תחבורה ציבורית בשבת תוך שמירה על צביונה היהודי של מדינת ישראל?- אפשרי!

אין תמונה

מספר חתימות

12
 
3,000  
פורסם בתאריך: 06/07/2020
 

סוגיית התחבורה הציבורית בשבת היא סוגיה הנמצאת על סדר היום הציבורי בתקשורת זה מספר שנים. סוגיה זו היא רק אחד ממוקדי המאבק על דמותה של השבת במדינת ישראל. המאבק מתנהל בכנסת ומחוצה לה, בבתי המשפט, בהפגנות רחוב, וברשתות החברתיות, והוא מהווה חלק ממחלוקת רחבה יותר על דמותה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. 

הפעלת מערך התחבורה הציבורית בשבת במתכונת מצומצמת יכולה לפתור את סוגיית תחב"צ בשבת אחת ולתמיד. כיצד אתם שואלים?

ראשית, הציבור החילוני המהווה רוב במדינה ואף חלק מן הציבור המסורתי דורש תחב"צ בשבת, חלק גדול מן האזרחים משתמשים בתחב"צ ואף זקוקים לה על מנת להתנייד ממקום למקום, ברגע שהתחב"צ אינה עובדת אזרחים אלה אינם יכולים להתנייד ולעבור ממקום למקום, הפסקת פעילות התחב"צ מהווה פגיעה בחופש התנועה. חופש התנועה היא זכות יסוד המוענקת לכל אדם מעצם הגדרת האדם כבן חורין ומהווה תנאי חיוני להגשמת חירותו וכן זכויות אחרות. הזכות כוללת את חירותו של אדם לנוע בחופשיות ממקום למקום, בלי שיגבילו אותו. ע" הפעלת תחב"צ בשבת הזכות הזו תישמר. אמנם התחב"צ תהיה באופן מצומצם יותר בהשוואה לשאר ימי השבוע, אך היא תהיה וכלל האזרחים יוכלו להשתמש בה.

שנית, הציבור הדתי והמסורתי טוענים כי הפעלת התחבורה הציבורית בשבת פוגעת בראש ובראשונה בצביונה היהודי של מדינת ישראל- מדינת היהודים. נוסף על כך, זה עלול לפגוע ולהפריע לאורח החיים של האדם כפרט מכיוון שהוא יכול להתפתות לחלל את השבת וכך המדינה פוגעת בכבודו ובזכותו לדת. איך הפעלה של תחב"צ באופן מצומצם יותר תפתור את הבעיה?

הפעלת תחב"צ באופן מצומצם יותר בהשוואה לשאר ימי השבוע תייחד את יום השבת משאר ימי השבוע, כך שישנה שמירה על מעמדה של השבת ועל הצביון היהודי של מדינת ישראל. ע"י הפעלת התחב"צ באופן מצומצם ישנה שמירה על כבודו של האדם הדתי והתחשבות בדת היהודית מאחר ודווקא ביום המקודש לה התחב"צ אינה פועלת במתכונת רגילה אלא מצומצמת וזכותו לדת נשמרת.

רוצים לקחת חלק בשינוי ולהפוך את מדינת ישראל למדינה מותאמת לכלל האזרחים בה ולהפוך את החברה בה למכילה ומגובשת? חתמו על העצומה!

הוסיפו את חתימתכם

שולח חתימה, אנא המתינו