עצומה למניעת הקמת תיכון בישוב ניל"י

עצומה למניעת הקמת תיכון בישוב ניל"י

מספר חתימות

160
 
400  

"בעקבות יוזמת מועצה אזורית מטה בנימין ומשרד החינוך להקים כעת בי"ס תיכון אזורי בניל"י, אנחנו מתנגדים להקמת תיכון במתווה המוצע מהטעמים הבאים:"

המועצה ומשרד החינוך מקדמים את התכנית ללא שיתוף היישובים ניל"י ונעלה

המועצה נתנה לתושבי ניל"י הבטחה מפורשת שהתיכון בניל"י לא יקום, אם תושבי היישוב לא יביעו בצורה מפורשת וברורה את רצונם בכך

בפועל המועצה דווקא ממשיכה לקדם את התוכניות לתיכון, וכל זאת למרות הבטחותיה המפורשות ולמרות המחאות הנמרצות שהיא קיבלה וממשיכה לקבל מהתושבים.

המועצה ומשרד החינוך חותרים להגיע כבר בחודש מרץ 2021 לקבלת סמל לביה"ס, שמבחינת משרד החינוך היא נקודת האל חזור.

המועצה מתכננת להקים את התיכון עבור 200 תלמידים בלבד! כמות כזאת של תלמידים בוודאי שלא מאפשרת מגוון של מגמות לימוד.

תושבי כפר אורנים לא רוצים להגיע ולא ידיעו לתיכון בניל"י, וכבר קיבלו "פטור" גורף לכך מהמועצה - מה שאומר שתיכון כזה ישרת רק את תלמידי ניל"י-נעלה.

כל שנה עולים לתיכון 25 תלמידים מניל"י ומספר דומה מנעלה. וכי כיתה וחצי לשכבה יכולים להציע לתלמידים מגוון של מגמות כמו במודיעין או במקומות אחרים?!

תקציב המועצה להקמת ביה"ס התיכון עומד על 9 מיליון ש"ח בעוד שעלות הקמת תיכון עומדת על 16 מיליון ש"ח לכל הפחות. פער עצום כזה לא מאפשר הקמה ותפעול בי"ס תיכון אפילו ברמה סבירה.

המועצה הודיעה כי לא תוסיף שום תקציב מעבר לכך.

לא נעשה דיון מעמיק עם תושבי ניל"י ונעלה האם בכלל צריך בי"ס תיכון בישוב. חברי ועד ניל"י ותושבי הישוב לא היו שותפים כלל ליוזמה של המועצה, ולא ניתנו להם כלים מספקים על מנת להעריך את הצורך והמשמעויות הנלוות.

קיים חשש אמיתי שרמת ביה"ס לא תעמוד ברמתם של בתי הספר במודיעין - מבחינה פדגוגית. נכון להיום ילדי נעלה וניל"י פורחים בבתי הספר במודיעין בכיתות מופ"ת, במשלחות לחו"ל ובמגוון רחב של מגמות, שהעיר מודיעין מציעה לילדנו (מדעים, מחשבים, משפטים, מחול, אומנויות ועוד..). הילדים לומדים ומפארים את בתי הספר במודיעין, והם מעורים בחברה מגוונת. העיר מודיעין משקיעה משאבים רבים בקידום החינוך, ותשתיות החינוך העל יסודי בעיר מבוססות.

בית הספר המתוכנן בישוב לא יוכל להתחרות ברמת בתי הספר התיכוניים בעיר מודיעין. המועצה אינה יכולה או אינה מעוניינת להעמיד את אותם תקציבי חינוך שהעיר מודיעין מעמידה.

בישובים מכבים-רעות, בתי הספר התיכוניים התרוקנו במהרה מתלמידים מקומיים ומשרתים כיום בעיקר תלמידים שאינם תושבי הישובים האלה.

המועצה הודתה שהסיבה האמיתי ליוזמה להקמת התיכון אינה פדגוגית ואינה עוסקת בטובת התושבים.

היוזמה נובעת מניסיון של המועצה לחסוך סכום של 900 ש"ח עבור כל תלמיד תושב בנימין שלומד במודיעין.

המועצה טוענת גם שמודיעין תסרבת לקבל את התלמידים מבנימין. זה פשוט עיוות של המצב, כי ממידע פנימי מעיריית מודיעין שברשותינו ושמסרנו למועצה עולה שבגלל סיום פיתוח מודיעין לשנים רבות מחד, והזדקנות שכבר החלה בשכונות הוותיקות מאידך, צפויה התרוקנות מואצת של תיכוני עירוני א' ו-ב' ובהמשך גם ג' ו-ד' במודיעין. לאור זאת לא רק שמודיעין לא תתנגד לקבלת ילדי ניל"י-נעלה אלא תחזר אחריהם בניסיון להחיות את התיכונים המתרוקנים שלהם, בדיוק כפי שתיכון מור ברעות חיזר אאחרי ילדי מודיעין כדי להציל אותו מסגירה.

היוזמה להקמת ביה"ס בישוב על ידי המועצה נובעת משיקולים כלכליים (תקציבי חינוך) ולא מטעמים פדגוגיים ויש להקדיש מחשבה לאפשרות שבעתיד המועצה עלולה לשנות את יעוד המבנה כראות עיניה ובהתאם לצרכיה.

בחברה הטרוגנית. הקמת בי"ס תיכון בישוב תקבע את ילדינו בחברה סגורה ומצומצמת מגן ועד צבא.פגיעה באופי הישוב כישוב קהילתי שקט ואיכותי.

המיקום הנבחר התייחס אך ורק למבנה ולא לסביבתו הכוללת מגרשי ספורט, חצרות, חניות לכלי רכב פרטיים ואוטובוסים (נכון שמופיע בתכנית, אבל כבר ראינו שהתכנית לא מותאמת לשטח). לא נעשתה כלל מחשבה הנדסית (תכנון תנועתי) על דרכי הגישה לבית הספר - דרך רחובות הישוב המסכן את כולנו (יא' - יב' מגיעים עם רכבים פרטיים ואופנועים) או סלילת כביש עוקף חיצוני רחב שישרת את בית הספר.

תנועת המכוניות שתעבור לאורך הישוב, תהווה סכנה לילדינו. הישוב אינו ערוך במתכונתו הנוכחית לנפח תנועה כזה, ומאידך, הקמת כביש גישה כפי שמתוכנן בעתיד,

תנועת כלי רכב מרובה לאורך כל שעות היום (אוטובוסים ומכוניות פרטיות) – בי"ס תיכון איזורי פועל עד שעות אחה"צ המאוחרות (אסיפות, חוגים, טקסים וכו.) ומשרת את ישובי המועצה.

לא ברור כרגע אם ניתן מענה לסקירה ביטחונית המאפשרת בכלל בניית בית ספר במיקום הנבחר שלטענת נציג המועצה זה השטח היחידי שעלה כמתאים - סיכון בטחוני מתמיד וקבוע על מוסד חינוכי .

התכנית לתיכון ממלכתי לכל מערב בנימין הוא בכפר אורנים. הן כפר אורנים והן המועצה רוצות בו, רק שכפר אורנים דורשת להסדיר לשם כך את כביש הגישה ממזרח לכפר אורנים שהמועצה כבר התחייבה לקדם.

במקום ללכת על הפתרון הנכון של תיכון בכפר אורנים עם הסדרת הכביש, המועצה מנסה ללכת על הפתרון הקל והנוח בדמות הקמת התיכון בניל"י במקום קידום הכביש הנ"ל הנדרש בלאו הכי לכל תושבי מערב בנימין כמו אוויר לנשימה ללא קשר לנושא התיכון וזאת במהירות האפשרית.

וכי יש דוגמה בארץ להקמת תיכון בנסיבות כל כך תמוהות ולא פדגוגיות ל-200 תלמידים עם כל הבעיות והמורכבויות, שמפורטות כאן ושמהוות רשימה חלקית בלבד?!

לאור האמור לעיל, אנו דורשים להפסיק לאלתר קידום תכנית זו, ומצרפים את חתימתנו לעצומה.

תושבי מערב בנימין

ציר הזמן של העצומה

23/02/2021
העצומה השיגה 100 חתימות!
22/02/2021
העצומה נפתחה