פרס ישראל למתי כספי

פרס ישראל למתי כספי

מספר חתימות

9,213
 
10,000  

מתי כספי הוא ללא ספק אחד היוצרים הפוריים ביותר שזכתה להם מדינתנו. כמות השירים וההפקות שכספי מעורב בהם, בין אם בהלחנה, בעיבוד, בהפקה, בנגינה או בניהול מוסיקלי היא עצומה. שיריו הם נכסי צאן ברזל של המוזיקה.

כספי נחשב למי שגרם למהפכה בזמר העברי החל משנות ה-70. הוא הציג מוזיקה מורכבת ומתקדמת, הפקה מוסיקלית ועיבוד ייחודיים וחדשניים, והלחין טקסטים של משוררים מהשורה הראשונה של השירה העברית. ניתן לומר שכספי ייסד סוגה בזמר העברי, שאמנים רבים צעדו בשביליה בעקבותיו ובהשפעתו. על תרומתו האדירה והשפעתו הגדולה על המוסיקה הישראלית אין עוררין.

גם בתחום ההפקה המוסיקלית והעיבוד ניכרת תרומתו האדירה של מתי כספי. החל משנות ה-70, וביתר שאת בשנות ה-80 וה-90, הפיק כספי עשרות אלבומים והיה שותף בכתיבה, עיבוד או נגינה של שירים רבים נוספים. הצליל המיוחד והאיכותי, ההקפדה על העיבוד וההפקה המגוונת של כספי מהווים פרק משמעותי במדף התקליטים העבריים. מתודולוגית העיבוד והפיתוח המוסיקלי שלו נלמדת באוניברסיטאות ואקדמיות למוזיקה בישראל.

המוסיקולוגית והחוקרת ד"ר ציפי פליישר אומרת כי כספי הוא היוצר החשוב ביותר במוזיקה בעשורים האחרונים, לא רק בארץ אלא גם בעולם. "מתי כספי הצליח ליצור שפה מוסיקלית עשירה וייחודית שראויה לכל הערכה אפשרית. השילוב של יכולות טבעיות נדירות, גאוניות, עם כושר עבודה והתמדה (אל עֵבר הפרפקציוניזם) הוביל אותו להישגים בל יתוארו בקנה מידה לאומי, בינלאומי ואף היסטורי. כספי מהווה תולדה בהתפתחות הזמר שלנו". 

המוזיקה של מתי כספי תחיה לנצח. מוסיקאים רבים שאבו ממנו את מקורות השראתם. תרומתו למוזיקה היא אדירה, על גאונותו אין עוררין, ואין ראוי ממנו לפרס ישראל.

הוסיפו את חתימתכם

שולח חתימה, אנא המתינו

ציר הזמן של העצומה

13/09/2019
העצומה השיגה 5,000 חתימות!
03/09/2019
העצומה השיגה 2,500 חתימות!
01/09/2019
העצומה השיגה 1,000 חתימות!
01/09/2019
העצומה נפתחה