהתחלה להגיש בקשות מיוחדות, כולל מכתב מרופא למפקחת ולבקש לאשר קיצור יום לימודים. האישורים האלו לוקחים זמן, לפעמים חודשיים, לפעמים מסרבים לתת את האישור. וגם אם כבר קיבלו אישור לקיצור יום לילדים אין הסעות בשעת סיום לימודים (בין 14:30 ל 15:30) ורק אותם ילדים שהורים שלהם לא עובדים ויכולים לבוא יום יום ולאסוף אותם מהמסגרת יכולים באמת להשתמש בזכותם לבחור האם להשאר בצהרון או לא. כל השאר נשארים ליום לימודים ארוך לחכות להסעה ובדרך כלל סובלים יום יום.

הגיע זמן לבטל את החובה של יום לימודים ארוך. זאת צריכה להיות בחירה ובחירה אמיתית, כי בלי הסעות זה לא בחירה. יש ועדות אפיון, בהם כל הורה יכול להגיד מראש האם ילד שלו מעונין ביום לימודים ארוך או לא.

 

כשפניתי למשרד החינוך לגבי גמישות בהסעות זאת התשובה שקיבלתי:

"השתתפות משרד החינוך בהוצאות הסעת תלמידים הינה במתכונת יומ-יומית ובהתאם למערכת השעות הרשמית של מוסדות החינוך.

משרדנו איננו משתתף בהוצאות הסעת תלמידים במצב של קיצור יום הלימודים, גם אם הקיצור אושר ע"י הפיקוחכמקרה שלכם

אי לזאת, וככל שהרשות המקומית תציע לכם הסעה, למרות היעדר הזכאות, יהיה זה מרצונה הטוב כאשר משרדנו איננו צד בעניין.

צר לנו שאין באפשרותנו לסייע לכם בנושא מעבר לאמור."

 

התשובה הזאת היא בניגוד מוחלט לחוק, לפי חוק הסעה בטיחותית לילדים ולפעוטות עם מוגבלות, תשנ"ד-1994

"ילד עם מוגבלות זכאי להסעה ממקום מגוריו או ממקום סמוך לו למוסד חינוך וממנו, לפי צרכיו ובהתחשב בסוג המגבלה שלו"

העצומה הזאת דורשת ממשרד החינוך לתת להורים בועדת אפיון וזכאות לבחור האם ילד יצטרך יום לימודים ארוך או לא ולממן את ההסעות בהתאם (הסעות צריכות להיום או בסיום יום לימודים רשמי או בסיום יום לימודים ארוך בהתאם לבחירה של ההורים)

הוסיפו את חתימתכם

שולח חתימה, אנא המתינו

ציר הזמן של העצומה

18/11/2020
העצומה השיגה 50 חתימות!
18/11/2020
העצומה נפתחה