עצומה לביטולה של התוכנית לבנייה מלונאית על חוף נחל בצת - המאבק נמשך!

עצומה לביטולה של התוכנית לבנייה מלונאית על חוף נחל בצת - המאבק נמשך!

מספר חתימות

28,332
 
30,000  

 

206 דונם מחוף נחל בצת נמכרו לפני יותר משלוש שנים על-ידי מנהל מקרקעי ישראל ליזמים (בוני הקניון החדש בנהרייה), בתמיכת ואישור המועצה האזורית מטה אשר, לטובת הקמת שלושה כפרי נופש, אגם מלאכותי ושטחים מסחריים. היקף הבנייה המאושר הוא 36,000 מ"ר וכולל 1,300 חדרים! התכנית הכוללת מאפשרת היקף בנייה של כ- 57,000 מ"ר. 

 

הפיתוח המתוכנן ושיווק המכרז מתבססים על תכנית מאושרת מלפני 17 שנה, שלא עמדה בחובת ביצוע מאז אישורה בשנת 1992, ולא עברה את הליכי האישור הנדרשים בתכנית המתאר הארצית מס' 13 לחופי הים התיכון (תמ"א 13). בנוסף לפגמים החמורים בתהליך אישור התכנית היא בולטת באי- התאמתה למדיניות התכנון הנוכחית, אשר מקפידה קלה כחמורה באשר לבינוי ברצועת הסביבה החופית. ייתכן ויהיו כאלה שיתמכו בתכנית (אין ספק שראש המועצה תומך בה) אולם קשה שלא להסכים כי מימושה של התכנית יביא לפגיעה בלתי -הפיכה, ולדורות, בייחודו של האזור.

 

הקמת המקבץ הבנוי תביא לפגיעה בשטחים הפתוחים ע"י קיטועה של רצועת החוף, הגברת הפגיעות הסביבתיות הנובעות מפעילויות היוצרות רעש, אור, זיהום אוויר וזיהום מים וים וכמובן פגיעה קשה בערכי טבע מוגנים.רצועת החוף כוללת נופים פתוחים, שדות חקלאיים, רצועת חולות ורכסי כורכר, חופים חוליים וסלעיים, לגונות ומרחבי ים עד לאופק. הגוש הבנוי המתוכנן, עבודות התשתית הנרחבות, הקמת אגם מלאכותי והכנסת תשתיות לקרבת קו המים, יהוו שינוי נופי דרמטי ברצועת החוף ויהפכו את הרצועה הכפרית האינטימית לאזור אורבאני סואן ומרתיע.  רצועת החוף מהווה היום מקום בילוי עממי פתוח ושווה לכל נפש לחובבי שחייה וצלילה, דייג וספורט עממי וסתם לינת לילה שקטה על החוף. הקמתו של מוקד הנופש והמלונאות תחסל לחלוטין פעילות עממית זו ותגזול מידי הציבור הרחב עוד נתח מרצועת החוף ההולכת ומתמעטת, שלא לדבר על פגיעה בתיירות המקומית הלוחמת על הישרדותה. מסיבות אלו אנו דורשים לבטל את התוכנית לאלתר!!!

עידכונים שוטפים ממטה המאבק :

כפי שאתם בטח זוכרים, כבר לפני 3 שנים ערכנו מאבק ציבורי רחב כנגד תוכנית הבנייה בחוף בצת, תוכנית שכבר כאשר התקבלה (ב-1992) הייתה מיושנת ופוגענית בסביבה.כחלק מההתגייסות של לפני 3 שנים, נערך אירוע גדול בו השתתפו מעל 4,000 איש, רובם מישובי האזור. כמו כן, כ- 27,000 איש חתמו על העצומה שקראה לעצור את התוכנית, מתוכם כ- 5000 תושבי המועצה האזורית שלנו.בעקבות הרעש הציבורי שעשינו, ביקש היזם, ג'קי בן זקן, "לרדת מהעץ" ולוותר על השטח הזה תמורת פיצוי ממנהל מקרקעי ישראל. המשא ומתן בין היזם והמינהל נתקע באביב האחרון, ומכיוון שהוא חשש להפסיד גם את זכויותיו בחוף בצת, חזר לקדם את העניינים כאן... ראש המועצה מ.א מטה אשר ,יהודה שביט, עשה כמיטב יכולתו לקדם את התוכנית הזו, למרות ההתנגדות של רבים מתושבי המועצה.  בכך ביטא באופן ישיר את תפישתו , שהוא יודע טוב יותר מאיתנו, מה נכון עבורנו... בתאריך ה-28.6.11 אושרה בוועדה המקומית לתכנון ובנייה "מטה אשר", תוכנית הבינוי של הפרויקט. אישור תוכנית הבינוי היא כמעט השלב האחרון לפני מתן היתרי בנייה! עובדה מקוממת ומפחידה זו, הביאה אותנו לצורך לחזור ולהתאגד, כדי להזכיר לטייקונים, למוסדות ולמועצה שלנו ש-חוף בצת - המקום הקסום הזה ומשאב הטבע הייחודי שלנו – אינו רכושם הפרטי! הוא שייך לכולנו!היחידה שיכולה היום לבטל את התוכנית היא ממשלת ישראל. השר לאיכות הסביבה גלעד ארדן תומך במאבקנו ומעוניין להעביר באחת מישיבות הממשלה "הצעת מחליטים" שמטרתה הטלת וטו על תוכנית זו (כפי שנעשה בחוף פלמחים). לשם כך הוא זקוק לרוב בממשלה ובזה אנחנו פועלים לסייע לו!

 כרגע פועלים מתנדבים של "ועד הפעולה של תושבי הגליל המערבי להצלת חוף בצת" בשלושה ערוצים:1מאהל המחאה שלנו, אשר כולל גם אוהל הסברה והחתמה, מאויש 24 שעות ביממה על ידי מתנדבים מהאזור. במאהל עברו בחודש האחרון כ-4000 איש, אשר חתמו על מכתבים אישיים שנשלחו לכל אחד משרי הממשלה. מכתבים כאלה עדיין נשלחים ואנו מזמינים אתכם לבוא, ליהנות מהים והחוף, לקבל הסברים על התוכנית ולחתום גם אתם.

2)הפעלת מערך הסברה ושכנוע מול כל אחד משרי הממשלה כדי להעביר אותם לצידנו בנושא זה. מהלכים אלה כוללים פגישות עם שרים, שיחות טלפון ועוד. נשמח למתנדבים שמכירים שר באופן אישי ו\או מוכנים להניע ולקדם תהליך הסברה מול שר אחד או שניים !

3)מתוכנן אירוע גדול שייערך ב-15/10/2011 חוה"מ סוכות בחוף בצת, בשיתוף עם החברה להגנת הטבע.  אנו מזמינים אותכם, להתנדב ולסייע לנו בארגון האירוע, ובודאי גם להשתתף בו.

נשמח לראותכם בחוף! ועד הפעולה של תושבי הגליל המערבי, להצלת חוף בצת

לפרטים ועדכונים שוטפים:

פייסבוק – "להציל את חוף בצת הדקה ה-99"אתרhof-betzet.org, דוא"ל: [email protected]טלפונים: אמיר שריף -  052-3237614 , רחל – 054-5544978,  אלמוג ליטמן – 050-2166254

הוסיפו את חתימתכם

שולח חתימה, אנא המתינו

ציר הזמן של העצומה

19/04/2009
העצומה השיגה 25,000 חתימות!
13/11/2008
העצומה השיגה 15,000 חתימות!
29/10/2008
העצומה השיגה 5,000 חתימות!
25/10/2008
העצומה השיגה 1,000 חתימות!
24/10/2008
העצומה נפתחה