פנייה למען תיקון כשלים בנגישות התחבורה הציבורית בישראל עבור בעלי מוגבלויות

פנייה למען תיקון כשלים בנגישות התחבורה הציבורית בישראל עבור בעלי מוגבלויות

מספר חתימות

0
 
50  
פורסם בתאריך: 21/02/2021
 

לכבוד משרד התחבורה ועיריית הוד השרון,

אנו, חברי כיתת י"א 4 מבית הספר תיכון רמון בהוד השרון, במסגרת שיעורי אזרחות, חקרנו ובדקנו אודות תופעת הכשלים בנגישות בתחבורה הציבורית בישראל כלפי בעלי המוגבלויות הפיזיות.במהלך מחקרנו, מצאנו כשלים רבים בנגישות התחבורה הציבורית בישראל, הכוללת אוטובוסים, תחנות אוטובוס, רכבות, תחנות הרכבת, ומוניות.

ראשית, חשוב לנו להבהיר שניידות עצמאית ונגישות התחבורה הציבורית הן תנאי בסיסי לחיי קהילה מלאים ולהבטחת שוויון הזדמנויות לאנשים עם מוגבלויות בתחומי השכלה, תעסוקה, שירותים, פנאי ועוד. הניידות המצומצמת המאופשרת לבעלי המוגבלויות במצב הנוכחי בישראל, בשל בכשלים הרבים בהנגשת בתחבורה הציבורית, מונעת מבעלי המוגבלויות הזדמנויות כלכליות, גישה לשירותים קהילתיים וחברתיים, וגורמת לבידוד החברתי ולפגיעה באיכות החיים.

מחקרים מראים כי למעלה מרבע מהאנשים עם מוגבלויות שחווים בדידות, מציינים שהיעדר תחבורה נוחה וזמינה היא הסיבה המרכזית לחוסר מעורבתם החברתית.

לאחר מחקר מקיף, גילינו שאין מספיק אכיפה של החוק הקיים בנוגע לנגישות התחבורה הציבורית בישראל, ושאין מענה מספק מצד הרשויות לכשלים הרבים שישנם בתחבורה הציבורית. בין הכשלים שמצאנו, הם כדלקמן:

- נהגים אשר מזלזלים בבעלי המוגבלויות, ולא מעניקים להם יחס ראוי ומכבד.

- נהגים אשר חונים רחוק מהמדרכה (מעל ל40 סנטימטר מהמדרכה), ובכך לא מאפשרים מעבר ישיר מהמדרכה לאוטובוס של כסא גלגלים.

- חוסר באמצעי הנגשה באוטובוסים בישראל, על אף החוק הקיים, כגון:

    - מחסור ברמפה בכניסה לאוטובוס עבור כיסאות גלגלים.

    - מחסור בכריזה פנימית וחיצונית לאוטובוס, למען כבדי ראייה.

    - מחסור בלוחות לדים בתוך ומחוץ לאוטובוס, למען כבדי שמיעה.

    - מחסור במקומות ישיבה מיוחדים לבעלי נכות פיזית המצריכה קביים.

    - מחסור במקום להצבת כסא גלגלים, וחגורה המיועדת לחגירת הכסא.

    - רוחב הדלת אינו מספיק לכניסה של כסא גלגלים.

- חוסר הנגשה מוחלט באוטובוסים בין עירוניים.

- שיטת ההזמנה מראש הדרושה לבעלי מוגבלויות ברכבת ישראל איננה מותאמת כראוי לבעלי המוגבלויות.

בנוסף, דוח נעים ושווים מצא כי בשנים 2015 עד 2018, ניצלו הרשויות רק 40% מהתקציב למען הנגשת התחבורה הציבורית בישראל, כלומר מרבית התקציב בכלל לא נוצל לצורך מטרה זו, מה שמצביע על קלות הראש שבה נוהגים במשרד התחבורה כלפי הנושא.

אנו כאן כדי להביא לשינוי ולהעלאת המודעות כלפי הבעיה. לא ייתכן כי אוכלוסיה שלמה שמהווה חלק ניכר מאזרחי מדינת ישראל, תופקר ותוזנח, ולא תקבל שוויון מלא ומענה על צרכיהם.לכן, אנו פונים אליכם, במטרה לתקן את הכשלים הללו, ועל מנת לשמור על שוויון הזדמנויות של בעלי המוגבלויות במדינת ישראל, ועל זכויותיהם וכבודם הראוי.

אנו מפצירים ומבקשים, אנא מכם, נצלו את התקציב הניתן למשרד התחבורה בשביל לתקן את הכשלים האלו ולהגביר את האכיפה על התחבורה הציבורית, ועזרו לבעלי המוגבלויות לקבל את היחס הראוי להם, וכך יוכלו להשתמש בתחבורה הציבורית כשווים בין שווים, במדינת ישראל.

הוסיפו את חתימתכם

שולח חתימה, אנא המתינו