התנגדות להרחבת פסי הרכבת בסמוך לשמורת הטבע עיינות גבתון

התנגדות להרחבת פסי הרכבת בסמוך לשמורת הטבע עיינות גבתון

מספר חתימות

0
 
750  
פורסם בתאריך: 12/03/2019
 

בסמוך למושבות מזכרת בתיה ויציץ קיימת שמורת טבע יקרה לליבנו בשם ״עיינות גבתון״. בשמורה נמצאת ביצה העשויה מי מלח ולכן ייחודית במינה ומתאימה לבעלי חיים וצמחים מוגנים. מזה עשר השנים האחרונות, השמורה נמצאת בתהליכי שיקום במטרה להשיב לשם את החיים והצמחייה שנהרסו בייבוש הביצות, שאירע עם קום המדינה.

במסגרת בית הספר, תלמידי כיתות ח׳ במזכרת בתיה יוצאים ליום שדה בשמורה, במהלכו הם מנווטים בה ואף עוזרים בשיקומה. בנוסף, מדי שישי שבת תושבי האזור מגיעים לשמורה להנאתם.

אזור שלא לכולם מוכר בשמורה הוא תל מלוט, מצפור לזכר רפנאל מוסקל ז"ל, לוחם שנפל על הגנת המולדת במלחמת לבנון השנייה. מצפור זה הוקם על ידי חבריו הקרובים של רפנאל כאתר הנצחה המבטא את ערכי החברות ואהבת הארץ שאפיינו אותו.

המצב המצער הוא שתל מלוט לא נחשב חלק משמורת הטבע, לכן אינו מוגן בפני פיתוחים תעשייתיים.

בשנה הקרובה מתוכנן להרחיב פסי רכבת אשר ממוקמים בסמוך לשמורת הטבע ולתל. במסגרת ההרחבות, פסי הרכבת הנוספים יבנו על מחצית מתל מלוט.

אנחנו, מש"בים מגרעין ההנהגה צור, ע״ש צור אלפי ז"ל, ונוער מזכרת בתיה בעד הגעת הרכבת החדשה למזכרת בתיה ופיתוחה. עם זאת, אנחנו נגד העברת הרכבת בתל.

העברת הרכבת בתל תהרוס את המצפור לזכר רפנאל מוסקל ז"ל. בנוסף, קירוב מסילות הרכבת לשמורת הטבע עלול לפגוע בבעלי החיים אשר הובאו לשמורה, כולל ברווזי ״צולל ביצות״ הנמצאים בסכנת הכחדה. חשוב לציין כי תל מלוט הוא גם אתר ארכיאולוגי בו נמצאו שרידי חיים מלפני אלפי שנים.

אנחנו מציעים פתרון חלופי לתוכניות!!

[הכנס פתרון כאן]

אבל אנחנו זקוקים גם לעזרתכם. כדי שנוכל להשפיע על התוכניות, שכרגע עדיין לא פורסמו, אנחנו צריכים את תמיכתכם. חתמו על עצומה זו ועזרו להציל את השמורה שלנו!

על החתום,

גרעין צור ונוער מזכרת בתיה.

לדף הפייסבוק של המאבק: לחצו כאן

לפרטים נוספים על מצפור רפנאל: לחצו כאן