מאבק מתאמי טיפול סל שיקום

מאבק מתאמי טיפול סל שיקום

מספר חתימות

23
 
3,000  
פורסם בתאריך: 23/05/2022
 

לכבוד,

גורמים בכירים במשרד הבריאות

אנו פונים אליכם במטרה ליישם את צו ההרחבה עבור מתאמי הטיפול. אנו מתאמי הטיפול מגשימים בעבודתנו את חוק שיקום נכי נפש בקהילה, התש"ס-2000 (להלן: "החוק"), מטרת החוק הינה שיקום ושילוב נכי נפש בקהילה בכדי לאפשר להם דרגה של עצמאות תפקודית ואיכות חיים ככל האפשר. ניתן לראות כי מדובר בחייו של אדם ולגזור את החוק לעיל מכוח חוק יסוד כבוד האדם וחירותו.

במסגרת עבודתנו מול קהילת נפגעי הנפש אנו מלווים את נכי הנפש במאבק יום יומי אשר כולל סיוע רגשי, התמודדות סיזיפית מול הבירוקרטיה, ליווי משברי בכל תחומי החיים אם זה בפן האישי, משפחתי, תעסוקתי וכן, מצבים רפואיים קיצוניים המחייבים אותנו לזמינות סביב השעון בכל יום בשבוע. התפקיד שלנו עבור אותם נכי נפש הינו המשמעותי ביותר בבדידותם ובמצוקתם ודורשת מאתנו כוחות נפשיים רבים, תפקוד במצבי קיצון מעבר לשעות העבדה. נכי הנפש הינם אנשים שקופים, הנמצאים בשולי החברה שלולא עבודתנו היו נמצאים בבתי חולים ויוצרים עומס רב.

מתאמי הטיפול אנשים אקדמיים שלמדו והתמקצעו עבור התפקיד מתוך מוטיבציה מלאה ורצון להשפיע ולקדם את נכי הנפש. כיום, רובנו עם תואר ראשון או שניים, עובדים בעבודה תובענית הדורשת מאתנו ניידות ברכב הפרטי שלנו, שעות מרובות ולא קונבנציונליות ועם זאת, השכר עבודה שלנו לא מתגמל ושולל מאתנו את הזכות להתפרנס בכבוד. השכר עבודה לא מבטא ראוי את השכלתנו ומאמצנו הרבים וכן את החשיבות החברתית.

המצב המתואר גורם לחלופה בתדירות גבוהה בתפקיד מתאמי טיפול, מעטים ממתאמי הטיפול רואים בעבודה זו לטווח הארוך בשל בעיות השכר. בעקבות זה, קיים מחסור של מאות מתאמי טיפול. הבעיה בעניין פוגעת באוכלוסייה בה אנו מטפלים, שאין עוררין כי אוכלוסייה זו זקוקה לקביעות ויציבות.

אנו רואים במדינה כמי שאינה מקיימת את החוק לעיל ומפקירה את נכי הנפש ואת המטפלים יחדיו. כיום, מתנהל מאבק משפטי של יזמי החברות בעניין צו הרחבה של עובדים סוציאליים.

גןןיובהר כי כל מתאמי הטיפול הינם אנשים מקצוע מתחום הטיפול או מדעי החברה ומבצעים עבודה דומה לזו של העובדים הסוציאליים, כך שהפער בין שכר העבודה שלנו לעובדים סוציאליים לא מוצדק.

לסיכום, המשך המצב הנוכחי יגרום לקריסת מערך בריאות הנפש בקהילה וחזרתם של נכי הנפש לאשפוז ומוסדות סגורים. אנו פונים אלייך לעזרה ומבקשים את טיפולך לשימור מקצוע מתאמי הטיפול בהווה ובעתיד למען אוכלוסיית קצה ולאיכות חייהם ברמה אפשרית.

הוסיפו את חתימתכם

שולח חתימה, אנא המתינו