הפחתת שכר הח"כים

הפחתת שכר הח"כים

מספר חתימות

121
 
10,000  

שכר חודשי של חבר כנסת עומד על כ 38000 ש"ח ברוטו + רכב חדש צמוד + כ 6000 שח בחודש לטובת "יצירת קשר עם הציבור" + מימון טלפונים, אינטרנט, ביגוד, לימוד שפה זרה, מנוי לעיתונים, שני עובדים פרלמנטריים בשכר וזה עוד לפני שנכנסו לנושא טיסות לחו"ל ועוד ועוד. זה לא שכר שרים או ראש ממשלה, אלא של כלל הח"כים - להם יש 4 חודשי פגרה בשנה (בשכר מלא)! ועכשיו הם רוצים להעלות את השכר! 

השכר הממוצע במשק הוא כרבע משכר של ח"כ.

מדוע חבר כנסת זכאי לשכר גבוה פי 4 מהממוצע במשק?

מיתוס: אם חברי כנסת לא יקבלו שכר גבוה, הם ייטו יותר לקבלת שוחד וטובות הנאה. טעות! אדם נוטה (או לא) לקחת טובות הנאה בגלל הערכים שהוא מאמין בהם והאופי שלו. תחשבו על האנשים שאתם מכירים, האם מי שמרוויח פחות – יותר קל להטות אותו בעזרת שוחד או טובות הנאה? הקשר לשכר הינו מזערי עד לא קיים. המצעד המכובד של עובדי ציבור בעלי שכר גבוה שסרחו הוא עדות חיה לכך.

מיתוס: חברי כנסת צריכים שכר גבוה, כדי שיוכלו להקדיש את כל מרצם לטובת עבודתם. טעות! לחברי כנסת אסור לעבוד בעבודה נוספת מכוח החוק. מה שיקבע עד כמה ח"כ ישקיע בתפקידו יהיה אופי ומוסר עבודה ולא גובה השכר. 

מיתוס: אם שכר הח"כים יהיה נמוך, תיווצר אפליה לטובת בעלי הון, שיוכלו, יותר בקלות, להרשות לעצמם להיות ח"כים. טעות! שימו לב שגם אם תחתכו את שכר הח"כים בחצי, עדיין תקבלו שכר כפול מהשכר הממוצע במשק ותמצאו את עצמכם בעשירון השמיני. תוסיפו לזה את ההטבות הנלוות ואתם בעשירון התשיעי! אם זה מספיק טוב ל 90% מאזרחי המדינה, זה צריך להיות מספיק (ואפילו תמריץ כלכלי) עבור רוב מי שרוצה להיות חבר כנסת. ואם יש מישהו שמשכורת של 19,000 + שלל הטבות נלוות ירתיע אותו מלהיות חבר כנסת – אז אולי אנחנו כחברה לא רוצים שאחד כזה יהיה נציג ציבור.

מיתוס: אומרים שחבר כנסת זו משרה לא יציבה, אין לדעת אם הקדנציה תושלם ומה יהיה בקדנציה הבאה. טעות! גם שוק העבודה מחוץ לכנסת אינו יציב. בנוסף לכך, שורה ברזומה של תפקיד חבר כנסת + הידע והקשרים שנוצרים בתפקיד הם מקפצה נאה להמשך הקריירה.

מיתוס: אומרים שלא הגיוני שחבר כנסת ירוויח פחות מסוור בנמל, ממלגזן בחברת חשמל או ממרחיק ציפורים ברשות שדות התעופה (כן, יש תפקיד כזה ויש לו קביעות ושכר נאה). נכון! גם את השכר של עובדים אלה ורבים נוספים במגזר הציבורי צריך להפחית ולהצמיד לשכר הממוצע במשק. הח"כים לא יוכלו לטפל בשכר המופרז במשרות ציבוריות עד שהם לא יפחיתו את שכרם וייתנו דוגמא.

לסיכום, שכר חברי הכנסת צריך להיות לא יותר מפי שניים מהשכר הממוצע במשק. אנחנו רוצים ח"כים שלא יבואו בגלל התמריץ הכלכלי, אלא בגלל אידאולוגיה ורצון לשנות. אנחנו לא רוצים שח"כים יידבקו לכיסא בגלל הנוחות הכלכלית. אנחנו רוצים ח"כים שיהיו מנהיגים ויהוו דוגמא אישית.ח"כים יקרים: תבואו, תמלאו קדצניה של 4 שנים, תקבלו שכר הוגן, כיסוי מלא ואף מעבר להוצאות הנלוות, 2 עוזרים בשכר והזכות לייצג את כולנו בכנסת. לא מתאים לכם? – בבקשה, תמצאו עבודה מחוץ לכנסת, יש מספיק מועמדים ראויים. 

הערה קטנה לסיום, חברי מועצות עירוניות לא מקבלים כלל שכר. אפס. אנחנו לא אומרים שזה מצב תקין או נכון. אבל עדיין יש לא מעט קופצים על התפקיד. האם הם בהכרח יותר מושחתים מחברי כנסת? באים מרקע כלכלי יותר חזק? משקיעים פחות בתפקיד (בשיקלול העובדה שהם במקביל צריכים לדאוג לפרנסתם)? אנשים פחות איכותיים?

יש עוד סיבות רבות מדוע הפחתת שכר הח"כים תתרום לפעילות הכנסת – אך היריעה קצרה מלהכיל. השורה התחתונה ברורה  – אנא הפחיתו את שכר הח"כים (בחצי).עצומה זו תועבר לכל חברי הכנסת ונפרסם את תגובתם בעמוד זה.כתבות בנושא:ח"כים בישראל מרוויחים 38% יותר ממקביליהם בעולם - דה מרקר (2011)ג'וב החלומות 5,000 ש"ח לכל יום עבודה - כלכליסט (2009)האטימות בכנסת לשיא: שכר הח"כים יעלה ב 1,191 ש"ח - גלובס (2011) החופש הגדול של הח"כים: יוצאים לפגרה של 9 חודשים ויקבלו שכר מלא - דה מרקר (2012) ועדת הכנסת החליטה: שכר הח"כים יעלה בכ 2,300 ש"ח בחודש - כלכליסט (2012) הח"כים יקבעו את שכרם, יו"ר הכנסת: זו עזות מצח - גלובס 2011 

הוסיפו את חתימתכם

שולח חתימה, אנא המתינו

ציר הזמן של העצומה

30/12/2013
העצומה השיגה 100 חתימות!
23/12/2013
העצומה נפתחה