בקשה להכרה במבחן הרישוי האירופי במקצוע הרפואה

בקשה להכרה במבחן הרישוי האירופי במקצוע הרפואה

מספר חתימות

740
 
1,000  

לכבוד

יעקב ליצמן, סגן שר הבריאות

הנדון: בקשה להכרה במבחן הרישוי האירופי במקצוע הרפואה

שלום,

אנו החתומים והחתומות מטה, סטודנטים וסטודנטיות ישראלים הלומדים לימודי רפואה בחו"ל, פונים אליך בבקשה לבטל את מבחן הרישוי הישראלי לסטודנטים ישראלים הלומדים באירופה ולהכיר במבחן הרישוי של האיחוד האירופי.

אתגרי הסטודנטים הישראלים ללימודי רפואה בחו"ל הם רבים כאשר אחד העיקריים שבהם הוא הדרישה לעשות מבחן רישוי ישראלי וזאת בכדי לעסוק במקצוע הרפואה בארץ. בוגר שעבר בהצלחה את מבחן הרישוי האירופי יכול לעסוק ברפואה בכלל מדינות האיחוד האירופי אשר בהן נמצאים מיטב המוסדות המובילים ברפואה ובעלי שם עולמי כמו למשל בגרמניה, איטליה, שבדיה ועוד, אך הוא אינו יכול לעסוק ברפואה במדינת ישראל ללא מעבר בחינת הרישוי הממשלתית בנוסף. מכאן שישראלי בוגר לימודי רפואה בחו"ל שברצונו להגיע ולעבוד בארץ נדרש לעשות שתי בחינות רישוי – האירופית והישראלית. האין זה אבסורד?

כיום, מערכת הבריאות עומדת בפני מחסור חמור ברופאים, ומנסה לגבש תוכניות כיצד לשכנע צעירים לבחור במקצוע ולאייש בתי חולים בפריפריה. יחד עם זאת, המערכת דורשת מן הנבחנים במבחן הרישוי להיות בעלי ידע מספק בכדי להבטיח לתושבי המדינה את רמת הרפואה הגבוהה ביותר אך מבחן הרישוי הממשלתי לא השתנה מאז שנות ה-90 ולכן אנו מבקשים ליישר קו עם שאר מדינות ה-OECD, וכן לאפשר קבלת רישיון על ידי מעבר בחינת הרישוי האירופית מבלי להבחן בבחינה הממשלתית. מלבד זאת, מבחן הרישוי הממשלתי מוסיף עוד כשנה לסיום התואר וקבלת הרישיון בשל הלימודים אליו שגם ככה ארוכים.

על פי דו"ח שפורסם לאחרונה על ידי משרד הבריאות, כ- 58% מהרופאים שפועלים בישראל ב-2016 הם בוגרי לימודי רפואה במוסדות מחוץ לארץ – זהו השיעור הגבוה ביותר במערב של רופאים המוכשרים מחוץ למדינתם בקרב מדינות ה- OECD ואנו מהווים את עמוד התווך עליו מסתמכת מערכת הבריאות והמדינה בכלל. כמו כן, על פי נתונים של הלמ"ס בין השנים 2012-2017 על כל ישראלי שקיבל בישראל תואר שני ברפואה כללית היו בממוצע כ – 1.5 ישראלים שקיבלו תואר זה בחו"ל ולאחר מכן קיבלו רישיון לעסוק ברפואה בחו"ל.

אנו, המשקיעים ממיטב כספינו וכספי משפחתנו בכדי לממן את לימודי הרפואה ואת מחייתנו בחו"ל, מקדישים ממירב זמננו ומאמצינו בכדי לצלוח את הלימודים ולהשיג את התואר הנכסף, שרוצים לחזור ולעבוד במדינת ישראל מתוך זיקה למשפחה, למדינה וללאום ניצבים בפניי מחסום אותו המדינה שמה לפנינו בעוד שהיא דווקא צריכה לעודד את חזרתנו ארצה ואת הצטרפותנו למערכת הבריאות הישראלית לאור המחסור ברופאים.

אנו פונים אליך אדוני סגן שר הבריאות, בבקשה להכיר במבחני הרישוי של האיחוד האירופי ולבטל לאלתר את מבחני הרישוי הישראליים ! 

אודה להתייחסותך,

                                                                                                    בברכה,

העתק:

משה בר סימן טוב, מנכ"ל משרד הבריאות

פרופ' שאול יציב, מנהל האגף לרישוי מקצועות רפואיים

הוסיפו את חתימתכם

שולח חתימה, אנא המתינו

ציר הזמן של העצומה

15/05/2019
העצומה השיגה 500 חתימות!
13/05/2019
העצומה נפתחה