התנגדות לתכנית מעונות ברח' הורקניה 10

התנגדות לתכנית מעונות ברח' הורקניה 10

מספר חתימות

170
 
200  

תמצית הבעייה

אנו מקבלים בברכה הקמת מעונות לשירות תושבי השכונה.

עם זאת, התכנית הנוכחית שהוצעה למעונות, הכוללת הקמת 5 כיתות במגרש בהורקניה 10 (בין קפה זריפה ורחוב מכוור) סובלת מליקויים שיביאו לפגיעה משמעותית בבטיחות התושבים וברווחתם, במספר מישורים:

  1. פגיעה משמעותית בתנועת כלי הרכב בכל האזור - בתחילת היום ובסופו (השפעה מיידית על התנועה ברחוב הורקניה, ברחובות רבי טרפון, מכוור וחיים יחיל אשר היציאה היחידה שלהם היא דרך רחוב הורקניה, כאשר העומס גולש עד לרח' יהודה הנשיא ולצומת המרומזר יהודה הנשיא – בני בתירא).
  2. פגיעה בטיחותית בדיירי הבתים הסמוכים ובבאי המעונות בשל צפיפות התנועה והעדר מקומות חניה.
  3. החמרה משמעותית במצוקת החנייה הקיימת, על ידי ביטול של עשרות מקומות חנייה בעקבות הבנייה.

פגיעה בתנועה

תושבי רחוב הורקניה והרחובות הסמוכים למודי סבל בשל פקקים כבדים המתחדשים כל יום בשעות תחילת הלימודים ובסופם סביב נקודת ההורדה והאיסוף של תלמידים לבתי הספר גוננים ואילנות. הפקקים גורמים לעיכובים קשים בתנועה, ומעבר לכך פוגעים בבטיחותם ובשלוותם של התושבים. זה המצב הקיים היום. התוכנית המוצעת תביא עוד לפחות 100 מכוניות לתוך הפקק הקיים, ותחריף את הבעייה משמעותית:

א.         מאחר ומדובר במעונות לפעוטות, עצירה קצרה להורדת ילדים אינה רלבנטית. ההורים יאלצו לעמוד בתור לחנייה שהינה כבר כך צפופה ביותר (התייחסות מפורטת לכך בהמשך). המציאות הצפוייה של עשרות נהגים מחפשים חנייה, חונים במקומות שונים ומשונים, חוצים כבישים ורצים להביא את הפעוטות למעון תוסיף לפגיעה הקשה בזרימת התנועה באזור, ותהווה מפגע בטיחותי כבד לתושבים, להורים ולפעוטות עצמם.

ב.         על פי התכנית רכבי ההורים יכוונו לעצור ברח' מכוור, ולאחר הורדת ילדיהם להמשיך את דרכם עד לקצה הרחוב, שם להסתובב ולחזור לאחור כדי להשתלב בתנועה. רעיון זה הוא לא מעשי בלשון המעטה – רחוב מכוור הוא רחוב צר שבקצהו חניון קטן. הדרך היחידה לקיים תנועה דו כיוונית שוטפת ברחוב זה תהיה אם תיאסר לחלוטין חניית רכבים ברחוב עצמו ובחניון שבקצהו (כולל כמובן רכבים המביאים ילדים למעון) וגם אז התנועה הרבה בנתיב כה קטן וצפוף אינה בטיחותית.

בעיית חנייה ייחודית למתחם

התושבים באזור הסמוך למעונות המתוכננים סובלים מבעייה ייחודית בנושא החניה. מיתחם המגורים שבין רח' יהודה הנשיא, רח' מכוור ורח' הורקניה נבנה בשנות ה-50, כאשר בין ארבעת שורות הבתים מפרידים שבילים צרים. הבתים הפנימיים בעיקר סובלים מהיעדר מדרכות, נגישות מוגבלת מאד לרכבים, הזנחה של תחזוקה ונקיון ומעל לכל – היעדר מקומות חניה. המתחם תוכנן בתקופה בה לתושבים לא היו מכוניות כלל, וכיום יש בו לפחות 25 בתי אב, בעלי רכבים וללא שום אפשרות לחנות ליד הבית (חשוב לציין שחלק מבעלי הרכבים הם בעלי תו נכה וזקוקים לחניית נכים).

בהיעדר פיתרון לבעיה מצד העירייה, הפיתרון המאולתר שאימצו תושבי המתחם מזה שנים הוא לחנות בשטח אדמה חשוף ומשובש (כולל בוץ ושלוליות בחורף) הנמצא בפינת המתחם. שטח זה הוא המגרש שבו מתכוונת העירייה לבנות את המעונות. בניית המעונות על מגרש זה תבטל יותר מ-25 מקומות חנייה. בנוסף, כאמור לעיל, משתמע איום על עוד 15 עד 20 מקומות החנייה ברחוב מכוור, וכן צורך בכ-10 מקומות חניה נוספים עבור צוות המעונות.

חשוב להבין שמקום החניה הנוכחי אינו רק מקום נוח לתושבים לחנות בקירבת הבית – כל הרחובות באזור סובלים כבר עכשיו ממצוקת חנייה, והתושבים מוצאים את עצמם לעיתים בחיפושים ממושכים אחר חניה, חונים במרחק רב מביתם ולפעמים אף חונים בלית ברירה באופן לא בטיחותי ו/או לא חוקי. הקמת המעונות על פי התכנית תביא מיידית להחמרה קריטית בבעייה, שכן אף רחוב בשכונה זו וגם בשכונות הסמוכות לה לא יוכל להכיל תוספת פתאומית של 40 רכבים חונים. כדי להמחיש את מימדי הבעייה, ברחוב הורקניה לכל אורכו עד פינת חיים יחיל, ישנם כיום כ-100 מקומות חנייה (סה"כ של שני צידי הרחוב).

כמובן שציפוף נוסף של החנייה יחמיר גם הוא את בעיות התנועה, ויהפוך את החניה לצורך הורדה או איסוף פעוטות מהמעון לקשה שבעתיים, אם לא בלתי אפשרית.

מה ניתן לעשות?

הקמת המעונות הינה השקעה רצויה שתשרת אותנו – תושבי השכונה. אך אנו חשים שהתוכנית המוצעת הוכנה תוך חוסר היכרות עם המצב הקיים בשטח וחוסר התייחסות מוחלט לפגיעות שתכנית זו תגרום לרווחה ולבטיחות התושבים הסמוכים, וכן לילדי המעונות והוריהם. אנחנו קוראים לעירייה ולחברת מוריה לגלות אחריות ולהקדיש מאמצים לשינוי התכנית כך שתתן מענה לנקודות שהעלינו – אחרת הנזק רב על התועלת.

מתוך רצון לתרום למציאת פיתרון מספק בתמונה הרחבה, התכנסנו – תושבים מן המתחם, מרח' מכוור ומרח' הורקניה, והעלינו מספר מחשבות יצירתיות שיוכלו אולי לסייע למתכננים:

א.         הפיכת רח' מכוור לחד סטרי עם יציאה לרח' בני בתירא (ייתכן שנידרש לשם כך שינוי הצומת בני-בתירא יהודה הנשיא).

ב.         חפירת חניון תת קרקעי מתחת לגנים לשימוש הצוות ותושבי המתחם

ג.          הקמת הגנים על עמודים בכדי לאפשר קיום חניון מתחתם - לשימוש הצוות ותושבי המתחם

ד.         איחוד הגנים עם בית הכנסת אשר אמור להיות מוקם במגרש צמוד (קומה א – גנים, קומה ב – בית כנסת), והשארת אחד המגרשים פנוי לחנייה. מאחר ואפשרות זו עשויה להידחות על ידי עמותת בית הכנסת אשר המגרש כבר הוקצה לה, אנו מציעים כי העירייה תציע פיצוי/תגמול נאות לעמותת בית הכנסת אשר תהפוך את התכנית למשתלמת עבור העמותה.

ה.        החלפת אתר המעונות -  איתור שטח פנוי אחר בשכונה אשר אינו סובל מן הבעיות הללו. למשל:

  • שימוש בשטח הענק ואולי אף במבנים קיימים במתחם של בית ספר דנמרק
  • השטח שבין מגרש הכדורסל בקצה של רח' טוביה, הגדר התחתונה של בית ספר דנמרק ואולם הכדורסל.
  • שטח פתוח מתחת לכיכר של יוסי בן יועזר
  • שטחים פנויים בין ניקנור לברניקי
  • המגרש בין בי"ס ג'ינוגלי ורחוב יהודה הנשיא

הוסיפו את חתימתכם

שולח חתימה, אנא המתינו

ציר הזמן של העצומה

16/12/2018
העצומה השיגה 100 חתימות!
13/12/2018
העצומה השיגה 50 חתימות!
27/11/2018
העצומה נפתחה