מחאת סרבני מילואים אתיופים ישראלים

מחאת סרבני מילואים אתיופים ישראלים

מספר חתימות

1,294
 
500  

אנו יוצאי אתיופיה, אזרחי ישראל מן המניין כבר מראשית שנות ה-80 של המאה הקודמת, שאז נחתם לראשונה חוזה רשמי בינינו לבין המדינה. בראשית עלייתנו, המדינה חגגה את שנת העצמאות ה-  33 שלה, ומאז ועד היום חלפו 35 שנים. לפיכך, אנו אזרחים בישראל יותר ממחצית חייה של המדינה, ורובנו נולדנו וגדלנו בה. 

אנחנו רואים בישראל כבית שלנו וממלאים אחר כל חובותינו האזרחיות. עם כל זאת, ההיסטוריה של יחסי אזרח-מדינה שבינינו חושפת שהמדינה מתקשה לראות בנו אזרחים שווים, ופועלת מתוך גזענות שיטתית וממוסדת, החל ברמת המדיניות במשרדי הממשלה וברשויות המקומיות ועד לפרקטיקות גזעניות ביום יום:

משרד לביטחון הפנים:

- "הפרופיל" של השחורים מפחיד את משטרת ישראל. אנו נתפסים כעבריינים, לא על סמך סטטיסטיקה המוכיחה אחוז פשיעה גבוה יותר בקרבנו, אלא על סמך דעות קדומות. משטרת ישראל רואה בנו בעיה והחליטה להעביר כוחות מתוגברים לשכונות שבהן אנו מתגוררים; שוטרים שרודפים, מכים, מתעללים, מחשמלים, כולאים ורוצחים אותנו (כמו יוסף סלמסה ז"ל ועוד רבים אחרים) יום יום באופן שגרתי- פי 6! ביחס לאוכלוסייה.

- פקחי עירייה יחד עם תחנות המשטרה ["השיטור המשולב"] מסתובבים בשכונותינו ומפשעים את מרב נערינו, רק משום שישבו בגינה הציבורית ועשו מה שעושים- כל בני הנוער בישראל. במקום שיצמחו להיות אזרחים טובים ויגשימו את חלומותיהם, המשטרה מעודדות את צמיחת הפשיעה בקרב הצעירים והצעירות שלנו.

פיקוח ושליטה במשרד הקליטה:

- בניגוד לעולים אחרים, שנקלטים במגוון דרכים, העולים מאתיופיה נקלטים בדרך אחת: שהייה ממושכת במרכזי קליטה, שלא בשל צורך העולים ויציאה מהם בלי הכנה ראויה לחיים רגילים שבחוץ. 

- המשרד, בניגוד לעולים אחרים, שעומדת להם זכות הבחירה, מחליט לבדו על התמהיל והאופן שבו העולים ממוצא אתיופי רשאים להשתמש בזכויותיהם כעולים: למשל, המשרד מונע לרכוש דירות באזורים ראויים ולפי רצונם החופשי. המשמעות של מדיניות זו היא הסללה של כלל יוצאי אתיופיה לשכונות קשות ונחשלות ויצירת מציאות חיים קשה בכל הרמות היום ובדורות שיבואו, כבר בתחילת החיים בישראל.

משרד החינוך מחדש:

- בניגוד לכלל תלמידי ישראל, שעומד להם משרד ממשלתי שלם עם התקציב השני בגודלו בישראל ועם אנשי מקצוע מומחים בכל שלבי הגיל הרלוונטיים, כל התלמידים ממוצא אתיופי "טופלו" על ידי אגף העולים החדשים, גם אם הם והוריהם נולדו בישראל.

- בתי ספר רבים במדינה מתעללים בילדנו, פעם אחר פעם, רק בשל צבע עורנו- ואין דין אין דיין. התעללות זו באה לידי ביטוי הן בהקמת כיתות נפרדות ליוצאי אתיופיה, הן בהסללת יוצאי אתיופיה למסלולים מקצועיים או לבגרות שאינה מאפשרת לימודים גבוהים, והן בכך שתלמידים ממוצא אתיופי נמצאים באחוזים גבוהים ולא פרופורציונאליים במערכת של "החינוך המיוחד" ובאחוזים נמוכים ולא פרופורציונאליים באגף של "המחוננים והמצטיינים". כמו כן, תופעות של כיתות רב גילאיות המושיבות יחד ילדים בגילאים ושלבי התפתחות שונים בכיתה אחת רק בשל צבע עורם אינן נעלמות ממערכת החינוך שלנו עד היום.

- העלייה שלנו מוצגת לדורות הבאים בצורה מעוותת: תלמידי ישראל לומדים על ניצולים, נזקקים וחלשים, אם לא כפושעים ופרימיטיביים; במקום על גיבורים, יוזמים, חולמים ומגשימים.

משרד בריאות לציבור הלבנים:

- משרד הבריאות הצליח לצמצם באופן משמעותי את מספרם של האזרחים ממוצא אתיופי באמצעות מתן זריקות דפו-פרוברה (Depo-Provera) למניעת הריון, שבישראל משמשת כאמצעי מניעה עבור נשים על ספקטרום הפיגור המנטאלי.

- מד"א משמיד מנות דם, שנתרמות על ידנו מאז שהחלה העלייה מאתיופיה ועד היום, בשם שמירה על "בריאות הציבור" [הלבן]. אין שום סטטיסטיקה או היגיון בריאותי וכלכלי התומכים בעמדה, פרט לגזענות טהורה.

- לשחור אין נפש- יש רק גוף: אם נבקר בבתי חולים הפסיכיאטרים, אז נמצא עשרות אם לא מאות פגועי נפש, שמופצצים בכימיקלים תהיה פגיעתם הנפשית אשר תהיה- החל מקושי תפקודי בשל מצב חיים קשה ועד סכיזופרניה לסוגיה. המדינה נמנעת מפרסום סטטיסטיקה בנושא, מלבד נתון על אובדנות בקרב יוצאי אתיופיה שמראה על אחוז גבוה פי 6 ביחס לאוכלוסייה הכללית בישראל]. שכיחות גבוהה זו של מתאבדים ושל מאושפזים אינה נבדקת והגורמים לה אינם מטופלים. משפחותיהם של המאושפזים אינן מקבלות מידע על מצבם הבריאותי של קרוביהן, או על דרכי הטיפול בהם. האשפוז משמש כסוג של כליאה של אנשים פגועים ללא בדיקה אמתית של מצבם ושל האלטרנטיבות.  

משרד לשירותי דת:

- בניגוד לאזרחים אחרים בישראל, רק ליוצאי אתיופיה פקיד ממשלתי שמשמש כרב ראשי ליוצאי אתיופיה עם הגדרת תפקיד שלא ברורה לנו.

אי לכך ובהתאם לזאת:

מאסנו בדרישת המדינה מאתנו להמשיך ולקיים את החוזה לפיו אנו אזרחים בעלי חובות, אך לא אזרחים שווי זכויות. את חוסר הנחת שלנו אנחנו מביעים במעשים מאורגנים של מרי אזרחי, שהראשון שבהם יהיה הימנעות מהתייצבות לשירות מילואים. אנו קוראים לאחינו ואחיותינו להצטרף אלינו ולהתנגד לאי הצדק המתמשך נגד הקהילה. 

על החתום,

"הפעילים החופשיים"

הוסיפו את חתימתכם

שולח חתימה, אנא המתינו

ציר הזמן של העצומה

02/07/2019
העצומה השיגה 1,000 חתימות!
22/01/2019
העצומה השיגה 500 חתימות!
01/09/2016
העצומה השיגה 100 חתימות!
01/09/2016
העצומה נפתחה