אסדת הגז לוויתן - בקשה להצבת תחנת ניטור על האסדה

אין תמונה

מספר חתימות

6
 
500  
פורסם בתאריך: 04/10/2020
 

 שלום, אנחנו שני תלמידי כיתה יב' מבית הספר שבילים שבפרדס חנה, במסגרת מטלת ביצוע בשיעור אזרחות חקרנו וגילינו את הבעייתיות שבאסדת הגז.

קצת על האסדה,

באוקטובר 2019 הוקמה אסדת "לוויתן" מול חוף דור. האסדה מזהמת את האוויר שבסביבתה, עקב זאת תושבי פרדס חנה ומישור החוף הצפוני נושמים אוויר מזוהם. חברת נובל אנרג'י, חברה אמריקאית המתמחה בחיפוש וייצור של גז ונפט, היא בעלת האסדה. מדדי זיהום האוויר הגבוה פוגעים בזכות לחיים וביטחון של תושבי פרדס חנה. ויתרה מכך חברת נובל אנרג'י בשל חריגות ברמות הנישובים עוברת על חוק "אוויר נקי"- הנועד לשמור על האוויר שהציבור נושם. זאת בעיה מוכרת לגופים הממשלתיים, המשרד לאיכות הסביבה ומשרד הבריאות, ולמרות זאת הם מעלימים עין ונותנים לנובל אנרג'י להמשיך לזהם, לפגוע בבריאותם ובאיכות חייהם של תושבי פרדס חנה ומישור החוף הצפוני.

במהלך העבודה הסקנו כי הבעיה באסדה היא לא רק בעיה של הזיהום אלא גם בעיה בתוך משרדי הממשלה. לכן הפתרון שלנו הוא להציע להגיע להסכם עם נובל אנרג'י שבו יכללו גם תקנות מחמירות בנוגע לזיהום האוויר ובנוסף תהיה עמדת ניטור ופיקוח על האסדה (כיום כל עמדות הניטור על החוף ולא על האסדה עצמה), שתנוהל על ידי חברה חיצונית. היתרון הגדול של פתרון זה הוא שתהיה עמדת ניטור על האסדה, עמדה זו תנטר בצורה הרבה יותר טובה מהעמדות שהיו עד היום מכיוון שעד היום לא היו עמדות על האסדה עצמה, כך התושבים יכולים לדעת כי ישנו פיקוח מתמיד על האסדה הדואג לבריאותם ונוסף על כך משום שהפיקוח יהיה על ידי חברה חיצונית כך התושבים יכולים להיות בטוחים שכל המידע עובר אליהם בלי קשר לאינטרסים של משרדים כאלו או אחרים בממשלה והינו אמין ורלוונטי.פתרון זה משמר את הזכות לחיים ולביטחון וגם את הזכות לחופש המידע. בנוסף פתרון זה הוא גם זול יותר מבחינה כלכלית, הפתרון הקודם של העברת האסדה הוא יקר ומסובך מאוד, אולם פתרון זה מאפשר לאסדה להמשיך לעבוד ולייצר גז ולתרום למדינה מבחינה כלכלית. החסרונות של פתרון זה הם שהפתרון לא מבטיח שהאסדה לא תזהם בכלל, תהיה תחנת ניטור שתדאג להפחית את כמות הזיהום אך אסדה שמייצרת גז לא יכולה לפעול בלי לזהם כלל, משום שתהליך ייצור הגז הוא תהליך שמייצר פליטה של גזים. 

ולכן אנו מבקשים מכם ומכן לחתום על העצומה כדי לגרום לכך שתהיה עמדת ניטור על האסדה.

הוסיפו את חתימתכם

שולח חתימה, אנא המתינו