עצומה נגד הצעת החוק לאיסור על ציון "יום הנכבה"

עצומה נגד הצעת החוק לאיסור על ציון "יום הנכבה"

מספר חתימות

עד כה נאספו: 13,466 חתימות.

ביום א' (24.5.09) התפרסם כי הממשלה תומכת בהצעת החוק של ח"כ מילר מישראל ביתנו, הקובעת כי יש להעמיד לדין פלילי את כל מי שיציין את "יום הנכבה", ולגזור עליו עד שלוש שנות מאסר. ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה להעלות את ההצעה להצבעה בכנסת עוד השבוע. מתוך 11 שרים, רק שניים התנגדו להצעה.

לא נשאר לנו הרבה זמן להתנגד. המדינה מדרדרת לכיוונים אפלים, ואסור, פשוט אסור, שחוק כזה יעבור בכנסת. זה לא הזמן לשבת בחיבוק ידיים. לפני שנשים לב, יעברו כאן עוד חוקים פשיסטיים ביסודם, שישללו מכולנו זכויות יסוד שהן נחלת כל אזרח במדינה דמוקרטית.

הצעת חוק זו רומסת ברגל גסה את העקרונות שעליהם מושתתת מדינת ישראל.

במגילת העצמאות נכתב:

"מדינת ישראל...תהא מושתתה על יסודות החירות, הצדק והשלום לאור חזונם של נביאי ישראל; תקיים שויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה בלי הבדל דת, גזע ומין;  תבטיח חופש דת, מצפון, לשון, חינוך ותרבות...ותהיה נאמנה לעקרונותיה של מגילת האומות המאוחדות".

ממשלת ישראל גם אישרה את הנוסח של ההכרזה לכל באי עולם בדבר זכויות האדם, שבסעיף יט שלה נכתב:

"כל אדם זכאי לחירות הדעה והביטוי, לרבות החירות להחזיק בדעות ללא כל הפרעה, ולבקש ידיעות ודעות, ולקבלן ולמסרן בכל הדרכים וללא סייגי גבולות".

הצעת החוק שהעלה ח"כ מילר מתעלמת משני המסמכים האלו, כמו גם מפסקי דין רבים שניתנו בבתי המשפט בארץ, ושביססו את חופש הביטוי כזכות יסוד מתוקף חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו. איסור על ציון יום הוא הגבלה קיצונית על חירויות אלו ללא הצדקה ראויה. מובן שיש לאסור על כל גילוי אלימות ביום זה, כמו בכל יום אחר, והחוק הפלילי אוסר ממילא על הסתה נגד המדינה ועל גילויי אלימות מכל סוג. הצעת החוק של ח"כ מילר לא נועדה למנוע אלימות או הסתה. היא נועדה לשלול זכויות אדם בסיסיות.

זו לא הפעם הראשונה שחברי כנסת מנסים להעביר חוקים בלתי דמוקרטיים בעליל. אסור לנו לתת לזה לקרות. גם אם סביר שבג"ץ לא יאשר חוק כזה, חשוב שיישמע כאן קול שפוי, של כל מי שמפחד לחיות במדינה שבה חוק כזה בכלל עולה לדיון.

אל תטעו- זו לא שאלה פוליטית. זה חשוב מכך- מדובר בזכות היסודית של כל אחד מאיתנו לחופש הביטוי. חשוב שתצטרפו למחאה הזו כדי להביע שאט נפש מחוקים דיקטטוריים שיוליכו את המדינה למקום אפל מאוד.

_______________________________________________

 עדכון: הצעת החוק, שהייתה אמורה לעלות הבוקר (יום ד', 27.5.09) לקריאה טרומית במליאה, לא עלתה בגלל הערר שהגישו שרי העבודה ביום ב' (25.5.09). עד שהערר יידון, יש לנו זמן לנסות ולאסוף עוד חתימות. העצומה תועבר לכל חברי הכנסת לפני שהצעת החוק תובא בפני המליאה להצבעה.

____________________________________________________

עדכון (מוצ"ש 30.5.09): מחר ידונו בהצעת החוק בממשלה ובועדת השרים לענייני חקיקה. הערב נשלח נוסח העצומה יחד עם קישור לרשימת החותמים לכל חברי הכנסת, לפי פרטי הדואר האלקטרוני שלהם המופיעים באתר הכנסת, ומי מהם שיבחר לצפות בעצומה יראה גם את החתימות שעוד יתווספו, כך שחשוב להמשיך ולחתום.

הוסיפו את חתימתכם

שולח חתימה, אנא המתינו

ציר הזמן של העצומה

29/05/2009
העצומה השיגה 10,000 חתימות!
26/05/2009
העצומה השיגה 5,000 חתימות!
25/05/2009
העצומה השיגה 1,000 חתימות!
25/05/2009
העצומה נפתחה