רוצים/ות ספרות ערבית - מזרחית באוניברסיטה

רוצים/ות ספרות ערבית - מזרחית באוניברסיטה

מספר חתימות

82
 
250  
פורסם בתאריך: 12/05/2010
 

בהיותי סטודנט מזה שנתיים בחוג לספרות באוניברסיטת תל אביב, יצא לי לקחת מספר לא קטן של קורסים בספרות ישראלית, שבכולם בולטים שני דברים: אי לימוד מוחלט של יצירותיהם של פלסטינים אזרחי ישראל וכמעט מוחלט של יצירותיהם של מהגרים מארצות ערב. בחוג לספרות באוניברסיטת ת"א אין התייחסות לתנאים בהם חיות וכותבות שתי האוכלוסיות הללו. בקורס על ההגירה בספרות העברית יש התייחסות רק להגירה מאירופה,למעט שיעור אחד בסמסטר שנותן התייחסות למזרחיות, דבר אשר מראה על חוסר החשיבות לכאורה, של ההגירה היהודית-ערבית.

 החברה בארץ עברה שינויים רבים מאז 48. הייתה נכבה של פלסטינים, היה משטר צבאי, היה טבח בכפר קאסם... בנוסף הייתה הגירה עצומה של יהודים מארצות ערב ששוכנו בתנאים לא תנאים בפריפריה. הייתה ועדיין ישנה התעלמות מוחלטת של המדינה הן מהאוכלוסייה הפלסטינית, והן מהאוכלוסייה  היהודית-ערבית. כל אלו ועוד השפיעו רבות על הספרות בארץ, השפעות שמשום מה לא מורגשות בין כתלי בניין גילמן, על אף שהן הפלסטינים אזרחי ישראל והן יהודים ערביים הינם חלק גדול מהחברה בארץ ומתרבותה. 

די אם נזכיר את שמותיהם של אנטון שמאס, סייד קשוע, סמי ברדוגו ורונית מטלון כדי להדגים על קצה המזלג את חשיבותן של שתי האוכלוסיות הללו לספרות הישראלית, אך באוניברסיטת תל אביב הם כמעט ולא מוזכרים. האבסורד הוא שכן מלמדים ספרות עולמית שנבעה מדיכויים חברתיים ופוליטיים, אבל לא מלמדים ספרות שנכתבה עקב דיכויים שהיו כאן אצלינו, והמצב הזה לא תקין, וזה עוד בלשון עדינה.

מצפה לחתימתכן/ם,

ישראל חינטייב

---------------

ליצירת קשר ניתן לשלוח מייל:

[email protected]

או לפנות בפייסבוק

הוסיפו את חתימתכם

שולח חתימה, אנא המתינו