לא להפרטת בריאות הנפש !

לא להפרטת בריאות הנפש !

מספר חתימות

1,292
 
5,000  

לא להפקרת בריאות הנפש בצו !

בהליך לא דמוקרטי , עקף משרד הבריאות את הכנסת והעביר בצו ממשלתי את מה שמכונה, "הרפורמה" בבריאות הנפש.  וזאת  לאחר שהכנסת נדונה באריכות ובעומק ברפורמה ומצאה לנכון שלא לקדם אותה. כלומר משרד הבריאות, הרשות המבצעת, קמה על הכנסת, שהיא הריבון היחיד להחליט על זכויות רפואיות של הציבור , ייתר אותה מתפקידה. בכך ביזה את הכנסת וחבריה ופגע בזכויות קיימות של אוכלוסיות רבות.

ב"רפורמה" רק בעלי אבחנה פסיכיאטרית יהיו זכאים לטיפול. רבים מהפונים במצוקה נפשית על רקע מצבי חיים כמו מחלה או מוות במשפחה, גירושים, פיטורים, אובדן ועוד, יאבד את זכותם לקבל טיפול נפשי ציבורי . לפי נתוני משרד הבריאות, 53,000 איש קיבלו ב 2012 טיפול בחינם במערכת הציבורית, מתוכם 10,000 ילדים. 90% מהילדים המקמטופלבלים היום טיפול נפשי בשירות הציבורי אינם בעלי אבחנה פסיכיאטרית ולכן לא יוכלו לקבל יותר טיפול נפשי ציבורי.

אם כבר יינתן טיפול הוא יוגבל למספר פגישות קטן, שאינו עומד בקריטריונים מקצועיים ואינו תואם את מה שמשרד הבריאות עצמו מספק עד היום. בנוסף, מיעוט מבין הזכאיים יקבל טיפול "מרפאתי" בעלות של רבעון בעוד שכל השאר יאלצו לממן טיפול במאות שקלים בחודש אצל מטפלים עצמאיים של קופ"ח, או אצל יזמים שכבר מקימים חברות למתן שירותי בריאות נפש בקהילה. צורת ההתחשבנות עם היזמים ספקי השירות המופרט תעודד מתן טיפול תרופתי במקום פסיכותרפיה, גם אם אין לכך הצדקה מקצועית. הנהנים יהיו כמובן חברות התרופות והיזמים אך לא הציבור הדומם הזקוק לסיוע נפשי.

משרד הבריאות מבטיח להקים עשרות מרפאות לבריאות הנפש של קופות החולים ברחבי הארץ.  הוא לא מגלה כי ההגדרה של מרפאה שונתה כליל ואינה מה שמקובל היום בתחנות הקיימות של משרד הבריאות. במרפאות החדשות לא יהיה יותר צוות רב מקצועי מיומן המשתמש במגוון רב של שיטות טיפול, כדי להתאים את הטיפול לצרכיו הספציפיים של המטופל.לא יהיה מימון לעבודת צוות, ולדיונים על מקרים. לא יהיה מימון לעבודת מניעה, לשמירה על הרמה המקצועית ולהכשרת דור המטפלים הבא. לא תהיה עבודה עם שירותים אחרים בקהילה כמו רווחה, חינוך, ביטחון פנים, תעסוקה ועוד. במקום לחזק אוכלוסיות חלשות בפריפריה ולספק שירותים נרחבים בחינם יוכלו רק בעלי האמצעים לקבל יותר באמצעות ביטוחים משלימים כמו "פלטינת נפש" וכל השאר יחכו לישועה.

מחקרים שנעשו על רפורמות דומות בעולם המערבי, מעידים על תולדה של נזקים נרחבים הבאים לביטוי בעלייה במצוקות נפשיות ובירידה בתפקוד בכל תחומי החיים: יותר הפרעות התנהגותיות בבי"ס, היעדרות מעבודה, עליה בצריכת סמים ואלכוהול, באלימות ועבריינות, בתאונות דרכים ואובדנות, באבטלה וחסרי בית, פירוק תאים משפחתיים, ירידה בחוסן הנפשי וביכולת העמידה בקשיים כלכליים וביטחוניים של החברה. במקום טיפול מונע יותר אשפוזים גופניים ופסיכיאטריים, כליאה ופנייה לרווחה, הנופלים כנטל כבד על האזרחים.

אנו דורשים לעצור את קידום ה"רפורמה בצו" והחזרתה  לכנסת לתהליך חקיקה ראשי, בשקיפות מלאה כפי שראי לרפורמה מורכבת וחשובה כמו זו !

הוסיפו את חתימתכם

שולח חתימה, אנא המתינו

ציר הזמן של העצומה

10/07/2013
העצומה השיגה 1,000 חתימות!
30/05/2013
העצומה השיגה 500 חתימות!
28/05/2013
העצומה השיגה 100 חתימות!
11/05/2013
העצומה נפתחה