לוחיות רישוי מותאמות אישית בישראל

לוחיות רישוי מותאמות אישית בישראל

מספר חתימות

5
 
5,000  
פורסם בתאריך: 03/10/2018
 

אמנם שיפור מכוניות בישראל עדיין טרם הוסדר, אך לוחיות רישוי מותאמות אישית (Vanity plates) יוכלו להוות צעד ראשוני אידאלי בכיוון. מספר מדינות החלו להתיר לוחיות אישיות בשנים האחרונות (ביניהן אף הונג קונג, איראן וסווזילנד), כך שהן כבר מזמן לא בלעדיות לאירופה, אמריקה הצפונית ואוסטרליה. עצומה זו מזמינה את ישראל להצטרף למגמה.

יובהר שאין הכוונה להתיר את שינוי צורת הלוחית או הסרת סמל ישראל (פרט לרכבי אספנות), אלא לאפשר את שינוי הצבע ובחירת צירופי אותיות עבריות, לטיניות או ערביות (לא יתאפשר שילוב בין שלוש שיטות הכתב, אלא לפי בחירה) המכילים ספרה אחת לפחות. מוצע שלוחיות אישיות יכילו 3 עד 8 תווים, ללא קידומות וסיומות וללא קשר לסוג הרכב או יצרנו. כמו כן, מובן מאליו שיש לאסור ולמנוע רישום צירופים העלולים להטעות, לפגוע בתקנות הציבור או ברגשותיו (שימוש בקידומות רשמיות, שמות רשויות ומוסדות מדיניים וכד', בדיוק כמו חוק השמות); יש ליצור רשימת צירופים אסורים על מנת למנוע את השימוש בהם, כפי שקיימת אצל ה-DVLA הבריטית.

חלופה ראשונה: משרד התחבורה הישראלי יוכל לנהל תהליך הגשת בקשה דומה למודל הנורווגי - המגיש יתחייב למלא טופס מיוחד ולשלם אגרה; במידה שהלוחית אינה בעייתית והבקשה מאושרת יתחייב המגיש לשלם את האגרה תוך תקופת זמן מוגבלת. במידה שהאגרה לא תשולם תיפסל הבקשה והלוחית תישמר לנהגים אחרים.

חלופה שנייה: יצרנים יוכלו למכור לוחיות מעוצבות לרשתות אביזרי רכב כגון AUTODEPOT, באותו אופן בו נמכרים שלטי "נהג חדש" (כמובן על פי תקנות שיוסדרו לכך; כל לוחית תימכר בשני עותקים). רוכש הלוחיות ידרש לעדכן את רשות הרישוי בדבר המספר החדש, בדומה לכל שינוי אחר.

שינוי משמעותי זה יוכל להועיל לא רק לבעלי רכבים פרטיים, אלא גם לתאגידים המעוניינים להקצות לרכביהם רישומים ייחודיים. מוטב שבעלי רכבי אספנות יוכלו להתהדר בלוחיות מרשימות אף יותר (אבל עדיין עם עד חמישה תווים בלבד ועם המילים "רכב אספנות"). יתר על כן, לוחיות אישיות מסוגלות לשפר את זיהוי הרכבים אליהם הן שייכות, לעומת מספרי רישוי רגילים.