מפסיקים את האלימות - מדיחים את ישראל אוגלבו

מפסיקים את האלימות - מדיחים את ישראל אוגלבו

מספר חתימות

120
 
10,000  

ישראל אוגלבו כיוון, דרך וירה בתנועה סימבולית כנגד ירדן ג'רבי.

זה כבר השלב שאומרים "די, מספיק!", מספיק עם האלימות הקיצונית. מספיק עם האלימות כנגד נשים, עם ההתעללות והתאכזרות הרגשית והנפשית הבלתי פוסקות שהוא מבצע כנגד מתמודדים ומתמודדות, מספיק עם האלימות שהוא הפך אותה לדרכו בקודש בכל פרק בתוכנית. אומרים די, מספיק. עוזרים לישראל לרדת מהמרקע, לפני שישפיע על בני נוער, לפני שיעודד אנשים לכוון אקדח כנגד נשים "כי זה מגניב, בקטע חברי", לפני שיחשוב שמעודדים אותו להמשיך עם ההתנהגות שלו - לפני שחלילה עוד יפגע בזולת, ונזעק - הכתובת הייתה על הקיר.

זה השלב שבו אנו מסתכלים לתוך עצמנו, מזהים את ניצני האלימות, ואומרים "מספיק". אי אפשר יותר לעודד אלימות, זה עניין של זמן עד שמישהו יפגע.

אני כותב עצומה זו לאחר לילה שבו לא ישנתי, נחרדתי והזדעזעתי עד עמקי נשמתי עקב אלימות קיצונית שהופנתה כנגד המתמודדת ירדן ג'רבי, בתוכנית השרדות ששודרה אמש.לצד התעללות רגשית ונפשית שהופעלה כנגד 2 מתמודדות מרכזיות בתוכנית: ירדן ג'רבי ואלינה לוי, שלצערי הרב הפכה לרגילה ומקובלת, ואף לכלי להבאת רייטינג תוך שיסוי המתמודדים הם בעצמם וקידום תרבות שיחה אלימה וקלוקלת, קרה בפרק האחרון דבר שזעזע אותי, ומבחינתי הווה את הקש ששבר את גב הגמל.
 
בפרק אמש, לאחר שהמתמודד ישראל אוגלבו התעלל רגשית במתמודדת ירדן ג'רבי, הוא אמר לה שהוא רוצה להדיח אותה בקטע חברי, עשה תנועה של אקדח לכיוונה,דרך וסימן ירייה לכיוונה.התוכנית בחרה להאדיר את הרגע הזה והשתמשה בו כקטע מן הפרומו לפרק, כאילו יש מה להתגאות ברגע שבו עבריין "לשעבר"("לזכותו" עומדים מספר תיקים פליליים עקב שימוש בסמים, אלימות וייתכן שגם תקופת מאסר מסויימת אם הבנתי נכון מדבריו בתוכנית) מאיים בתנועת אקדח כנגד מתמודדת חזקה, שנמצאה בקריסה רגשית לאחר התעללות והתעמרות, שכמהה לראות את משפחתה ונבצר ממנה בעקבות הפורמט, זכתה להיות גם למטרה "אנושית" שלכיוונה כוון האקדח המטאפורי שאותו בחר ישראל לדרוך, לכוון לכיוונה ולראות, בידיעה ברורה שזו תוכנית לכל המשפחה, ושיש ילדים שמסתכלים על ההתנהגות שלו, ועלולים לחשוב שהוא מודל לחיקוי, ושזה "מגניב" לכוון אקדח על נשים ולירות, כי זה מביא רייטינג ומואדר בפרומואים.
 
המתמודד ישראל אוגלבו, הוגדר מספר פעמים הן בתוכנית והן בראיונות עמו, כאדם לא יציב, כ"פצצה מתקתקת" לדבריו של המתמודד עידן חביב. הוא התפרץ, תקף, שיסה, ופעל באלימות לכל אורך התוכנית כנגד מתמודדים רבים, והראה שהוא לא יודע להבדיל ולקבל את חוקי הפורמט ולהבין שבסך הכל מדובר בתוכנית בידור לכל המשפחה. אני חרד לדמיין כיצד הוא מתנהג בחייו היום יומיים, כשהוא לא צריך לחשוש ממצלמות וביקורת ציבורית, ובכמה אנשים הוא פגע וימשיך לפגוע. אני חרד לכך שעקב הפרק הנ"ל, יווצר מצב שבו הכתובת הייתה על הקיר, וניתן היה למנוע את הקורבן הבא.
 
מאחר ובתוכנית עצמה, ישנה אסקלציה בהתנהגות האלימה והלא יציבה שלו כלפי אחרים, אני חרד לכך שמא חלילה, ביום לא טוב במיוחד, עשוי להשתלט עליו יצר הרע, ומעט להקהות את חושיו ולגרום לו להתנהג בצורה כזו, שלא ניתן יהיה להחזיר את הגלגל לאחור. וזה לא רק הוא, זה כל מי שצופה בהתנהגות שלו בתוכנית וחושב שזה מגניב להתנהג בצורה אלימה וולגרית, להתעלל רגשית, לענות ואף להשתמש באלימות כנגד מתמודדים אחרים. זה נוראי ומחריד.
 
יתר על כך, כשחיפשתי מידע לגביו, ראיונות וכדומה, הסתבר שהמתמודד הנ"ל בעברו ביקש להחזיק כלי יריה מאחר ורצה לעבוד כמאבטח, וסורב(מה היה קורה אם היה מקבל את האישור? עוד אישה לסטטיסטיקה?). בנוסף, הציג עמדות קיצוניות, אשר משנמכות נשים, מציגות אותן בצורות מאוד משפילות ובזויות, כאובייקטים ותו לא, ואף ביטא באופן מוצהר בעמוד הפייסבוק שלו כיצד הוא חושב שזה בסדר לתקוף מינית נציגה פוליטית שעמה אין הוא מסכים(פרסם ציור של חנין זועבי "מבצעת" אקט של מין אוראלי בחייל, לראייתי נראה בציור בכפיה, לצד דברים נוספים, חלקם גרועים בהרבה).
הוא מעודד שיח אלים, לא יציב ומסוכן שרק עשוי להגדיל קטבים בחברה ולצערי הרב, אף עשוי לעודד, ייתכן במישרין וייתכן בעקיפין, את מקרה האלימות הבא כנגד נשים, בין אם על ידו או על ידי מי מצופיו שחושב שכך יש להתנהג כנגד נשים, אותן הוא נוהג לחפצן.
 
תנועת האקדח, שכללה גם דריכה ויריה לכיוונה של ירדן ג'רבי, מדליקה את כל הנורות האדומות וזועקת שזו העת לבוא ולהתערב. זהו צוק העיתים, וייתכן שאם התגובה תהיה רפה ועדינה, לא ימנע המקרה הבא, שיכול היה להמנע באם הייתה ננקטת כנגדו עמדה נחרצת ועקבית, ואם היה מוסר לאלתר, ללא כל פתח לחזור לבימת הרייטינג והטלוויזיה.
 
מקומו לא מול המרקע, הוא מקבל רוח גבית על ההתנהגות האלימה שלו, שדואגת לו לפרנסה, והוא בא וסוטר לה על פניה, כי ניסתה להשמיע גם את הצד שלו, ובוחר להשתמש בבמה שניתנה לו כדי לשסות, לבזות, לתקוף ולהלום באנשים ונשים, כאילו שאין להם רגשות או משמעות כלשהי. ניכר כי באי הענשתו, בעצם מעודדים את ההתנהגות הזו, כי לא חוסמים ולא מגנים אותה באופן נחרץ ועקבי.
 
לא יכול להיות מצב שבו ג'ודאית אולימפית שייצגה אותנו בעולם ועשתה לנו כל כך הרבה כבוד, תאויים מול המצלמה על ידי פרחח שישן על ספסלים, צרך סמים, הסתבך עם המשטרה, בעל תיקים פליליים, שנוהג באלימות ומאמין שרק אלימות פותרת בעיות. לא יכול להיות שלא נזעקת זעקה רמה, בעוד שהוא מקבל תוכנית טלוויזיה שבה יככב כגיבור ראשי, והיא ורבים אחרים סופגים גידופים, איומים, התעללות והפחדות, כאילו שזה בסדר, לשם הרייטינג.
 
זה הזמן לשים את הקו האדום, לגדוע את זה בטרם יהיה מאוחר ולהציל נשים שעלולות להפגע במישרין או בעקיפין על ידי עידוד ההתנהגות הזו.
 
לא לעולם חוסן, והוא לא שינה את דרכו, אם כבר, במקום להתמתן היא רק הועצמה והוקצנה.
תדמיינו אותו עם נשק, כמאבטח, כפי שרצה להיות. תדמיינו את הצעיר הבא שיתווכח עם בת זוגתו ויחשוב שאם ישראל התנהג כך וקיבל העדה רבה, אולי גם הוא יקבל זאת בטוויטר, בטיק טוק, ובפלטפורומות נוספות שכאלו, שלעיתים נצפות יותר מתוכניות ריאליטי בפריים טיים.
 
זה הזמן שלכם לפעול כנגדו, זה הזמן למנוע את הקורבן הבא
 
מצרף בזאת מספר כתבות וראיונות אשר מדגימים את הדרך שבה הוא תופס את המציאות, ובעקיפין גם מעודד אחרים לעשות כן:
  1. https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5756953,00.html - "ישראל אוגלבו: "שם פס על מה שאנשים אומרים
  2. https://www.ynet.co.il/entertainment/article/SkAXhZrTI - התפקיד שבו עתיד לשחק בסדרה שלה לוהק
  3. https://www.mako.co.il/entertainment-celebs/local-2020/Article-b0d1b29abac4371026.htm - "נשסף להם את הגרונות כמו כבשים"
  4. https://buzznet.co.il/branja/50566/2 - "לא הבנתם? זה מה שהיא רוצה הזונההה"

זה כבר מעבר לריאליטי, זה כבר להציל חיים. תעשו את המעשה הנכון ותפיצו הלאה.

מחר זו יכולה להיות הילדה שלכם.

 
 
 
 
 

הוסיפו את חתימתכם

שולח חתימה, אנא המתינו

ציר הזמן של העצומה

22/08/2020
העצומה השיגה 100 חתימות!
08/08/2020
העצומה השיגה 50 חתימות!
27/07/2020
העצומה נפתחה