יצירת דין נישואין וגירושין אזרחיים בישראל

יצירת דין נישואין וגירושין אזרחיים בישראל

מספר חתימות

0
 
750,000  
פורסם בתאריך: 20/06/2020
 

שלום!

אנו תלמידות תיכון תלמה ילין, גבעתיים, במסגרת מטלת הביצוע באזרחות עסקנו בבעיה האזרחית של נישואין וגירושין אזרחיים בישראל. הבעיה היא שלפי המתווה הקיים בישראל נישואין וגירושין הנם בחזקת בית הדין הרבני בלבד, הדבר פוגע בקבוצות שונות באוכלוסייה, שכן אלו זקוקות מסיבות שונות לדין אזרחי: ביניהן פסולי חיתון, זוגות חד מיניים, זוגות מעורבים מבחינת דת וחילונים שלא מאמינים ומתחברים לטקס הדתי.

הדין הקיים פוגע בחופש המצפון המאפשר לכל אדם לפעול על פי הערכים האישיים שלו. על מנת לקבל את הכרת המדינה בנישואין חייב אדם לעבור דרך הרבנות, דבר שלעיתים מתנגש עם ערכיו האישיים ומוביל לפגיעה בחופש מדת, המקנה לכל אדם את הזכות לא להשתייך לדת, ולהיות משוחרר מכל חובה, קיום מצוות ומנהגים דתיים. כמו כן, יש פגיעה ממשית בחופש הבחירה שכן נשללת מהאזרחים הבחירה כיצד לנהל את מוסד הנישואין שלהם. ישנה פגיעה בעקרון הסובלנות שמשמעותו הנכונות "לסבול", לקבל ולהכיר בזכות הביטוי של אלו השונים באמונותיהם, ערכיהם, דעותיהם, מינם, השקפותיהם ועוד, עקרון הנובע מההכרה בכבוד האדם ובזכותו להיות שונה מהאחר. 

בנוסף, כחלק מחופש הפעולה והבחירה אדם רשאי להינשא ולחיות לצד איזה אדם שירצה, ללא הבדלי דת גזע ומין. הגבלת ההינשאות בטקס דתי מגבילה זאת. זוג שאינו נישא לפי הטקס הדתי לא מקבל מעמד רשמי של זוג נשוי במדינת ישראל, לכן הם אינם מקבלים את ההכרה ואת הזכויות המגיעות להם כבני זוג רשמיים במדינה. כמו כן, ללא ההכרה הזו הם לא מקבלים את האפשרות להתגרש ולכן רק זוגות הנישאים בטקס ההלכתי יכולים להתגרש ולקבל הכרה מלאה בנישואיהם.

חקרנו את הבעיה לעומק במשך תקופה. מהמחקר שלנו עולה כי הסוגיה מורכבת ואכן פוגעת בזכויות הפרט של אנשים באוכלוסיה, ביניהן בחופש הבחירה והחירות. יחד עם זאת, ישנה אוכלוסיה רחבה שדוגלת בדרך ההלכתית וביטולה יפגע בה. לפיכך, על מנת לפתור את הבעיה צריך לאפשר שילוב בין שתי ההשקפות, שיתן מענה הולם לשני הצדדים. כך, מצד אחד האוכלוסיה הנפגעת המכילה בתוכה חילונים, פסולי חיתון, זוגות חד מיניים וזוגות תערובת, תקבל מענה, אך האופציה הקיימת תישאר לכל החפץ בכך. כך, תתאפשר ליברליות וחופש בחירה לכל מגזרי האוכלוסייה במדינה.

אנו רוצות שהנושא יחלחל בתודעת הציבור הרחב ויתעוררו דיון ציבורי ולחץ על מקבלי ההחלטות הלא הם נציגינו. ועל כן פתחנו עצומה זו על מנת שאתם, הקוראים תהיו חשופים לבעיה והשלכותיה ככל שניתן, ותוכלו לשתף זה את זה ובכך להגיע למספר רחב של אנשים המודעים לנושא. לכן נשמח אם תשתפו עמוד זה עם חבריכם ומכריכם :)

כמו כן, נשמח עם תחתמו על מנת שנוכל בבוא העת להראות לגורמים הרלוונטים כי יש קונצנזוס בנושא ויש מספיק אנשים שתומכים בפתרוננו.

תודה ומקווים שהשכלתם ונהינתם מהקריאה!! :)

תלמידות תיכון תלמה ילין בגבעתיים

הוסיפו את חתימתכם

שולח חתימה, אנא המתינו