מאבק בתחנות הכוח כפר-סבא וראש העין

מאבק בתחנות הכוח כפר-סבא וראש העין

מספר חתימות

8,468
 
50,000  
פורסם בתאריך: 19/12/2017
 

לכבוד:

ראש הממשלה, מר בנימין נתניהו

שר האוצר, מר משה כחלון

שר התשתיות, האנרגיה והמים, ד"ר יובל שטייניץ

השר להגנת הסביבה, מר זאב אלקין

מאת: ועד הפעולה האזורי לביטול תחנות הכח בשרון

הנדון: עצומה לביטול תחנות כוח כפר סבא וראש העין

רקע

 1. ביום 2/4/2017 הסמיכה הממשלה ללא מכרז ובהליך בלתי תקין את חברת ריינדיר אנרגיה לתכנן את הקמתה של תחנת כוח משולבת גז וסולר בהיקף של 1,300 מגה וואט צמוד לעיר כפר סבא, ואת תחנת הכוח בצומת קסם בהספק של 450 מגה ואט בניהול חברת קסם אנרגיה. 
 2. ביום 4/11/2019, אושרה הקמת תחנת כפר סבא של חברת ריינדיר (חברת בת של סימנס הגרמנית) בהיקף של 1400 מגה וואט ע"י הועדה לתשתיות לאומיות. מדובר בתחנת הכוח הפרטית הגדולה בישראל שממוקמת מאות מטרים מבתי תושבים ותשפיע על 500 אלף תושבי השרון. 
 1. אנו נמצאים בזמן קריטי אחרי בחירות ולפני הדיון הגורלי לאישור התחנה על ידי הממשלה בוועדת הדיור.       
 2. מאבק התושבים החל לפני כשנתיים, ומאז הוקם מטה תושבים משותף של כל תושבי האזור מכל קצות הקשת הפוליטית והמגזרים לעצירת תחנות הכוח המזהמות. כל 18 ראשי רשויות האזור התאגדו ומובילים בעוז יחד איתנו את המאבק לביטול הקמת 2 התחנות.                         
 3. ישראל נאחזת בעבר,  ומתעקשת להסתמך על ״גז טבעי״, שהינו דלק פוסילי מזהם לכל דבר, בעוד שהעולם כולו הולך לכיוון של אנרגיות מתחדשות. המחיר לייצור אנרגיה סולארית נמוך משמעותית מייצור אנרגיה על דלקים פוסילים מזהמים ביניהם גם גז "טבעי".       
 4. רוצים לעזור? כנסו ומלאו פרטים: https://bit.ly/2REp7JA                                                                                 

סיבות להתנגדות

 1. גז "טבעי" הינו חומר מזהם. על פי ארגון הבריאות העולמי כ- 1,900 בני אדם מתים בישראל בשנה, כתוצאה מחשיפה לזיהום אוויר, בהקשר של מזהם ספציפי אחד שנקרא חלקיקים נשימים PM2.5 — וזאת מבלי שבדקו את הפליטות האחרות.                                                                      בתחנות כוח משולבות גז וסולר, תהליך הפקת החשמל הגזי, מייצר זיהום משמעותי הכרוך בשחרור גזים רעילים וחלקיקים הגורמים לתחלואה בסרטן, מחלות דרכי הנשימה וקיצור תוחלת החיים.                                                                                                                                            גודל כל אחת מהתחנות צפוי להיות כפול או משולש מגודלה של תחנת רידינג ובמרחק של מאות מטרים ספורים מאזורי מגורים (800 מטר). זה אבסורד שבזמן שהמדינה פועלת לפינוי מפעלים מזהמים ממקור אחד היא מקדמת הקמת מפעלים מזהמים צמוד לריכוזי אוכלוסיה במקומות אחרים.                                                                   
 1. אנו מוחים על הכוונה להעמיס מקור משמעותי של זיהום אויר באזור עמוס מפגעים מזהמים! יצוין כי מדובר בתחנות דו-דלקיות, רחבות בגודלן, הפועלות על בסיס גז וסולר בזמנים קבועים מראש ובמקרים של תקלה או מחסור באספקת הגז.                                                                                          
 2. אזורי שתי התחנות הוגדר בתמ"א 1 כבעל הרגישות ההידרולוגית הגבוהה ביותר (א' 1), עם פוטנציאל הרסני לפגיעה במאגרי המים של המדינה: אקוויפר החוף ואקוויפר ההר – אלו מאגרי מי תהום הגדולים והחשובים בישראל.                                                                                             
 1. המיקום המוצע של שתי התחנות הינו בסמיכות לקו הירוק, בעוד שתחנת הכוח הינה מתקן גז רגיש אשר עלול להוות מטרה לגורמי טרור עוינים המעוניינים לבצע נזק למדינת ישראל. פגיעה מכוונת בה או בתשתית המובילה אליה עלולה להיות הרת אסון.                                                                                         
 1. במסגרת תהליך אישור התחנה מתאפשרת התעשרות כלכלית של מעטים על חשבון ופגיעה בבריאות ובאיכות חייהם של 500 אלף תושבי השרון וירידת ערך משמעותית של נכסי תושבי האזור.   התהליך נוהל בחוסר שקיפות ומתחת לרדאר של הרשויות בהובלת חברות פרטיות, כאשר מאחורי חברת ריינדיר עומדת חברת סימנס הגרמנית שרק לאחרונה הורשעה באחת מפרשות השוחד הגדולות ביותר.                                                                                                                              
 2. מדובר בהחלטה תמוהה למקם תחנות כוח באזור בעל ריכוז אוכלוסיה גדול שעתיד להמשיך ולגדול משמעותית ושממילא רווי תשתיות לאורכו ולרוחבו.                                                                                           

יש לפעול לביטול יוזמת הקמת תחנת הכוח של חברת ריינדיר הצמודה לכפר סבא ובצומת קסם הצמודה לראש העין.                                                                                       

אנו קוראים לכם לקחת חלק במאבק למען הבית ולמען בריאות ושלום ילדינו!

הוסיפו את חתימתכם

שולח חתימה, אנא המתינו