למידה לאור התחלואה, תואר שני בעבודה סוציאלית

אין תמונה

מספר חתימות

19
 
200  
פורסם בתאריך: 16/09/2021
 

חזרה ללימודים פרונטליים בשנת הלימודים תשפ"ב.

 כתבנו עצומה זו לאור העלייה המתמשכת בתחלואה בקורונה. אמנם כבר למדנו שבתחום זה כל מספר ימים יש נתונים חדשים והוראות חדשות, אך אנו מסתכלים על המגמה המסתמנת כרגע. אנו מתבוננים בגרף העולה של התחלואה, ובעקבותיו מצבי הבידוד הרבים סביבנו. חלק מהסטודנטים אינם מחוסנים, או לא מתכוונים להתחסן בשלישית, וחלק נרחב מהסטודנטים בשנתון שלנו מחוסן על פי המלצות משרד הבריאות וזכאים לתו ירוק, אך לצערנו אנו רואים גם לא מעט חולים מחוסנים, גם אם במחלה קלה יותר. לרבים מאתנו יש ילדים ומשמעות של מחלה עבורנו היא בידוד של ילדים שטרם הגיעו לגיל חיסון. כמו כן, יש בקרבנו סטודנטים הנמצאים בקבוצת סיכון או שיקיריהם נמצאים בקבוצות סיכון אשר אינן יכולות (או אינן מעוניינות) להתחסן.

בנוסף, כעובדים סוציאליים יש לנו אחריות כלפי המטופלים שלנו, ודבר ידוע הוא כי מצבם של המטופלים הורע מאז פרוץ המגיפה, ואף התווספו אנשים רבים הנדרשים לשירותי הרווחה ולקהילה תומכת. כלומר, בידוד או מחלה של מי מאתנו מעמיס גם כן על המערכת. בשנה זו בה אנו מחוייבים בפרקטיקום, מחלה או בידוד אף יפגעו ברצף הטיפולי לו אנו מחויבים לצורך עמידה בחובותינו האקדמאיות.

אנו חשופים כל הזמן. אנו חשופים בעבודתנו, אנו חשופים כאשר אנו שולחים את ילדנו למוסדות החינוך, אנחנו חשופים כאשר אנחנו הולכים לסופר. יחד עם זאת, אנחנו חושבים שעלינו להקטין את החשיפה שלנו ככל שניתן. לשמחתנו השנתון שלנו מאוד מגוון – אנשים מקהילות שונות, ואזורי מגורים מגוונים עד מאוד. עם כל כמה שהדבר משמח, מדובר בערבוב נוסף ומשמעותי מחוץ למסגרות החיים הטבעיות שלנו.

אנו מודאגים כי למידה בכיתות סגורות, בחורף המתקרב (כלומר חלונות סגורים, בכיתות בהן ישנם חלונות), תהווה קרקע פורייה להדבקות ובידודים, ובהחלט חוששים. מספר סטודנטים אף מתלבטים האם להשהות את לימודיהם לשנה בשל כך, ובשל תקנות התו הירוק החדשות. אלו מחייבות מחלה בחצי שנה האחרונה או התחסנות בשלישית. נוסיף ונציין לגבי סטודנטיות הצפויות ללדת בקרוב, הזכאיות להביא את התינוק איתן ללימודים בחודשים הראשונים, ובמציאות הזו המשמעות היא חשיפה עבור תינוק רך. בשנה בה הן נדרשות לחזור ללימודים כבר אחרי 3 שבועות, מדובר בדילמה מורכבת מאוד עבור כל אם.

אנחנו לאחר שנת לימודים בזום ומודעים היטב לחסרונות השיטה, חיכינו עד מאוד ללמידה הכוללת מפגש אנושי בלתי אמצעי. יחד עם זאת אנו חוששים יותר לבריאותנו ולשגרת חיינו, הכוללת עבודה חיונית לציבור (שהשנה גם תהווה בחלקה חובות אקדמאיות, במסגרת הפרקטיקום).

אנו יודעים כי ישנם מוסדות אקדמאיים אשר מפחיתים משמעותית את מספר המפגשים הפרונטליים.

נבקשכם לעשות הערכת מצב מחודשת אחרי החגים לאור מצב התחלואה במדינה, ולשקול להתחיל את הסמסטר באופן מקוון עד לשיפור מצב התחלואה או מציאת פתרון הולם לכלל הסטודנטים.

בתודה,

סטודנטים שנה ב'- תואר שני בעבודה סוציאלית, אוניברסיטת חיפה.

הוסיפו את חתימתכם

שולח חתימה, אנא המתינו