צדק למתמחי לשכת עורכי הדין

אין תמונה

מספר חתימות

1,060
 
10,000  

תמכו במאבק מתמחי לשכת עורכי הדין!

מתמחי לשכת עורכי הדין, כמו מתמחים בהרבה מקצועות נוספים, עושים דרך ארוכה ומפותלת על מנת לזכות בתואר הנכסף- עורכ/ת דין. 

המתמחים עוברים שלוש וחצי שנים של לימודים באוניברסיטאות ובמכללות, שנה/שנה וחצי של התמחות במקצוע ולימודים אינטנסיביים למשך כשלושה חודשים- כל זאת על מנת לגשת לבחינות הלשכה.

המסלול כולו בן כחמש שנים, לעתים יותר, דורש מכל מתמחה להשקיע זמן יקר וכמות לא מבוטלת של כסף. למעשה, כל מתמחה ישלם לאורך חמש השנים עשרות אלפי שקלים ואף יותר, זאת מבלי לחשב את הפסדי השכר בתקופת הלימודים באוניברטיסה/מכללה ובמהלך הלימודים לבחינת השלכה וכן מבלי להחשיב את ההפסדי השכר בעוד לאורך תקופת ההתמחות עובד המתמחה בשעות לא שעות ומשתכר בשכר מינימום. 

המסלול קשה, ארוך ומפרך ולא סתם! מדובר במסלול הכשרה של עורכי דין לעתיד, אלה שעומדים לייצג אותנו, כאזרחים, בפני מערכת החוק והמשפט ובכך מסוגלים להשפיע על חיינו באופן משמעותי.

ישנה חובה מוסרית לקבל לשורות המקצוע את הטובים שבטובים!

לצערנו הרב, הקשר בין איתור המתמחים המתאימים לשורות המקצוע לבין מבחני הלשכה כפי שהם כיום- מקרי בהחלט.

מבחן הלשכה דורש שינון כמות אדירה של ידע, אשר לא נדרש לשננו על מנת להצליח במקצוע בעבודת היומיום, ומתעסק בשולי הדברים. כך למעשה, הופך מבחן הלשכה, ברובו, למבחן של מזל.

האם כך הייתם רוצים שיבחרו עורכי הדין שעתידים לייצג אתכם? על פי מזל?

לא. בדיוק כפי שלא הייתם רוצים שיבחרו כך גם אנשי מקצוע אחרים כמו רופאים, מחנכים ועוד בעלי תפקידים חשובים וטובים אשר משפיעים על חיינו בצורה משמעותית ויומיומית. 

מצב הדברים מביא לכך שמתמחים עושים מסלול מפרך בו מושקע מיטב זמנם וכספם ובסופו, רבים וטובים אשר מתאימים ומוכשרים בהחלט לשמש כעורכי דין- מוכשלים!

----------------------------------------------------------------------------------------------

מבחן הלשכה האחרון התקיים באוגוסט 2020, בעיצומה של מגפת הקורונה השוררת בארץ. כך, במסגרת הסגר, נאלצו מתמחים רבים ללמוד בביתם, בעודם מטפלים בילדיהם הקטנים במקביל, ללא כל הכנסה וללא כל הבטחה כי המועד אכן יתקיים- כך במשך חצי שנה! תנאי הלימוד היו ירודים. על אף האמור, נגשו למבחן כ-3,000 מתמחים ומתמחות אשר עשו את מירב המאמצים לשקוד על חומר הלימוד בתקופה קשה זו.

מבחן הלשכה אשר נערך במועד זה היווה חריג נוסף בכל הנוגע לרמת הקושי העומדת בפני הנבחנים. 

לא מעט אנשי מקצוע, עורכי דין מנוסים וחברי לשכה הכריזו כי מדובר באחד המבחנים הקשים שחוברו בעשור האחרון אם לא הקשה מכולם. יתרה מכך, רבים הודו כי לא היו עוברים את המבחן.

לא רק זאת, חברת "המתמחה", חברת בת של לשכת עורכי הדין דאז, העבירה למתמחים פתרון מוצע על ידה, כבכל מועד. פתרון שהוצע על ידי מיטב המומחים בתחום מטעמה, בעודם יושבים אל מול חומר הלימוד ללא מגבלת זמן. הפתרון המוצע "חרג" בלא פחות מ-12 שאלות מהתשובות הרשמיות!

באם מומחים בתחום אשר פתרו את המבחן בלא כל מגבלת זמן וכאשר כל המידע והמומחיות מצויים לפניהם- "שגו" ב-12 שאלות, האם באמת ובתמים ניתן לטעון כי המתמחים יכולים לצלוח את הבחינה בהתבסס על הידע שרכשו?

תוצאות המבחן מעידות בעד עצמן. 34% בלבד עברו את בחינת הלשכה במועד אוגוסט 2020. דהיינו, נבחן אחד מתוך שלושה עבר את המבחן.  כ-2,000 מתמחים נכשלו בבחינה. כ-2,000 מתמחים שהחליטו, על אף הקשיים הכלכליים והנפשיים שעלו ביתר שאת בתקופה זו בעקבות הקורונה, לשים את משפחותיהם ואת כלכלת הבית במקום השני על מנת לצלוח את המבחן ולפרנס עצמם בכבוד במקצוע אליו למדו ובו השקיעו חמש שנים מחייהם. 66% אלה נכשלו לא בהכרח כי הם לא מספיק מוכשרים וראויים להיכנס לשורות המקצוע, אלא כי לא הצליחו לעמוד ברף השרירותי שנקבע למבחן המבוסס על מזל!

מתמחי לשכת עורכי הדין לא מבקשים רחמים. הם מבקשים הוגנות וצדק. יסודות עליהם אמור לעמוד המקצוע כולו והלשכה בפרט. 

אנו דורשים שיעשה הצדק עם נבחני מועד אוגוסט ויינתן סעד ממוקד ומתאים לכ-2,000 המתמחים שנכשלו.

אנו דורשים צדק והגינות בעבור כל נבחני העתיד!

שתיבחן התאמתם למקצוע ולא מזלם הטוב בשאלות אמריקאיות.

טענות כמו "הצפת השוק" לא יכול שתתקבלנה לאחר לאחר שהשקיעו המתמחים ממיטב זמנם וכספם. לא יתכן כי מטעם זה תתבצע הכשלה מכוונת. דילול המקצוע צריך להתבצע בתחילת דרכו של המתמחה, עוד בכניסה למסגרת הלימודית וכך לחסוך ממנו את ההשקעה הרבה במידה ולא מתאים.

אנו מבקשים את עזרת הציבור הרחב, כיוון שנראה כי רק בעזרתכם נוכל להוביל לשינוי משמעותי, להחזיר את כבודם של המתמחים ואת כבוד המקצוע. ביחד נדאג לייצוג ראוי על ידי עורכי דין ראויים בלבד לכלל האזרחים.

השינוי יכול שיעשה בעזרת שר המשפטים ובחקיקה. בעזרתכם נוכל להביא לעשיית צדק אמיתי!

תמכו בנו באמצעות חתימה על העצומה

הוסיפו את חתימתכם

שולח חתימה, אנא המתינו

ציר הזמן של העצומה

21/10/2020
העצומה השיגה 1,000 חתימות!
17/10/2020
העצומה השיגה 500 חתימות!
16/10/2020
העצומה השיגה 100 חתימות!
16/10/2020
העצומה נפתחה