שינוי חוק השקיות

שינוי חוק השקיות

מספר חתימות

12
 
30  
פורסם בתאריך: 13/02/2021
 

בעקבות המהפכה התעשייתית, בעולם החלה עלייה של הטמפ הממוצעת של כדור הארץ. תופעה זו מכונה כ"התחממות הגלובליות" והיא נגרמת בעיקר עקב פליטת גזי חממה. להתחממות השפעות רבות על אורח חיינו וללא צעדים משמעותיים נגד ההתחממות, העולם יחווה יותר ויותר בצורות, שריפות ענק, הפשרת קרחונים, מחלות, עליה במחירים והכחדת מינים רבים של בעלי חיים ובסופו של דבר האנושות תוכחד ממחדל תנאי המחיה שיהיו בכדור הארץ.

שקיות ניילון לדוגמה, מאיצות את התהליך משום שהן מהוות נזק כפול לסביבה- בתהליך ייצורן נפלטים גזי חממה לאוויר בעקבות השימוש בנפט שממנו הן מיוצרות, ובתום השימוש בהן הן נשלחות למאגרי הפסולת ששם הן נחשפות לאור השמש ושוב נפלטים גזי חממה. יתרה מזאת בשל משקלן הדל הן נוטות להתפזר, להגיע לנחלים ואל הים, ולזהם את מקורות השתייה שלנו, ולפגוע בבעלי החיים.

בישראל נכנס לתוקף חוק מאז 1.1.2017 שנועד לצמצם את השימוש בשקיות ניילון עי חיוב הלוקחות ב10 אגורות עבור שקית ואכן נצפתה תחילה יירידה משמעותית בשימוש בשקיות אלה, אך שוב נצפתה עלייה קלה בצריכת השקיות בשנה האחרונה (2020).

החוק עצמו תקף רק לרשתות המזון הגדולות, ולכן מלכתחילה הוא לא מצמצם באופן משמעותי את הצריכה בשקיות נילון בישראל שכן הוא לא תקף ברשתות הפארם וכדומה, ובד בבד במבחן הזמן הוא נכשל משום שהתהליך החיובי שנעשה בישראל בעקבות החוק- הרגלי צריכת שקיות הנילון בישראל בקמעאונים הגדולים חוזרים אט אט לקדמותם.

אך המלחמה הזו לא עבודה מראש, כן יש מודעות סביבתית גבוהה, וכן רואים אנשים נושאים שקיות רב פעמיות לסופר- החזון שלנו הוא שאנשים יישאו עימם שקיות רב פעמיות גם בקניון, בספורפארם, וכדומה, ולכן אנו מציעות להחמיר את חוןק השקיות ולתת לו תוקף בכל חנות בישראל, ולהגדיל את התעריף של כל שקית לשקל לפחות

כמו כן החוק העכשווי תקף רק לשקיות ניילון, וגם שקיות נייר מזהמות ופוגעות בסביבה שכן הן עשויות מנייר ונייר עשוי מעץ וכריתת יערות פוגעת באזורי מחייה של בעלי חיים רבים, ובאיכות האוויר שאנו נושמים משום שעצים מנטרלים גזים בין היתר גם גזי חממה ומייצרים חמצן שחיוני לבעלי החיים להתקיים.

אנו מזמינות את כולם להצטרף למאבק על הבית של כולנו ולחתום על העצומה שבאה לקדם את שידרוג חוק השקיות למען שיפור העתיד המפחיד שצפוי לנו אם לא נאבק בהתחממות שיהפוך להיות המציאות שלנו כל עוד לא נראה מעורבות סביבתית ושיתוף פעולה.

הוסיפו את חתימתכם

שולח חתימה, אנא המתינו