יוצרים שינוי באופיס דיפו - בדרך שתתרום לכולנו!

אין תמונה

מספר חתימות

27
 
300  
פורסם בתאריך: 10/03/2019
 

מתאגדים בדרך נכונה, ונותנים הזדמנות לשיח נכון ובונה מול ההנהלה!

בחודשים האחרונים פעלו חלק מעובדי החברה על דעת עצמם בפניה להסתדרות, ומה שהם לא סיפרו לנו - זה עד כמה ההסתדרות תפגע בנו וברשת.

למה ההסתדרות כל כך רוצה אותנו? כי אנחנו שווים לה כסף, והרבה כסף!

שיעור דמי החבר בהסתדרות הינם 0.95% מהשכר החודשי.

במידה ויחתם הסכם קיבוצי, גם עובדים שלא רצו כלל את ההתאגדות בהסתדרות יהיו מחוייבים לשלם 0.8% מהשכר החודשי לטובת ההסתדרות.

תחסכו את הכסף שלכם - אנחנו לא צריכים את זה!

אנו קבוצת מנהלי סניפים ועובדים ברשת מבינים כי זו הטעות הגדולה ביותר שאפשר לעשות, טעות שגם יכולה להפיל בסופו של דבר את הרשת ולסגור לכולנו את מקום העבודה שלנו.

אפשר גם אחרת!

> להגיע להבנות מול ההנהלה בשיחות פנימיות ללא ההסתדרות.

> לשפר את תנאי השכר מבלי להפריש מהשכר לטובת ההסתדרות.

> לאפשר לרשת לצמוח ולהתפתח בלי שביתות ואיומים כפי שיכול לצאת מההתאגדות בהסתדרות.

אנחנו נשב בשבילכם מול הנהלת החברה, מבלי שתצטרכו לשלם לנו על זה מידי חודש, נוביל לשיחות, משובים, פתרונות לבעיות וכל מה שנדרש בכדי להפוך את החברה למקום שיהיה בו טוב עבור כולנו!

בלי צעדים קיצוניים ובלי להילחם במקום העבודה שלנו!

מה אתם צריכים לעשות?

רק לחתום כאן למטה, בלי לשלם, בלי להתחייב על הפרשות מהשכר ובלי שום טובות מאף אחד. אנחנו נפתור את הבעיות שלנו בעצמנו, הרבה יותר טוב מכל גורם חיצוני שרק ינסה להפריע.

קדימה, אל תהססו! הוסיפו את השם המלא שלכם ושם הסניף בתחתית העמוד וחתמו על העצומה שלנו, יחד נעצור את הנזק שיכולה לגרום לנו ההסתדרות.

אם אתם עדיין מתלבטים? הנה מידע נוסף שנאסף במיוחד בשבילכם:

לכל מי שחושב שההסתדרות מביאה רק יתרונות, חשוב שתהיו מודעים גם לחסרונות, במיוחד בחברות שעדיין לא מבוססות ויציבות מספיק במשק כמו אופיס דיפו.

אופיס דיפו כבר נסגרה פעמיים, היא עדיין לא יציבה מספיק כדי להחזיק מהלך כזה, ואני לא אומר שבגלל זה אנחנו צריכים להישאר עם התנאים של היום ולהתפשר, אבל עדיף לשבת עם הנהלת הרשת וליצור מהלך משפר שיתרום לא רק לנו אלא גם יאפשר לרשת להמשיך להתנהל בצורה תקינה. 

כפיית מהלכי "ייעול" באמצעות ההסתדרות, על רשת כמו שלנו, עלולה דווקא ליצור את הפעולה ההפוכה ממה שכולנו רוצים ולהרוס את מקום העבודה של כולנו. לא חבל?

ואם אתם רוצים לדעת קצת יותר מכל מה שמוסרים לכם, ולקבל קצת נתונים על החסרונות שבהתאגדות בהסתדרות, הנה קצת מידע שאני קראתי במהלך סוף השבוע, כדי להבין האם המהלך הזה נכון (ובקצרה – זה הדבר הכי לא נכון שאנחנו יכולים לעשות):

דמי חבר - התארגנות עובדים עולה לעובד כסף. העובד נדרש לשלם דמי חבר להסתדרות בגובה שיכול להגיע ל-1,000 שקל בשנה ואף יותר בחלק מהמקרים.

תשלום חובה - חשוב לדעת כי אם נחתם הסכם קיבוצי גם עובדים שאינם חברי הארגון נדרשים לשלם "דמי טיפול ארגוני" גם אם אינם מעוניינים בכך ואפילו אם הם נגד ההתארגנות ונגד ההסכם.

פגיעה בשכר - ארגון עובדים חותר להשגת הסכם קיבוצי, כלומר הסכם שמקיף את כלל עובדי הארגון. לגבי קבוצות שונות של עובדים המשמעות עלולה להיות פגיעה בזכויות עתידיות שיכלו להשיג באמצעות מו"מ ישיר וחוזה אישי.

שביתה - ניסיון התארגנות גורם לעתים קרובות לשביתות או עיצומים כאשר ההסתדרות מציבה דרישות גבוהות שהמעסיק מתנגד להן. לשביתות יש מחיר מבחינת העובדים – בעת שביתה העובדים אינם זכאים לשכר מהמעסיק. המקרים בהם קרן השביתה המוגבלת של ההסתדרות כיסתה עבור העובדים את ההפסד הינם נדירים ובודדים. כמובן שיש להביא בחשבון ששביתות פוגעות גם במדינה, בחברה או בארגון ועלולות לגרום לירידה בהכנסות שלו וכתוצאה הוא עלול להידרש לקצץ במספר העובדים.

שביתה עבור אחרים - נשמע לא סוציאליסטי אבל לא לכל עובד זה מתאים. האיום בשביתה האחרונה הוכיח את זה. ההסתדרות משיקולים פוליטיים העדיפה לתגמל את העובדים בארגונים החזקים עם המשכורות הגבוהות. לעיתים, בדיוק מה שהיה קורה אם השביתה הייתה יוצאת לפועל, עובד מוצא את עצמו שובת בשביל עובדים אחרים בארגונים אחרים וכאשר אותו העובד יזדקק לאותה סולידריות, הוא לא תמיד יקבל.

בינוניות - יש מקומות עבודה בהם הסכמים קיבוציים גוררים את הארגון לבינוניות. היעדר היכולת של המעסיק לפטר עובדים לא יעילים או שחוקים, או למצוא להם תפקיד שונה, מצד אחד, והעדר היכולת לתמרץ ולתגמל עובדים מצוינים באמצעות הטבות אישיות מצד שני יכולים לפגוע בארגון וברמתו. אם אתה עובד טוב ובעל מוטיבציה, אתה עלול להיות מתוסכל מסביבת עבודה כזו.

פגיעה בכושר התחרות - ועדי עובדים והסכמים קיבוציים מקשים על הגמישות הניהולית ועל היכולת של המעסיק להתמודד בשוק תחרותי ותנודתי. מה יעזור לעובד ההסכם הקיבוצי אם מחר הוא מפוטר עקב צמצומים או עקב סגירת הרשת? כאשר מדובר בעסק בשוק תחרותי העובדים עלולים לסבול עקב חוסר יכולת של המעסיק לעשות התאמות מהירות.

ועד העובדים - לעתים קרובות מתחילה ההתארגנות בעובדים שעמדו בפני פיטורין, המונעים משיקולים זרים. היותם פעילי ועד נותנת להם חסינות על יתר העובדים להבין כי יתכן ודווקא לראשי הוועד יהיה קשה להשיג הישגים כלשהם מול המעסיק. מתאימה כאן האמרה "כבדהו וחשדהו".

שלטון מיעוט - לשם התארגנות וחתימה על הסכם קיבוצי די בשליש מהעובדים. המיעוט מכתיב לרוב את ההתארגנות. האם המיעוט הזה מייצג אותך? את כל העובדים? לא תמיד טובת העובדים עומדת לנגד עיניהם של ועד העובדים וארגון העובדים.

לא צריך להתאמץ כדי למצוא באתרי החדשות מקרים של הדחת ועדי עובדים עקב אי סדרים כספיים או עקב סיבות חמורות אחרות. ההסתדרות עצמה אינה נוהגת שקיפות מלאה בכספים שלה אשר הינם מדמי החבר של העובדים. לא אחת עולות טענות להעדפת מקורבים בוועדים שונים וכדומה. לכולנו מוכרים המקרים של ועדי עובדים רבי עוצמה שכל מינוי או קידום בחברה חייב לקבל את אישורם ולא תמיד משיקולים ענייניים של טובת החברה.

הנתונים נלקחו מאתר כלכליסט.

מעבר לזה, ידעתם שב 2011, בגלגול הקודם של "אופיס דיפו" החל מהלך דומה בו יותר משליש מ1,200 עובדי הרשת שהיו באותה תקופה הצטרפו להסתדרות? (מקור). מה קרה לאחר מכן? הצטמצמות של הרשת עד למכירה של 12 סניפים בשנת 2012 (מקור), הקפאת הליכים בשנת 2013 (מקור) ועד פירוק הרשת באותה שנה. כל אותם 1,200 עובדים שהיו בשנת 2011, כולל אלו שחתמו על מהלך ההתאגדות, איבדו את מקום העבודה שלהם.

הייתם רוצים לראות את הסניף שלכם סגור? לאבד את מקום העבודה שלכם? אני יודע שאני לא מוכן לזה!

אופיס דיפו היא לא חברת פלאפון, נמל אשדוד או HOT, היא עדיין לא מבוססת מספיק בכדי לשרוד מהלך כזה, וכל אלו שחושבים שהם חכמים ומובילים מהלך כזה, עלולים לגרום לקריסה של הרשת.

אם באמת אכפת לכם מכל עובדי הרשת, ובאמת חשוב לכם שישאר להם מקום עבודה בשנים הקרובות, תעצרו את המהלך הזה. זו טעות!

אנו קבוצת מנהלי סניפים ועובדים ברשת, מי ותיק יותר ומי פחות, מוחים בתוקף על הצעד הזה.

אנו חושבים כי מדובר בצעד דרסטי מידי שנעשה מבלי הכנה מוקדמת, ומבלי להביא לניסיון לפתור את הקונפליקטים בתוך החברה.

לדעתנו הצעד הנכון היה קודם כל לפנות אל חברי ההנהלה הבכירה, להביע את דעתנו ולהציג את הבעיות או הטענות מצד עובדי הרשת, ולנסות לנהל שיחות מקצועיות ורציניות שיובילו להבנה של שני הצדדים ולשיפור תנאי העבודה והשכר מבלי לערב גורמים חיצוניים.

אם וכאשר היו נעשים צעדים כאלו, ולאחר משא ומתן פנימי בתוך הרשת היינו רואים כי אין מענה לבעיותינו ולצרכים שלנו, אז היה נכון לפנות להסתדרות ולנסות צעדים קיצוניים יותר. אך לפעול בצורה כזו כבר מההתחלה, ללא כל הידברות פנימית, הרי זה צעד שגוי שיפגע בסופו של דבר בכולנו.

הרשת היא אנחנו, וכמו שאנחנו רוצים לשמור על תנאי ההעסקה שלנו ולשפר את השכר שלנו, עלינו גם לדאוג לרשת ולעצם קיומה והתנהלותה כפי שהיה עד כה – כמו משפחה. מן הראוי ליצור פתרונות בתוך הבית לפני שיוצאים ומערבים גורמים חיצוניים.

במייל ששלחתם להלן נשמע שכביכול אתם טוענים כי אלו שלא חתמו מונעים מאיומים מצד הנהלת הרשת ולכן אנו מדגישים – איש לא דיבר איתנו, וקל וחומר לא איים עלינו. אנו פועלים מתוך מחשבה רציונלית ומתוך רצון להטיב עם כולנו.

ההסתדרות היא לא פתרון, במיוחד לא בשלב הזה.

אנו קוראים לכל מי שעיניו בראשו, כל מי שאכפת לו ממקום העבודה שלו ורוצה באמת לתרום לחברה, וכן – גם להביא לשיפור תנאי ההעסקה שלו אך בדרך מכובדת יותר, לא לחתום ולהצטרף אלינו בניסיונות גישור מול החברה.

אנו מקווים שמקימי הועד אשר משכו בחוטים מלכתחילה יקראו היטב ויבינו את הדברים, ויוכיחו כי טובת העובדים והרשת אכן עומדת מול עיניהם בכך שינסו להוביל שיחות פנימיות עם הנהלת הרשת ויעצרו בשלב זה את מגעי ההתאגדות.

הוסיפו את חתימתכם

שולח חתימה, אנא המתינו