טפלו בכלבים הנטושים בערד

טפלו בכלבים הנטושים בערד

מספר חתימות

154
 
1,000  

החיים בזבל!

בעקבות סרטון שהעלתה לרשת עמותת ערד לחי שבו רואים עשרות כלבים פראיים החיים במזבלה שבנגב הצחיח כשהם מקבלים מזון יבש ממתנדב העמותה, נסעו נציגים מטעם אגודת צער בעלי חיים בישראל כדי לראות מקרוב האומנם כך הדבר, האם באמת מתקיימות כאלו להקות של כלבים פראיים ובמספרים עצומים כפי שמתואר בסרטון? מסתבר שהרבה הרבה מעבר לעשרות שרואים בסרטון.

לדברי הרופאה הוטרינרית הרשותית של ערד, ד"ר יאנה קרול: " מאות כלבים חיים במזבלה של העיר ועוד אלפים של כלבים נטושים סביב לה, ברחבי הפזורה הבדואית והמצב הולך ומחריף". גדי ויטנר פעיל באגודת צער בעלי חיים בישראל: "נדהמתי לראות את כמויות הכלבים במזבלה ולדעת שעוד מאות ואלפים של כלבים סביב לה. זו הזנחה של שנים רבות, לא היינו צריכים להגיע לנקודה הזו. המראות קשים ואף מסוכנים לבעלי החיים ולסביבה. עד מתי מעגל הכאב הזה ימשך? החיים בזבל הם חיי חרפה, האימהות המיניקות שלצידן עשרות גורים מזי רעב, עמוסים בקרציות, כלבים עם פציעות עקב מלחמות טריטוריה על כל פיסת זבל ואפילו כיכרות לחם מעופשות נטרפות על ידי הכלבים".

אגודת צער בעלי חיים בישראל, קוראת בדחיפות לעצור את מעגל האימה ולרקום תוכנית חומש לעצירת ריבוי הייתר. לתוכנית כזו חייבים לחבור גופי ממשלה לעבודה משותפת. המשרד להגנת הסביבה, משרד החקלאות, משרד החינוך רשות הטבע והגנים וכמובן ארגוני רווחת בעלי החיים בסיוע קליטת חלק מהכלבים.

הגב' טל גלבוע, יועצת ראש הממשלה לענייני בעלי חיים ביקרה במקום לפני מספר חודשים ואנו תקווה כי תפעל למען כלבי ערד במסגרות ממשלתיות ענייניות ולא רק "לכיבוי שריפות" על ידי האכלה של הכלבים שרק מעודדת ריבוי המלטות. אנו תקווה שחברת הכנסת מיקי חיימוביץ תעסוק בנושא ותפעל לקדם תוכנית פעולה הומאנית יחד עם הגורמים המקצועיים כדי למנוע צער וסבל נוספים.

ירי חי על ידי רשות הטבע והגנים לא תפתור את הבעיה. במקום הכלבים המרוכזים במזבלה ושהכי "קל" לירות בהם יגיעו 200-300 חדשים מתוך האלפים שסביב שרק מחכים להשתלב במזבלה. יש לעשות הרבה יותר ובהומניות, ללא כאב.

אגודת צער בעלי חיים בישראל מכירה בסבלם של הכלבים הנטושים, אם זה ברחובות העיר או במזבלה זו או אחרת. באגודה מאמינים שחיי רחוב הם חיי חרפה והשפלה אבל במקרים קיצוניים שכאלו כמו מזבלת ערד חייבים לתכנן תוכנית ארוכת טווח שתמנע צער וסבל ותצמצם משמעותית את מעגל החרפה והיא כוללת: המתות חסד הומניות מבוקרות ובהתאם לנסיבות, עיקורים וסירוסים, סימון, חיסון ושחרור הכלבים במתחמים מגודרים למעקב בריאות והחלמה, את הבריאים לשחרר אל פינות האכלה במקום בהן יתרגלו הכלבים לקבל מזון ומים וטיפול רפואי במקרה הצורך, איסוף הגורים שניתן לחבר אותם לאדם ולדאוג שיקלטו בארגוני רווחת בעלי חיים, וחשובה לא פחות היא תוכנית חינוכית רבת היקף שתפעל בתוך היישובים הבדואים ובעיירות, ערים ומועצות בדרום ובנגב וליצור שיתופי פעולה עם התושבים ולאכוף את החוקים.

אנו קוראים לגילה גמליאל השרה להגנת הסביבה ולאלון שוסטר שר החקלאות לגבש בתיאום, בצורה מקצועית ומהירה ולזמן את הגורמים המקצועיים בשטח ולהוציא לפועל תוכנית פעולה ממשית ודחופה. עלול להיווצר אסון גדול, קטסטרופה של מחלות, תקיפות, הרס הטבע והסביבה ובינתיים עוד גורים שמתווספים למעגל הסבל ומסיימים את חייהם בסבל רב.

הוסיפו את חתימתכם

שולח חתימה, אנא המתינו

ציר הזמן של העצומה

18/06/2020
העצומה השיגה 100 חתימות!
17/06/2020
העצומה השיגה 50 חתימות!
16/06/2020
העצומה נפתחה