בחירתו של כל יישוב האם להפעיל תחבורה ציבורית בשבת

בחירתו של כל יישוב האם להפעיל תחבורה ציבורית בשבת

מספר חתימות

0
 
150  
פורסם בתאריך: 11/05/2022
 

שלום, אנחנו תלמידי כיתה י"ב בתיכון אלון רמת השרון, עצומה זאת היא חלק מעשי של עבודת הבגרות שלנו באזרחות המקיפה את הנושא של תחבורה ציבורית בשבת, הפתרון שלנו מנסה לקדם את עניין התחבורה הציבורית בשבת. 

אנו תומכים בהעברת ההחלטה בנושא הפעלת תחב"צ בשבת מידי המדינה לידי המועצות המקומיות.

כיום, כמעט ולא פועלת במדינה תחבורה בציבורית בשבת. במקרה זה, המדינה פוגעת באזרחים רבים, במיוחד באזרחים שאין בבעלותם רכב פרטי. אי ההפעלה של התחב"צ בשבת מגבילה ופוגעת בחופש התנועה של אזרחים אלו, שכן התחב"צ מהווה כלי התחבורה היחיד או העיקרי שלהם ודרך ההגעה שלהם ממקום למקום. בנוסף, בעקבות כך שאחת הסיבות המרכזיות לאי ההפעלה היא סיבה דתית - השבת מוגדרת כיום המנוחה הרשמי של ישראל, נפגעת גם זכות החופש מדת. האמונה כי יש לשבות ממלאכה בשבת שבעקבותה אין תחב"צ נכפת על אזרחים חילוניים ומסרותיים בעיקר שאינם מאמינם בה. יתר על כן, הזכות לשווין של אזרחים שאין בבעלתום רכב פרטי נפגעת, מכיוון שלהם אסורה הנסיעה בתחב"צ בעוד שאזרחים בעלי רכבים פרטיים יכולים לנסוע באופן חופשי ממקום למקום.

פתרון זה כבר קיים ופועל במספר יישובים במתכונת מצומצת, ולא מסודרת. לכן, אנו מציעים רפורמה חדשה אשר תסדיר עניין זה ותאפשר ליישובים לפעול לפי כללים מסודרים ובפיקוח המדינה. ראשית, כל מועצה תקיים משאל עם שיופץ לתושביה ויציג את השאלה האם להפעיל תחב"צ בשבת ביישוב זה. המועצה המקומית תפעל לפי החלטת הרוב, ובמידה והוא ירצה בהפעלת תחב"צ בשבת היא תפעיל את הקווים הקיימים בה ואף תוסיף קווים מיוחדים לשבת במידת הצורך. כל זאת יעשה תוך הגשת תוכנית מפורטת ומסודרת הכוללת את מפת הקווים לועדה מיוחדת שתוקם בכנסת ותפקח על נושא זה, שכן הוא מאוד רגיש ומורכב, כפי שהראנו במהלך מחקר זה. פתרון זה יתאים לכמה שיותר תושבים במדינה ויצליח לרצות כמה שיותר תושבים מבין כל הפתרונות. הוא יאפשר לכל מועצה לפעול בצורה הטובה ביותר שמתאימה לאזרחיה ולא לפי החלטה כללית מטעם המדינה שתכפה עליהם לפעול בצורה מסוימת ואחידה.

הוסיפו את חתימתכם

שולח חתימה, אנא המתינו