שילוב פעוטות עם מצבים רפואיים מורכבים במעונות יום

שילוב פעוטות עם מצבים רפואיים מורכבים במעונות יום

מספר חתימות

199
 
10,000  

לכבוד,

משרד הבריאות.

משרד הרווחה.

במציאות החיים של היום, שילוב ילד במעון יום הינו טריוויאלי ואף הכרחי שכן היום רוב משקי הבית בישראל זקוקים ל-2 משכורות כדי להתקיים.

דמיינו את עצמכם רוצים לצאת לשוק העבודה, להשתלב, לקחת חלק מהחיים ה״נורמאליים״ אבל לא יכולים לעשות את זה כי הילד הקטן שלכם לא יכול להשתלב בשום מסגרת! 

לא כי זה יקר לכם, לא כי אין בקרבת הבית שלכם מקום מתאים, אלא פשוט כי אין לאף אחד מענה לצרכים של הילד שלכם.

זו המציאות של מאות ילדים בישראל שנולדים עם בעיות רפואיות מורכבות ושונות שאינם עומדים בקריטריונים שקיימים היום למעונות שיקומיים/מעונות מעוכבי התפתחות ולכן פשוט לא יכולים להיכנס לשום מסגרת. 

מדובר בילדים שזקוקים למשל לצנתורים במערכת השתן (קטטר), זונדות, תסמונות נדירות שונות, ילדים בעלי יכולות קוגנטיביות תקינות עם צרכים רפואיים מיוחדים.

ונניח שאין למסגרות יכולות להכיל ילדים כאלה, אין מספיק צוות מקצועי לפעולות כאלה, האם אתם חושבים שניתן מענה אחר לאותם הורים? אז לא. אין מענה למעט קצבאות נכות שאמורה להחליף משכורת שלמה של הורה ( מיותר לציין שזה לא מחליף שום משכורת ממוצעת במשק).

כיום המענה היחיד הוא סייעת ״רפואית״ הניתנת דרך משרד הרווחה אך רק ל-20 שעות שבועיות (4 שעות ביום) ורק אם מדובר בפעולות שאינן פולשניות, ורק במעונות מפוקחים. מה שכמובן פוסל מלכתחילה את אותם ילדים שזקוקים למענה הזה!

מלכתחילה, עוד טרם הילד נכנס למסגרת חינוכית, ההורים חווים את חוסר השוויון בזכויות, את חוסר שוויון ההזדמנויות שצפוי עוד בעוד הרבה מקומות אחרים בחייו של הילד.

הורים לילדים עם צרכים מורכבים אלו, חווים לרוב אתגרים רבים מלידת הילד ובכל מהלך חייו- אשפוזים, ניתוחים, בדיקות, תרופות, טיפולים…האם לא מגיע להם לפחות להשתלב בעבודה, לכלכל את המשפחה בכבוד, לחיות באופן שווה כמו כולם בלי להרגיש תלויים רק בקצבה הגם ככה לא מספיקה שניתנת להם?

רבים מההורים נאלצים לעזוב עבודות, לרדת באחוזי משרה כי פשוט אין להם שום יכולת אחרת עד שילדם מגיע לגיל3. 

והבעיה לא נגמרת רק שם! גם מגיל 3, רבים מההורים עדיין נאלצים לעבוד פחות כי אין סייעת רפואית בשעות הצהרון- דבר נוסף שממשיך להעצים את הפערים ואת חוסר השוויון בהזדמנויות להורים לילדים במצבים מורכבים אלו. אין אף ילד בעל צרכים מיוחדים אלו שיכול להשתלב בצהרון! כי פשוט אין סייעות רפואיות בצהרון!

אנחנו מבקשים ממכם לחתום על העצומה, להגביר את המודעות לנושא, להעלאות אותו לסדר היום, לשינוי בחקיקה ולשוויון ההזדמנויות עבור כל הילדים בעלי המורכבויות הרפואיות!

הוסיפו את חתימתכם

שולח חתימה, אנא המתינו

ציר הזמן של העצומה

16/07/2021
העצומה השיגה 100 חתימות!
15/07/2021
העצומה השיגה 50 חתימות!
15/07/2021
העצומה נפתחה