לא מוכנים לאפליה על בסיס גיל

אין תמונה

מספר חתימות

291
 
300  

לצד השמחה בה קיבלנו את ההחלטה כי סוף סוף משרד הבריאות וועדת סל התרופות הבינו את הקושי של חולי הסוכרת מסוג 1 והכניסו לסל התרופות את מערכת ״הלבלב המלאכותי״, נדהמנו לגלות שהמערכת אושרה רק לחולים עד גיל 40.

האם יש הבדל בין סוכרתיים מתחת לגיל 40 ומעל לגיל 40? האם אתגרים של כולנו לא דומים? הסיכונים הבריאותיים שלנו לא דומים? יש אפילו שיגידו שהם אפילו חמורים יותר.

ההחלטה לאשר את המערכת רק לסוכרתיים מסוג 1 ״צעירים״ היא החלטה שערורייתית ומפלה על רקע גיל, שאיננה מבוססת על הצדקות כלשהן בספרות הרפואית. החלטה זו גם פוגעת באופן ישיר בבריאותנו וגם מגדילה בטווח הארוך את העלויות המוטלות על מערכת הבריאות - שתידרש לטפל בהשלכות הבריאותיות של החלטה זו.

סוכרת מסוג 1 היא מחלה שאין ממנה חופש. אין ריפוי, אין כדור שניתן לקחת ולהרגיש יותר טוב. זו מחלה שמעסיקה אותנו ואת בני משפחותינו מסביב לשעון, 24/7. היא לא מחלה שדומה לאף מחלה אחרת. היא דורשת עיסוק קבוע בה, כדי להבטיח שאנחנו מאוזנים. בלי איזון אנחנו חשופים לסיכונים בריאותיים רבים בדומה לסיכונים של החולים ״הצעירים״ יותר, ואף יותר.

מחלה לא מאוזנת גם גוררת עול על מערכת הבריאות שנדרשת לממן את הטיפולים הנוספים.

אחרי שנים רבות של בדיקות וזריקות או התאמות בין מדי סוכר למשאבות, הגיעה לישראל הטכנולוגיה לה חיכינו, טכנולוגיה שיכולה למנוע מאיתנו סיכונים בריאותיים ואף להציל חיים. מערכת שיודעת לנהל במקומנו את המחלה ולהקל עלינו, שמאפשרת לנו לא להתעסק בה כל הזמן, שיודעת לבדוק  אותנו כל היום ויודעת לתקן את המדדים שלנו באופן אוטומטי ולמנוע מאיתנו מצבי קיצון מסכני חיים. ומאז, אנחנו מחכים שנים נוספות שמדינת ישראל תחליט שסוכרתיים מסוג 1 חשובים מספיק כדי לממן את המערכת במסגרת סל התרופות, כדי שנוכל לאפשר אותה לעצמנו.

שנים חיכינו ל"קסם" כזה אבל אז גילינו שלמדינה יש תג מחיר לאנשים צעירים ומבוגרים. לאפליה זו אין ביסוס רפואי, אין הבדל ביעילות המערכת עבור אנשים מתחת לגיל 40 ומעליו, אין גם הבדל בסיכונים עימם מתמודדים הסוכרתיים בגילאים השונים אם אינם מאוזנים. זוהי החלטה שרירותית, שגוזרת עלינו, בני הארבעים ומעלה המשך חיים של ניהול המחלה וחשש מהיפוגליקמיה והיפרגליקמיה וסיבוכי הסוכרת. 

כדי להדגיש את העיוות והאפליה עוד יותר, יישום ההחלטה והכללת המערכת בסל הבריאות נדחה לספטמבר. התוצאה: חולי סוכרת רבים שזכאים לקבלה כיום לא יכולים לעשות זאת, ואם הם יחגגו את יום הולדתם ה-41 מעתה ועד לספטמבר, הם לא יהיו זכאים לה כלל.

אנחנו החתומים מטה מבקשים ממשרד הבריאות ומקופות החולים לשנות את רוע ההחלטה. זוהי לא החלטה מסובכת. במיוחד לאור העובדה כי חלק גדול מהקופות כבר הכירו בחשיבות המערכת ומאפשרים לכל החולים לקבל אותה.

בזכות המערכת נוכל לשמור על חיינו ולהשתחרר מעול הניהול של המחלה.

חתמו על העצומה כדי שביחד נוכל לשנות את רוע הגזרה.

הוסיפו את חתימתכם

שולח חתימה, אנא המתינו

ציר הזמן של העצומה

11/04/2024
העצומה השיגה 100 חתימות!
09/04/2024
העצומה נפתחה