אכיפה לשימוש במפוח עלים

אכיפה לשימוש במפוח עלים

מספר חתימות

32
 
1,000  
פורסם בתאריך: 02/12/2019
 

נזקי השימוש במפוחי עלים

אז מה כל כך נורא במפוחי עלים?

רבים אינם מודעים להשלכות הבריאותיות הקשות ולנזק הסביבתי, הנגרם על ידי מפוחי העלים.

מחקרים רבים פורסמו בעולם בנוגע לשימוש במפוחי העלים. בכל המחקרים ללא יוצא מן הכלל מוסכם כי הנזק הבריאותי הנגרם על ידי כלים אלה רב לאין שיעור מהתועלת בהם.

לפי תוצאות מחקרים אלה ניתן לחלק את הנזקים הנגרמים ממפוחי העלים באופן הבא:

1. מנועי הבנזין המותקנים במפוחי העלים יוצרים גזים ואדי פליטה רעילים. במרבית מפוחי העלים נעשה שימוש במנועי שתי פעימות אשר גורמים לזיהום אוויר ומפגעי רעש קשים יותר מהרגיל.

2. סילון האוויר הנוצר על ידי מפוחי העלים מרים לאוויר לא רק את עלי השלכת, אלא גם חלקיקים רעילים זעירים, המשתחררים מן הקרקע ונישאים באוויר.

חלקיקים אלה כוללים בין היתר שרידי כימיקלים שונים, חומרי דלק, שאריות צמיגים, חומרי ריסוס, שרידי חומרי ניקוי, צואת חיות, אבק ועוד.

חלק מהחומרים הקשורים לזיהום האוויר הנוצר בעקבות השימוש במפוחי עלים מוגדרים כמסרטנים.

עוד נמצא כי חלקיקים אלה יכולים להישאר באוויר שעות ואף ימים לאחר השימוש במפוח העלים.

3. מנועי שתי הפעימות בהם נעשה בדרך כלל שימוש במפוחי העלים, יוצרים רעש בעוצמת דציבל היכולה לגרום לנזק שמיעה תמידי למי שנמצא בסביבת מפוח העלים. כמו כן נגרם מטרד רעש קשה לכל מי שנמצא בסביבה הקרובה.

4. נמצא כי האוכלוסייה אשר נפגעת יותר מן השימוש במפוחי עלים הנה ילדים וקשישים, אשר לעיתים מרותקים לביתם, ונכפה עליהם להיחשף לנזקי מפוחי העלים.

השפעת מפוחי העלים על הסביבה

ראינו אם כן כי הנזק הסביבתי הנגרם כתוצאה משימוש במפוחי העלים מתחלק לשני חלקים עיקרים והם:

זיהום אוויר

מפוחי עלים גורמים לזיהום אוויר קשה ועלולים לגרום לתחלואה קשה בקרב בני האדם. אוכלוסיות רגישות כמו ילדים וקשישים אשר גם כך סובלים מבעיות נשימתיות, הם הנפגעים העיקריים.

מפגעי רעש

מפוחי עלים גורמים למפגע רעש קשה. עוצמת הרעש גבוהה במידה כזו העשויה לפגוע בשמיעתו של מפעיל המפוח ומי שנמצא בקרבתו. כמו כן נגרם מפגע רעש סביבתי ברדיוס רחב יותר.

מפוחי עלים – זה לא חוקי

לאחר שהכרנו קצת יותר טוב את מפוחי העלים ואת הסיכון הבריאותי למי שנחשף אליהם, נבחן את ההיבט החוקי של השימוש בהם.

תקנות אלה אשר נכנסו לתוקפן בשנות ה 90 לא טיפלו עדיין באופן מפורט בנושא מפוחי העלים.

לאור פרסומם של מחקרים רבים בעולם ובישראל בנוגע לנזקים הבריאותיים הקשים הנגרמים מחשיפה לנזקי מפוחי העלים, הוכנס באפריל 2011 תיקון החוק הנוגע לאיסור הגורף על שימוש במפוחי עלים.

התיקון שהוכנס על ידי המשרד להגנת הסביבה מבהיר כי השימוש במפוחי עלים ממונעים הנו אסור לחלוטין.

העובר על חוק זה צפוי לעונש מאסר או קנס, ולעיתים שניהם יחדיו.(מתוך האתר sviva.co.il)לפוסט המלא:  https://www.sviva.co.il/leaf-blowers/

הוסיפו את חתימתכם

שולח חתימה, אנא המתינו