מונופול הרבנות על נישואין בישראל

אין תמונה

מספר חתימות

5
 
1,000  
פורסם בתאריך: 11/02/2020
 

במדינת ישראל הדמוקרטית של 2020, ישנם אזרחים רבים החיים בישראל והם בעלי אמונות שונות - יהודים המגיעים מזרמים שונים, מוסלמים, נוצרים, חסרי דת ועוד - והם כל אחד מהם רוצה לנהל אורח חיים וטקסים המתאימים לאמונותיהם ורצונותיהם - ביניהם טקס החתונה.

למרות הגיוון בו מתאייפנת האוכלוסיה בישראל, על פי החוק כל הזוגות החיים בארץ ורוצים להתחתן מחויבים לעבור בדרך לחופה בבית הדין הדתי של דתם ולקבל את אישורם.

חוק זה מגביל זוגות המחויבים לעבור דרך הרבנות ולא רוצים, מכיוון שהמדינה לא נותנת להם דרך אחרת להתחתן. אך החוק לא מגביל רק זוגות שלא רוצים להתחתן דרך הרבנות, אלא גם זוגות שלא יכולים - פסולי חיתון.

נשים עגונות או מסורבות גט, אנשים הנחשבים ממזרים על פי ההלכה, זוגות חד מיניים, לא יהודיים - כל אלה ועוד לא יכולים להתחתן בישראל מכיוון שהם לא עומדים בתנאים של הרבנות הראשית לקבלת אישורה להתחתן.

על-פי הנתונים של המשרד לשירותי דת והלשכה המרכזית לסטטיסטיקה משנת 2017, בשנים האחרונות חלה ירידה בכמות הנרשמים לנישואין דרך הרבנות, ועלייה בכמות הזוגות בישראל שעורכים חתונה יהודית - מחוץ לרבנות. ולמרות זאת, מדינת ישראל עדיין לא מרשה נישואין שלא דרך הרבנות ואף מענישה זוגות שמנסים לעקוף את החוק. רב שיחתן זוג שנפסל על ידי הרבנות ולא קיבל אישור לחתונה יכול להיכנס לכלא, וכך גם זוגות המחליטים לנהל חתונה הלכתית ולא לעבור דרך הרבנות.

למרות החוק ישנן דרכים אחרות להינשא: הכרה כידועים בציבור, נישואין אזרחיים בחו"ל ועוד, אל הם לוקים בחסר. כפי שעולה מהסקר שערכנו,

70.7% מהנשאלים התחתנו דרך הרבנות למרות ש- 68.3% היו רוצים להינשא בדרך שהיא לא דרך הרבנות, ו- 80.5% היו מתחתנים בדרכים שאינם דרך הרבנות אם ההליך היה חוקי.

כך מדינת ישראל מגבילה את זכותם של הזוגות בישראל להתחתן, כך שהם שחלקם לא יכולים להתחתן על פי רצונותיהם, אמונותיהם -  או בכלל. אם זוג רוצה להתחתן עליו לקבל את אישור הרבנות ואם לא מקבל או לא רוצה בו - נדרש לקיים נישואין אזרחיים בחו"ל.

ולכן, אנו קוראים לשינוי המדיניות הקיימת כך שכל הזוגות החיים בישראל יוכלו, אם הם רוצים, להתחתן על פי רצונם ואמונתם, בתנאים שלהם.

אנו קוראים לכם להביע את דעתכם לשינוי החקיקה כדי שתימצא חלופה אזרחית לחתונה דרך מוסדות הדת, וכדי שכשזוג יחליט להתחתן בדרכו, הוא יקבל את הכרתה הרשמית של המדינה.

את עצומה זו נעביר לנציג ציבור כדי להראות את תמיכת הציבור ולפיכך את מחויבות הממסד המייצג את הציבור לפעול לשינוי במדיניות הקיימת.

בעזרת חתימה על עצומה זו, נוכל להביא לשינוי! ביחד, נדאג שכל אזרח ואזרחית בישראל יהיו מסוגלים לממש את זכותם להתחתן בדרכם!

הוסיפו את חתימתכם

שולח חתימה, אנא המתינו