אופק חדש בגנים לא שומר על טובת הילד

אופק חדש בגנים לא שומר על טובת הילד

מספר חתימות

2,893
 
10,000  

אנו החתומים על עצומה זו מוחים על אופן יישומה של רפורמת "אופק חדש" בגני הילדים.

 

"אופק חדש" האריכה את יום הלימודים בגני הילדים עד השעה 14:00 ללא דאגה לצרכים הבסיסיים של ילדי הגיל הרך: ארוחה חמה בשעה סבירה ומנוחה ראויה. הילדים בגן רעבים ועייפים, ארוחת הצהריים (בבית או בצהרון) נדחית, ומשרד החינוך מסרב לאפשר להורים לאסוף את ילדיהם לפני תום יום הלימודים.

 

יום הלימודים בגן מסתיים בשעה 14:00, והילדים מקבלים את ארוחת הצהריים רק לקראת השעה 14:30, ולעתים מאוחר יותר. בהתאם לכך, מנוחת הצהריים נדחית עוד יותר ולעתים מתבטלת לחלוטין.

הילדים עייפים ורעבים מאוד, ולקראת סיום הגן הם נעשים עצבניים, חסרי ריכוז וחסרי שקט.

בגנים רבים נוצרו הרגלים קלוקלים של האכלת הילדים בביסקוויטים או בחטיפים, רק כדי "לשבור את הרעב" ולהחזיק את הילדים ערניים עד לסיום הגן.

הורים רבים מדווחים כי הם מגיעים לאסוף את הילד ומגלים שהוא נרדם על הכיסא או על הרצפה. גם ילדים שמצליחים להירדם בהמולת הגן ולישון, נאלצים להתעורר כעבור זמן קצר כי באו לקחת אותם.

במצב זה, כל סדר היום של הילדים משתבש. רבים מגיעים הביתה, או אל הצהרון, כה עייפים עד שהם מדלגים על ארוחת הצהריים המזינה. רבים כבר מלאים מחטיפים שאכלו בגן.

שיבוש סדר היום הוא לעתים כה קשה עד שהוא משפיע גם על המשך הפעילות ועל ארוחת הערב, ויש לו השלכות פיזיות, רגשיות ומשפחתיות.

 

למרות תלונות רבות מצד הורים, גננות וסייעות, על הקשיים שמעוררת הרפורמה, משרד החינוך מתעקש על המשך יישום הרפורמה במתכונתה הנוכחית, ואינו מאפשר לנו ההורים להוציא את ילדינו קודם ולהעניק להם ארוחה חמה ומנוחת צהריים בבית, או במסגרת חלופית שאחרי הגן.

 

אין לנו התנגדות להארכת מסגרת יום הלימודים!

אולם, אנו דורשים:

א.       כל הארכה של יום הלימודים מעבר לשעת צהריים סבירה, המתאימה לגילם הרך של הילדים, חייבת לכלול דאגה לצרכים הבסיסיים של ילדי הגן, הזקוקים לארוחה חמה ולמנוחת צהריים בהתאם לגילם.

על פי המלצות משרד הבריאות, השעה המומלצת לארוחת הצהריים לילדים בגילאי 5 ומטה היא בין 12:15 ל-13:00, וודאי שלא אחרי 14:00.

ב.       כל מתכונת של יום ארוך חייבת להיות עניין של בחירה וללא כפייה.

מעבר ללמידה הרשמית, המתקיימת בגן בשעות הבוקר, יש לכבד את זכות הבחירה של ההורים לגבי היכן הילד יאכל, ינוח ויקבל העשרה בשעות שלאחר שעות הלמידה הרשמיות.

איננו מוכנים להשלים עם האופן שבו מפקיע משרד החינוך מאיתנו את זכותנו על ילדינו!

עם מעט גמישות מצד המערכת ניתן לקבוע שעה סבירה שבה ייצאו הילדים שאינם נשארים למסגרת יום ארוך, וזאת מבלי לפגוע באף ילד או בשגרת הפעילות בגן.

 

אנו קוראים למשרד החינוך לפתור את המצב העגום שנוצר בגני הילדים ולהכניס את השינויים המתבקשים, לטובת ילדינו: דאגה לצרכי הילדים וכיבוד זכותם של ההורים לבחור.

 

 

נכון לחודש יולי 2012, ובעקבות מאבק עיקש של קבוצתנו, הסכים משרד החינוך להתיר "תחנת יציאה" בשעה 13:30, לגילאי 3-4 בלבד ורק למשך 4 חודשים ראשונים בשנת הלימודים (עד 1.1.2013), לצורך הסתגלות הילדים למתכונת הלימודים עד 14:00.

הנחייה זו איננה מספקת. יש לאפשר תחנת יציאה קבועה, לכלל ילדי הגנים ולאורך כל השנה, ולדאוג לצרכיהם של הילדים הנשארים בגן.

 

למעוניינים להצטרף לקבוצת המאבק -

http://www.facebook.com/groups/246296722082457

הוסיפו את חתימתכם

שולח חתימה, אנא המתינו

ציר הזמן של העצומה

20/01/2013
העצומה השיגה 2,500 חתימות!
27/10/2011
העצומה השיגה 1,000 חתימות!
16/09/2011
העצומה השיגה 500 חתימות!
13/09/2011
העצומה השיגה 100 חתימות!
13/09/2011
העצומה נפתחה