הורים נלחמים על סל-תרבות ארצי

הורים נלחמים על סל-תרבות ארצי

מספר חתימות

0
 
20,000  
פורסם בתאריך: 31/07/2020
 

בשל עיכוב התקציב ממשרד החינוך, נערכת החברה למתנ"סים לסגירת הפרויקט המביא אירועי תרבות לילדים ברחבי הארץ.

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית שנועדה לחשוף את תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי. התוכנית קיימת משנת 1987 ופועלת ביישובים רבים ברחבי הארץ.

סל תרבות ארצי מקנה לתלמידי ישראל כלים לצפייה מודעת ומשמעותית בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית. בזכות התוכנית תלמידים שאין ביכולתם להחשף מאומנות זוכים להזדמנות לצפות במופעים ולהשתתף בסדנאות אשר מפתחות את הדמיון, החשיבה הביקורתית, נותנות הזדמנות לפורקן רגשי ועיבוד נפשי ומעודדים יצירתיות וחשיבה מחוץ לקופסה. 

אמצע שנת הלימודים תש"ף, מרץ 2020, נקטעה באחת פעילות סל תרבות ארצי עם הטלת האיסור על התכנסויות. ההנחיות לשעת חירום הובילו לכך שצוות סל תרבות ארצי הוצא לחל"ת, זאת בזמן שבתי הספר עברו למתכונת פעילות מקוונת. צוות הסל בחר להמשיך את הפעילות גם בהיותו בחל"ת, וכך הפכו ערוץ היוטיוב ועמוד הפייסבוק של סל תרבות ארצי לפלטפורמות שוקקות במופעים ומפגשים מהיצע הסל, בששת תחומי האמנות, שנוצרו במיוחד ונפתחו לשיתוף באישור האמנים ובהתנדבות מלאה, מדי יום. הפעילות עוררה הדים חיוביים בקרב מורים, הורים ותלמידים. מהתכנים נהנו לא רק בתי ספר שלמדו מרחוק אלא גם ההורים והילדים אשר בבית.

ב-27 במאי 2020, הוחזר כל צוות סל תרבות ארצי לעבודה. כבר ב-1 ביוני התקיימו פעילויות סל ראשונות, בהתאם להנחיות משרד החינוך והבריאות. אחריהן שובצו עוד מאות פעילויות, אליהן נחשפו עשרות אלפי תלמידים בבתי הספר. כל אותה עת פיקח הסל על הנעשה בפעילות, תוך הנחיית האמנים והמפיקים ובדיקת מילוי הנהלים הבריאותיים וצרכי השעה, זאת על מנת לוודא שההתאמות תתבצענה בצורה הנדרשת מבלי לפגום באיכותה. 

מטרת התוכנית היא חשיפה שיטתית והדרגתית של תלמידים מגיל גן עד י"ב לתחומי אמנות מגוונים, הרחבת ההיצע האמנותי וגיבוש תכנית שנתית הממזגת בין הערך האמנותי לחינוכי. לחשיפה זו לאמנות ישנם ערכים נלווים חשובים: הרחבת אופקים, טיפוח חשיבה יצירתית, פיתוח כישורי הערכה וטעם, עידוד סובלנות וקשב לזולת, הגברת המעורבות החברתית ויצירת תשתית תרבותית משותפת.

התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות. משרד החינוך יזם את סל תרבות ארצי כתוכנית מובילה בחינוך לאמנות. הוא מתקצב אותה ועושה להחלתה על כלל אוכלוסיית התלמידים בישראל. החברה למתנ"סים אחראית על סל תרבות ארצי ומשמשת מסגרת ארגונית עבורו. הרשויות המקומיות אחראיות למימוש התוכנית בתחום שיפוטן, ושותפות לביצועה.

סל תרבות ארצי היא יוזמה מבורכת ומוערכת של משרד החינוך. אנו ההורים, לא רואים בה מותרות או פנאי. תרבות עוזרת לכל בני האדם להתפתח שכלית ונפשית ואנו קוראים למשרד האוצר ומשרד החינוך לסדר את בעיות התקציב מול החברה למתנ"סים על-מנת שילדינו יוכלו להמשיך ולהנות מהפעילויות הנהדרות הקיימות בזכות המיזם. 

הוסיפו את חתימתכם

שולח חתימה, אנא המתינו