די לסוכריות בבית הכנסת

אין תמונה

מספר חתימות

1
 
100  
פורסם בתאריך: 11/01/2020
 
חברים יקרים,
 
מזה שנים רבות נפוץ בבתי הכנסת המנהג של חלוקת סוכריות לילדים על מנת לחבב עליהם את בית הכנסת. מחלקי הסוכריות מתמידים במסירות ובאהבה בקיום המנהג, מתוך כוונות טובות וראויות, אך כהורים לילדים, האחראים לבריאותם, לחינוכם והכוונתם, ולמרחב קהילתי ערכי ובטוח עבורם, בחרנו לפעול לבירור בנושא זה.
 
המודעות האישית והקהילתית לבריאות ותזונה מאוזנת, הובילה לשינוי לטובה בהרגלי צריכת הסוכר וצבעי המאכל, כמעט בכל בית ובכל מסגרת חינוכית. עידוד הילדים ליטול חלק בתפילה ובלימוד תורה באמצעות צ'ופר מתוק, בתפילת ילדים, בתהלים, בשיעורי ילדים וכד', נעשה כיום בצורה מאוזנת יותר מבעבר, כחיזוק על התמדה ושותפות אקטיבית מצד הילדים בפעילות תורנית ערכית וחינוכית. כמויות המתוקים במרחב הציבורי מוגזמות ומאתגרות, אך לכל הפחות מתאפשר לנו כהורים להיות נוכחים, לתווך, למנן ולהשגיח.
 
להבדיל- חלוקת הסוכריות בבית הכנסת מחזקת שוטטות חסרת כל ערך חינוכי, ללא נוכחות והשגחת הורים, ולעתים אף ללא ידיעתם ורשותם. מרחב בית הכנסת הוא מרחב מועד בו ילדים מסתובבים זמן רב ללא השגחה הורית ולכן דווקא בו נדרשות ערנות ומעורבות הורית.
 
על אף שבקהילתנו חלוקת הסוכריות הנה תמימה ומתוך כוונות נאותות, על פניו האינטראקציה בה ילד מקבל ממתק ממבוגר, בתמורה למחווה- לחיצת יד, אמירת שבת שלום, או כל פעולה אחרת, עלולה להעביר מסר מעוות. יש שינסו להצדיק זאת כיוון שמדובר במרחב ציבורי, ובדמויות מוכרות שאינן זרות לילדים, אך אלו בדיוק התנאים ההופכים מרחב בטוח-לכאורה למסוכן, ועלולים, לא עלינו, לשמש כר פורה לניצול ילדים. 
 
לאור כל הנ"ל אנו מציעים לבטל את מנהג חלוקת הסוכריות בביהכ"נ, ובכדי לאפשר למחלקים להמשיך את המסורת- לבקש מהמחלקים לערוך סבב ביניהם בו הם מצטרפים לתפילת הילדים ומחלקים את הצ'ופר בתום התפילה. 
 
אנו מזמינים אתכם ההורים להצטרף לעצומה המעמידה את טובת ילדינו, בריאותם וחינוכם מעל לכל!

הוסיפו את חתימתכם

שולח חתימה, אנא המתינו