נעצור את הרס פארק עדולם על ידי הפקת נפט מפצלי שמן בשטחה

נעצור את הרס פארק עדולם על ידי הפקת נפט מפצלי שמן בשטחה

מספר חתימות

3,972
 
10,000  

Link to petition in English http://www.petition.fm/petitions/saveadullam

אומרים לא להרס שפלת יהודה!

יש לעצור את הרס פארק עדולם על ידי הפקת נפט מפצלי שמן

פארק מערות עדולם הוקם על ידי קק"ל ומשתרע על פני כ-50,000 דונם בשפלת יהודה. האזור מרשים ביופיו, מצטיין בעולם חי וצומח ייחודי ומגוון, ויש בו אתרים ארכיאולוגיים רבים, הכוללים שרידי ישובים מתקופת בית שני, ומערות מסתור מימי מרד בר-כוכבא.

מדי יום מגיעים לאזור מאות מטיילים מכל הארץ. רוכבי אופניים, תלמידים, ותיירים נהנים מהביקור בפארק ובאתריו.

בדצמבר 2009 החלה חברה בבעלות זרה לערוך כריית ניסוי שמטרתה להפיק נפט מפצלי שמן בשפלת יהודה. הניסוי הראשון התחיל בתוך האזורים היפים של פארק עדולם. אנו מתנגדים לניסיון לפגוע בערכי טבע, נוף, ובאיכות הסביבה של המבקרים בפארק ותושבי האזור!

פצלי שמן (oil shale) הם סלעי משקע עשירים בחומר אורגני המכונה "קרוגן". מסלעים אלה ניתן להפיק דלק נוזלי באמצעות חימום בתוך הקרקע (in-situ) לטמפרטורות גבוהות למשך שנים, ושאיבת הקרוגן המחלחל כדלק נוזלי.

פצלי שמן נחשבים לחומר גלם ירוד להפקת אנרגיה, ועד כה כל אלה שניסו להפיק נפט מפצלי שמן לא הצליחו להתגבר על בעיות סביבתיות קשות, ונתקלו בהתנגדות עזה מהרשויות להגנת הטבע בארצות שונות, וביניהן ארה"ב ואוסטרליה. כמו כן, בגלל עלות ההפקה, אף פרוייקט לא עבר עד כה את סף הרוחיות. הרווח, אם יהיה, יגיע בלבעלי חברת הנפט הזרים: מתוקף חוק הנפט, המדינה תקבל רק שמינית מהרווח, וחקלאים המעבדים חלק מהקרקעות לא יהיו זכאים לתגמול כלשהו.

לשאיבת פצלי השמן בשיטה החדשנית דרושות כמויות עצומות של אנרגיה ומים. הפקת נפט מפצלי השמן תגרום לזיהום אוויר המסכן את בריאות הציבור, והקרוגן המחלחל עלול לזהם את מי התהום באקוויפר ההר באופן בלתי הפיך. עבודות הקידוח והתשתיות, כולל תחנות החימום וההפקה, והמשאיות שישרתו את המפעלים, יפגעו בערכי טבע, בנוף הפתוח ובאתרי המורשת.

מדינת ישראל צריכה להשקיע בצד החזק שלה: פיתוח טכנולוגיות לניצול אנרגיות מתחדשות, ולא לעודד תעשית אנרגיה המבוססת על מקור אנרגיה ירוד ומזהם!

הוסיפו את חתימתכם

שולח חתימה, אנא המתינו

ציר הזמן של העצומה

11/07/2010
העצומה השיגה 2,500 חתימות!
17/01/2010
העצומה השיגה 1,000 חתימות!
04/01/2010
העצומה השיגה 500 חתימות!
31/12/2009
העצומה השיגה 100 חתימות!
30/12/2009
העצומה נפתחה