מטפלות/ים במשרד החינוך מתנגדות לתו הירוק

אין תמונה

מספר חתימות

66
 
1,000  

מנהלות מתי"א יקרות, מנהלי בתי ספר וגנים,

המכתב הזה נכתב בשם מטפלות ומטפלים מכל רחבי הארץ, צפון עד דרום. כולנו מטפלים ומטפלות, המתנגדים ומתנגדות לכפיית פרוצדורות רפואיות. בחירה שבימים כתיקונם היתה נחשבת בחירה לגיטימית של אדם לגבי גופו וחייו, אבל אינה כזו במציאות של היום.

לילה לפני תחילת שנת הלימודים נכנסו לתוקפן במחטף תקנות התו הירוק אשר עיקרן הוא מי שאינו מחוסן/ת ועובד/ת במשה"ח אינו/ה יכול/ה להגיע לעבודה אלא אם ת/יציג בדיקה המוכיחה את בריאותו/ה מספר פעמים בשבוע. להבדיל ממרבית עובדי המשק, אנו בין היחידות שנדרשות לשאת בהוצאות כספיות, נדרשות לעמוד בתורים אינסופיים פעמיים בשבוע ובטרחה וטרטורים רבים. נשוב ונדגיש כי הדבר נעשה בצורה מיידית וטוטלית שהשאירה אותנו המומות ולא איפשרה לנו להתכונן ולהיערך לתרחיש דרמטי שכזה, כל זאת כדי לכופף לנו את היד ולאלץ אותנו להגיע לעבודה כאשר אנו מפרות את הערכים הכי חשובים לנו כבני אדם - להשתתף בהליכים רפואיים (חיסונים ו/או בדיקות) בניגוד לרצוננו.

קשה להאמין שבשנת 2021, אנשים נמצאים מאוימים על משרותיהם בשל שיקוליהם הרפואיים גרידא. החלטה זו נוגדת כל עקרון אנושי, טיפולי ופוגעת בחוקי יסוד כבוד האדם וחירותו.

לצערנו, מטרת התו הירוק, כפי שהוגדרה כלפי עובדי משה"ח והממשלה, אינה לשמור על בטיחות הצוות והמורים. אם זה היה המצב, על כולם היה להיבדק כל שלושה וחצי ימים. זאת מאחר וכבר ידוע, ואף הוצג בפני בית הדין הגבוה לצדק, כי מחוסנים ולא מחוסנים מאומתים מדבקים באותה המידה. ובטח ובטח שהתלמידים מדבקים. 

יוצא כי מטרת התו היא להפעיל עלינו לחץ על מנת שנתחסן ולהעניש אותנו על כך שאנחנו לא מתחסנות. איילת שקד, שרת המשפטים וניצן הורוביץ, שר הבריאות, אמרו זאת במפורש. 

תמהנו על כך שאף גורם במשרד החינוך לא גילה שביב של רצון להתייצב לצד העובדות והעובדים הלא מחוסנים/ות. אלה שעבדו בשעת משבר ולחץ בשנה שעברה שעות נוספות כשאנשים לא רצו לצאת לעבוד מחשש לבריאותם. אלוה שהתייצבו ללא לאות לעבודה, מתוך הבנה מעמיקה כי המטופלים חווים קושי עצום והם זקוקים לנו.

איננו דנים כאן בשאלה האם החיסון יעיל או לא, האם הוא נחוץ או לא.  אלא דנים על נקודה עקרונית והיא שלכל אחד יש זכות לבחור על גופו ולכל אחד שמורה הזכות כיצד לפעול. אנחנו אנשי ונשות טיפול בעלות הכשרה אקדמית נרחבת, אנו בעד חיים וחיוניות, אנחנו עובדות  מסורות, שרבות מאיתנו עבדו כל שנה שעברה באופן פרונטלי עם הילדים, מבלי לחשוש לחייהן ובריאותן, או נתנו את נשמתן בטיפולים בזום, חווינו השנה מהמערכת את המסר, שלמעשה אנחנו חסרות חשיבות וברות החלפה. תחושה מאוד קשה ומערערת של כפיה, המלווה בחוסר מוגנות נוראית. פרנסתנו נשללת מאיתנו מהיום למחר, רבות מאיתנו במצוקה קיומית, אנו חוות חוסר הבנה והכלה למצב ובעיקר השתקה.

אנו תוהות איך יתכן שסומכים עלינו לדאוג לבריאותם ורווחתם הנפשית של מטופלינו ואין סומכים עלינו שנגיע בריאות לעבודה? איך אנו יכולות לטפל ולהיות מיכל עבור מטופלינו, כאשר מעלינו עננה שחורה מרחפת? כיצד ניתן להקנות ערכים של שוויון, קבלה והבנת האחר והשונה, עקרון 'גופי הוא ברשותי', כשאנו מודרות ומוחרמות ע"י אותה המערכת השואפת לערכים אלו בעצמה?

בראש ובראשונה צר לנו על הילדים, שמשמעות הדבר מבחינתם היא דחייה בקבלת הטיפול לו הם זקוקים. ייתכן וזה אחד מאותם רגעים שאנחנו כמבוגרים צריכים להניח קודם על עצמנו את מסיכת החמצן, ורק אח"כ על הילדים, כדי שנוכל בהמשך להיות שם בשבילם.

לסיום, יתכן וזו פנטזיה חסרת קשר למציאות, אך כפי שישנה שבועת הרופאים והמטפלים, לדעתנו חייבת להיות שבועת המחנכים, המדריכים והמנהלים. בעולם מתוקן, אם כל מנהלת מתי"א / מדריכה / מנהלת בי"ס הייתה מביעה את חוסר הסכמתה לאי הצדק הזועק כיום, או מביעה את תמיכתה בנו, היתה בכך תרומה משמעותית לקידום שיח פורה במדינה, הנותן מקום לקולות נוספים להישמע, במקום כל הפילוג, ההשתקה והשיסוע והאיוולת.

בשעת מבחן קשה זו בהיסטוריה, אנו חושבות כי יש רגעים בהם שתיקה הינה שיתוף פעולה עם העוול.

האם נראה לכם ראוי שמטפלות מסורות יודרו בהינף יד רק על סמך ענייניהן הרפואיים ומוכנותן להתחסן?

האם נראה לכן הגיוני לפגוע במשרותיהן?

אנו מקווות שבתור מנהלים ומנהלות מובילים/ות תישאו אתם/ן את ערכי האנושיות, ההומאניות, הסובלנות, ההכלה והשפיות, ובתור גוף מייצג תגידו עד כאן!

אתן, ראשות המתיאות, המנהלים והמנהלות, יכולים/ות לקחת החלטה ולשים לזה קץ! במיוחד, לנוכח החרגת 'מלווים לטיפול בילדים בעלי קשיים מיוחדים' (כפי שהוגדר בתיקון לתקנות שעת חירום, סעיף 5ב (2)).

אנו, המטפלים שנותנים קול למצוקות המיעוטים ולריפוי הנפש, שרואות את חוק יסוד כבוד האדם וחירותו בראש ובראשונה, שדוגלות בשינוי, בשפיות ביצירתיות ובהגיון בריא, מקוות ומקווים שהדברים יחדרו לליבכם/ן ויגרמו לשינוי מיידי בעוול הנגרם למאות מטפלים ומטפלות במערכת, אשר הושמו כהרף עין ובניגוד לרצונם/ן במצב שעלול לסכן את משרתם/ן.

ובאנו על החתום:

מטפלות מכל רחבי הארץ.

הוסיפו את חתימתכם

שולח חתימה, אנא המתינו

ציר הזמן של העצומה

15/10/2021
העצומה השיגה 50 חתימות!
12/10/2021
העצומה נפתחה