מוזיאון על הגרדום

מוזיאון על הגרדום

מספר חתימות

1,529
 
10,000  

נודע לאחרונה כי בכוונת משרד הבטחון לשכן את גל"צ במוזיאון אסירי המחתרות בירושלים ואת שטח המוזיאון לצמצם בהתאם.

חשוב להגיד: צמצום משמעות יוביל למעשה לסגירת המוזיאון, שכן לרוב מגיעים בתי ספר למקום בקבוצה של כמה כיתות ומספר תלמידים רב. גם מבקרים המגיעים ביחידות או בקבוצה קטנה חווייתם תיפגע - כך אנו מאמינים.

~~~~~~מהו מוזיאון אסירי המחתרות ולמה אכפת לנו ממנו?

"מוזיאון אסירי המחתרות" אינו מוזיאון רגיל, אלא בית סוהר אמיתי מתקופת המנדט הבריטי השוכן בתוך מבנה ששימש כאכסניה לצלייניות רוסיות בסוף המאה ה-19. 

במקום זה נכלאו לוחמי כלל המחתרות - הגנה, לח"י ואצ"ל - שנעצרו ע"י הבריטים, כאשר עסקו בפעילות למען הקמת מדינת ישראל. מכאן ברחו חלק מהם במבצעים נועזים, לא כדי לנוח בבית אלא כדי לחזור לשורות הלוחמים. 

כאן העבירו ימים ולילות ניצולי שואה שעלו לארץ בגפם ובחרו להשקיע את חייהם בבניין העם והארץ, תוך סיכון חירותם ואף חייהם. כאן נפלו מאיר פיינשטיין ומשה ברזני כשהעדיפו להתאבד מאשר להתלות בידי הבריטים. 

במקום זה התווכחו אנשי הגנה עם אנשי אצ"ל האם הפעילות האחרונה נכשלה או הצליחה בזכות מחתרת זו או בגלל אחרת. בחצר המוארת עוד אפשר לדמיין את החברים מהזרמים השונים מתאחדים ומתקהלים בשבת בבוקר, עת מגיע לבקרם "האדמו"ר" שלהם, אבי האסירים, רבי אריה לוין.

~~~~~~אנחנו לא מוכנים לוותר על כל זה.

עזרו לנו לא לאבד את מוזיאון אסירי המחתרות. פיסת היסטוריה המסמלת עבור אלפי תלמידים ומבוגרים המבקרים בו בשנה את סיפור המדינה שבדרך, את הערכים בשמם פעלו ואת המסירות והדבקות במטרה. השנה נציין 70 שנה להקמת המדינה וזה זמן מצויין להעמיק בערכים החשובים הללו ולא חלילה לצמצמם.

~~~~~~אנו קוראים למשרד הביטחון לפעול למציאת מקום חלופי לגל"צ ולהשאיר על כנו את המוזיאון החשוב הזה, ואף לפתחו.

הוסיפו את חתימתכם

שולח חתימה, אנא המתינו

ציר הזמן של העצומה

28/09/2017
העצומה השיגה 1,000 חתימות!
14/09/2017
העצומה השיגה 500 חתימות!
12/09/2017
העצומה השיגה 100 חתימות!
12/09/2017
העצומה נפתחה