עוד כמה תשלמי על המחזור שלך?!

עוד כמה תשלמי על המחזור שלך?!

מספר חתימות

158
 
600  

מאז ומעולם נשים צריכות להשתמש במוצרי היגיינה על מנת לשמור על היגיינה בסיסית בזמן המחזור החודשי.

מוצרים אלו נרכשים בצורה חודשית - שנתית למהלך שנים רבות ובמצטבר ההוצאות מגיעות לסכומי עתק.

אנו נעם רחמילביץ' ומאיה רוטברג תלמידות כתה י"ב בתיכון לחינוך סביבתי במדרשת בן גוריון החלטנו שאנו פועלות למען שינוי בעיה שמטרידה אותנו בחיי היום-יום. הרצון שלנו בתור נשים צעירות, שעומדות להוציא עוד סכום נכבד מהכיס על מוצר הכרחי (מוצר אשר אין לנו ברירה אלא להשתמש בו) הוא שהמדינה תסבסד לנו מוצרים אלו מעצם היותנו נשים או תכניס מוצרים אלו לפיקוח מחירים.

אמנם קיים מבחר רחב של מוצרי היגיינה במחירים יקרים וגם יקרים פחות, אך בראייה כוללת עדיין ההגעה לסכומי הוצאה גבוהים הינה בלתי נמנעת.

העלות הגבוהה של מוצרי ההיגיינה לנשים:

  • מונעת את התגשמות הזכות הטבעית לשוויון: נשים המקבלות מחזור חודשי לא רוכשות את התחבושות ההיגייניות והטמפונים לשם ההנאה, למה אם כן, כופים עלינו לשלם מס נוסף כל כמה שבועות? זה לא רק סקסיסטי אלא בלתי הוגן בעליל.
  • פוגעת בזכות החברתית לרמת חיים: כיום אישה במאה ה-21 לא צריכה להשתמש בסמרטוטים או צמר גפן על מנת לשמור על היגיינה בסיסית בזמן הוסת.
  • מבטל את הגישה החברתית כלכלית הסוציאל דמוקרטית עליה הושתתה המדינה: על מנת להבטיח שיוויון וביטחון כלכלי לכל השכבות באוכלוסיה ולא להגדיל את הפערים הקיימים בחברה, יש לדאוג שכולם ירגישו שיש להם אפשרות להתקיים בכבוד במדינה.

הנושא בו אנו עוסקות נוגע לשתינו באופן אישי, אבל אנחנו איננו היחידות אשר נפגעות מהמצב הקיים. כל אישה או נערה שאנו מכירות נמצאת במצב נתון של הוצאה כספית גדולה בלי היכולת להימנע ממנה או להשפיע עליה בצורה מהותית.

כיום בישראל אישה מעצם היותה אישה מוציאה סכום רב על מוצרי טואלטיקה לנשים.אין לה את האפשרות להפחית מההוצאה בצורה משמעותית ואין הכרה חוקתית מטעם המדינה במצב כבעיה שיש למצוא לה פתרון.

נשים מוציאות סכום כסף זה כאילו הם "מותרות".לא הגיוני שאישה תשלם סכום נוסף נטו מעצם היותה אישה - אין באפשרותה לבחור האם ברצונה לקבל וסת חודשי או אם ברצונה לשלם מחיר כה יקר.

נוכחנו לגלות כי ישנן מדינות אשר עשו את השינוי המקל על העוול הנעשה לנשים ולכן אין סיבה שבמדינה ישראל, מדינה מערבית במאה ה- 21, שינוי זה לא ייעשה.נכון לכרגע, ישנה כמות בלתי סבירה של נשים שהבינו שהפתרון היחיד לחסוך כסף על מוצרי טואלטיקה הוא לטוס לחו"ל ועל הדרך לקנות שם בכמות סיטונאית שתספיק לזמן רב במחיר זול משמעותית.

בנוסף, העובדה שמוצרים אורגניים ללא כימיקליים כאלו או אחרים עולים הרבה יותר מהמוצרים הרגילים היא בעייתית וגורמת לנשים להתפשר על הבריאות שלהן מטעמי תקציב.

הפתרון האידיאלי מבחינתנו הוא פיקוח מחירים על מוצרי היגיינה לנשים. פיקוח מחירים הוא מנגנון חוקתי מטעם המדינה  הקובע מחיר מרבי ולעיתים מחיר מזערי למוצרים ושירותים. קביעת מחיר מרבי נועדה לאפשר זמינות נוחה של המוצרים שבפיקוח גם למעוטי הכנסה, למנוע הפקעת מחירים ולהאט את האינפלציה. קביעת מחיר מזערי נועדה להבטיח הכנסת מינימום לספקי מוצרים שבהם התחרות עזה.

בנוסף, ישנה גם האופציה לסבסד את מחירי המוצרים.סבסוד הוא מענק כספי, סיוע ללא קבלת תמורה (כגון לחם, חלב, תחבורה, דלק) כדי לעודד פעילות כלכלית מסוימת .הוא גם יכול להיות סיוע כספי ממשלתי למפעל כדי שיוזיל את מחיר התוצר או את השירות לצרכנים.אופציה נוספת היא סיוע של מדינה לחברתה (כגון בעת מלחמה כנגד אויב משותף או באסון שפקד אותה).

נשמח מאוד אם תחתמו ותעזרו בהפצת העצומה למען עשיית שינוי!

תודה רבה - נעם ומאיה

הוסיפו את חתימתכם

שולח חתימה, אנא המתינו

ציר הזמן של העצומה

13/02/2018
העצומה השיגה 100 חתימות!
13/02/2018
העצומה נפתחה