תובעים ליבה-למען הדורות הבאים

תובעים ליבה-למען הדורות הבאים

מספר חתימות

108
 
1,000  

עברו מספר ימים מאז שתגובת המדינה לתביעת הליבה של יוצאים לשינוי התפוצצה ברעש גדול. אמנם רוב הציבור מבין את הטענות אך עבור אלו שלא ממש מסכימים איתנו ושאלו שאלות (מצויינות), להלן התשובות שלנו לכולם. מוזמנים להוסיף שאלות במידה וחסר לכם מידע או תשובה.

1. למה אתם תובעים את המדינה, תתבעו את ההורים?במדינת ישראל קיים חוק חנוך חובה, המגדיר את תוכנית הלימודים לה זכאי כל ילד. תוכנית הלימודים כוללת חומר רב שאינו מופיע בתוכנית הלימודים של המוסדות החרדים (בעיקר של הבנים), בג"צ פסק כבר בשנת 2004 שקיום המוסדות הללו היה מנוגד לחוק והמדינה הודתה בכך. ההורים שלחו את הילדים לבית ספר שהמדינה אישרה ותקצבה, לכן לא ניתן לתבוע אותם על כך, האשם היחיד הוא המדינה שאישרה מוסדות בניגוד לחוק שהיא עצמה חוקקה.

2. אז אתם רוצים לקבוע להורים איך לחנך את הילדים?דבר ראשון, זה לא מה שאנחנו רוצים, זה מה שהמדינה קבעה. מדינת ישראל חתומה על האמנה לזכויות הילד, המבהירה שהזכות של ההורה לחנך את ילדו בהתאם להשקפת עולמו אינה גוברת על הזכות של הילד לקבל הזדמנות למצות את יכולותיו ולהתקיים בכבוד.מעבר לכך, המדינה יכלה לאפשר להורים למנוע מהילדים השכלה מספקת, אך לחסוך את התקציב שהיא מעניקה למוסדות החינוך בכדי לספק לתלמידים תנאים מיטביים להשלמת הפערים במידה ויבחרו בכך. אלא שאפילו את הדרישה הבסיסית הזו היא מסרבת למלא במקרה של היוצאים בשאלה.

3. המדינה לא אמורה לפתור לך את כל הבעיות.מעבר לעובדה שאם מדובר בבעיות שהיא גרמה להן, היא בהחלט אמורה גם לפתור אותן, יש פה גם אינטרס ברור שלה. מחקרים שנערכו מלמדים שההשקעה של המדינה בתקצוב מסלולי השלמת השכלה לחרדים, מחזירה את עצמה בתמורה למשק בתוך שנים ספורות. באמצעות השקעת כמה עשרות או מאות אלפי שקלים בתלמיד (בתלות בפערים ובהיקף ההשכלה שהוא רוצה לרכוש), היא מקבלת אזרח שעובר ממצב בו הוא שורד בקושי עם שכר מינימום והיקף המיסים שהוא משלם אפסי, לעובד בשכר הממוצע של המשק שמקיים את עצמו בכבוד ותורם בחזרה לכלל החברה.

4. אתם סתם סחטנים שרוצים לקבל שוב כסף מהמדינה.עמותת יוצאים לשינוי שיזמה ומובילה את התביעה הבהירה מן הרגע הראשון, שמטרת התביעה אינה הפיצוי לקבוצת התובעים, אלא השגת התחייבות מהמדינה לספק מסלולי השלמת פערים לכל בוגרי החינוך החרדי. עו"ד שלמה לקר המייצג את התובעים אף הבהיר בפגישה עם נציגת הפרקליטות, שבמידה והמדינה תפתח תוכניות כאלה נסכים למשוך את התביעה, אך המדינה בחרה להמשיך להיאבק על זכותה לפגוע ביוצאים בשאלה.

5. אתם סתם בכיינים שמעדיפים להתלונן במקום לתפוס את עצמכם בידיים.אנחנו מזמינים אתכם להציץ בקמפיין #תובעים_ליבה שהזנקנו רק אתמול וכבר צבר עשרות משתתפים, ואלפי תגובות, כדי להתרשם מהסיפורים של הפרצופים שמאחורי הנתונים. תמצאו שם אנשים שבאמצע שנות העשרים פגשו לראשונה בחייהם את ה-ABC והיום הם דוקטורנטים מצטיינים, כאלה שנאלצו לעבוד בשלש עבודות במקביל כדי לחסוך כסף ללימודים במכינה וכאלה ששנים אחרי שיצאו עדיין לא הצליחו להשלים את הפערים. מה שלא תמצאו זה אנשים שעסוקים בבכיינות במקום בניסיון לשפר את מצבם. דווקא אותם אנשים שנלחמים בשביל כל הישג יודעים להגיד יותר טוב מכולם, מה הם הפסידו בגלל ההזנחה של המדינה.

6. אתם לא היחידים שיש להם פערים, גם ילדים בפריפריה לא עשו בגרות, לא בכל עבודה פותרים משוואות ממעלה שניהאנשים מתקשים להבין על אלו פערים מדובר ועד כמה הם פוגעים בהזדמנות של אנשים להתקיים בכבוד. גם ילד שגדל בשכונת מצוקה ונשר מבית הספר בכיתה י' יודע המון דברים שילד חרדי לא למד. אם הוא יפתח מכשיר וימצא בו כפתור עליו כתוב start הוא ידע מה זה אומר, אם כתובת האי מייל שלו תורכב מאותיות לועזיות הוא יצליח לזהות אותה ואם הוא ירצה להשלים בגרויות הוא לפחות יכיר את המושג נעלם במשוואה. את כל הדברים האלה אין לילד חרדי וגם לא ליוצא בשאלה. לא לחינם שיעור התעסוקה ורמת השכר הממוצעת של בוגרי החינוך החרדי דומה לזו של בעלי 0-4 שנות לימוד.

7. מה הבעיה? אפשר להשלים את הלימודים בקלות.אז זהו שלא. ממש לא. אחוז הנשירה של גברים חרדים ממסלולי השלמת הפערים נע סביב ה-50%, למרות שהם זוכים לתמיכה מסיבית של המדינה, הנמכת רף הדרישות והתאמה של התוכניות. במכינות של המוסדות הרציניים השיעור מגיע אף לשבעים ושמונים אחוזים. נשירה זו אינה תוצאה של קשיים כלכליים, כיוון שבקרב הנשים החרדיות שיעור הנשירה דומה לזה של החילונים – כעשרה אחוזים, זו תוצאה של פערי הידע והרגלי הלמידה העצומים של תלמידי החינוך החרדי לבנים.

8. אז עכשיו המדינה תשלם עליכם שוב? הרצחת וגם ירשת?אין דבר יותר מעוות מהאשמת היוצאים בשאלה בחולאי החברה החרדית. מדובר באנשים שנולדו לחברה בעייתית, מצאו בעצמם את הכוח והאומץ לעזוב אותה וכעת מנסים להשתלב בחברה הכללית. אין דבר יותר מתועב מאדם שזכה להיוולד בחברה בריאה ומאשים את מי שנולד בחברה בעייתית *ויצא ממנה* בבעיות של החברה ממנה יצא.

9. אבל מאיפה יהיה כסף לממן אתכם?זה כל היופי. לא צריך עוד כסף, הוא כבר קיים!כיום מדינת ישראל משקיעה כחצי מיליארד ש"ח בשנה במסגרות השלמת פערים לחרדים, מסגרות שכמעט כולן סגורות בפני היוצאים בשאלה, כיוון שקבלת הסיוע מותנית בקיום אורח חיים חרדי. המסלולים האלה עולים למדינה הון, כיוון שהם מחייבים הקמת מבנים ותשתיות מיוחדות כדי לספק הפרדה בין גברים לנשים, בין חרדים לציבור הכללי וכן הלאה. רק חלק קטן מכלל התקציב מופנה למטרה הישירה של השלמת הפערים עצמם.כל מה שעמותת יוצאים לשינוי דורשת בשם התובעים ושאר היוצאים בשאלה, הוא שהמדינה תספק את אותו הסיוע ל*כל* בוגרי החינוך החרדי, בין אם הם מבקשים ללמוד במסלולים נפרדים ובין אם הם רוצים להשתלב בחברה הישראלית.

עדיין יש לכם ספק אם התביעה מוצדקת?

הוסיפו את חתימתכם

שולח חתימה, אנא המתינו

ציר הזמן של העצומה

09/05/2016
העצומה השיגה 100 חתימות!
28/04/2016
העצומה השיגה 50 חתימות!
28/04/2016
העצומה נפתחה