יוקר שיעורי הנהיגה

יוקר שיעורי הנהיגה

מספר חתימות

97
 
80  

שלום, במסגרת עבודה באזרחות בנושא העלות הגבוהה של מחיר שיעור נהיגה בודד, אנו מנסות להביא את הנושא למודעות הציבור.

במשך השנים חלה עלייה במחיר שיעורי הנהיגה והטסטים וכיום המחירים גבוהים, בסביבות 150 שקלים חדשים לשיעור. לא כל אחד יכול להרשות לעצמו לשלם מחיר כה מופרז לטובת אמצעי התניידות בסיסי. אנחנו סבורות כי כיום נוצר מצב שבו מחיר הוצאת הרישיון בקרב בני נוער פוגע בזכויותיהם הבסיסיות - הזכות לקניין, הזכות לשוויון והזכות לחופש התנועה.

הזכות לקניין היא זכותו של אדם לצבור, לשמור, להחזיק רכוש וליהנות ממנו. הזכות לקניין המוחשי נפגעת במשך תהליך הוצאת רישיון הנהיגה בכך שעלות תהליך זה גבוהה.

זכות נוספת שנפגעת היא הזכות לשוויון - הזכות לקבל יחס שווה, ללא הבדל דת גזע ומין, מסיבות לא מוצדקות ולא רלוונטיות. כיום, כאשר עלות הוצאת הרישיון היא כה יקרה, נוצרים הפרשי מעמדות בין שכבות שונות באוכלוסייה. התלמידים מרגישים שכתוצאה מכך זכותם לשוויון נפגעת, מכיוון שלרבים מהתלמידים אין היכולת לשלם עבור לימודי הנהיגה היקרים, בעוד לתלמידים אחרים אין את הבעיה הנ"ל.

פגיעה נוספת היא בחופש התנועה. הזכות לחופש התנועה קובעת כי זכותו של כל אדם לנוע ממקום למקום באופן חופשי. אדם שלא יכול להרשות לעצמו לשלם על לימודי הנהיגה היקרים, לא יוכל לנוע בחופשיות למרחקים לכן הוא מאבד חלק מחירות התנועה. במדינת ישראל, חופש התנועה נפגע ברמה בולטת יותר משום שבימי שבת, חגים ומועדים אין תחבורה ציבורית. כך, לאדם ללא רישיון אין דרך נוחה וזולה להתנייד.

מתוך מחקר שטח שערכנו, מצאנו שאנשים רבים לא חושבים כי העלות של שיעור נהיגה יחיד היא הוגנת. רובם מעדיפים טווח מחירים נמוך בהרבה, וטוענים כי העלות הגבוהה השפיעה לרעה על מהלך הלמידה שלהם.

לדעתנו, למצב הזה אין מקום בחברה מתוקנת ושוויונית. אנו סבורות כי יש להוזיל את המחיר במהירות על מנת לאפשר לכמה שיותר אנשים את היכולת ללמוד נהיגה ולקבל רישיון.  לדעתנו, וועדת הכלכלה צריכה לקבוע מחיר אחיד, הוגן וקבוע לשיעור נהיגה בודד על מנת ליצור שוויון ואפשרות לכל אדם ללמוד נהיגה. לפי מחקר השטח שערכנו, אנו סבורות כי מחיר מתאים הוא 100 ש"ח לשיעור נהיגה אחד.

נשמח לשיתוף פעולה מצדכם כדי לעורר שינוי אמיתי במדינת ישראל שיגרום לשוויון בין השכבות השונות בחברה. 

 

הוסיפו את חתימתכם

שולח חתימה, אנא המתינו

ציר הזמן של העצומה

27/04/2022
העצומה השיגה 50 חתימות!
26/04/2022
העצומה נפתחה