קריאה לחברה להגנת הטבע: עצרו את הרס רכס לבן

קריאה לחברה להגנת הטבע: עצרו את הרס רכס לבן

מספר חתימות

160
 
400  

קריאה דחופה בעקבות התפטרות בכירות בקהילת ירושלים של החברה להגנת הטבע, בהקשר לקידום חלופה תכנונית חדשה לרכס לבן

 לאיריס האן, מנכ"לית החברה להגנת הטבע, שלום רב,

אנו, ארגונים ופעילים למען הסביבה ואזרחים, קיבלנו בהפתעה ובצער את הידיעה על התפטרותן של יעל אלישר, לירון דין ואביטל גולנזר-אפרתי מהנהגת סניף ירושלים של החלה"טזאת בתגובה להחלטת ההנהלה הארצית של החלה"ט לתמוך בתכנית הבינוי החדשה ברכס לבן בניגוד גמור לדעתן המקצועית. 

רבים מאיתנו מלווים את מאבקי הסביבה בירושלים מזה עשורים, בשיתוף פעולה מלא  עם הסניף הירושלמי של החלה"טיחד זכינו להצלחות לא-מעטות בשימור הטבע והסביבה בעיר ובסביבתה. חלק גדול מהצלחות אלה אנו מייחסים למקצועיות, למסירות וליושרה של יעל, לירון ואביטל, שניווטו ביד איתנה ובמומחיות גם את המאבק נגד הבנייה ברכס לבן.

כידוע, בירושלים מתנהל מאבק מתמיד בין שוחרי הטבע ואיכות הסביבה לבעלי אינטרסים בתחום הנדל"ן, שבא לידי ביטוי, לדוגמה, במאבק נגד תכנית ספדי, שהודות לו ניצלו מהרס אלפי דונם של שטחי טבע ויער. כל זה לא יכול היה לקרות ללא האמון ושיתוף הפעולה ההדוק בין אנשי סניף ירושלים של החלה"ט לבין פעילים וארגונים אחרים בעיר ובסביבתה.החלטתכם המצערת והבלתי-נתפסת לתמוך בתכנית הבינוי החדשה ברכס לבן, זאת בניגוד גמור לדעת הצוות המקצועי שלכם, תמוהה בעינינו, ומעוררת ספקות באשר לעתיד האמון והשת"פ בינינו לבין החלה"ט.

התכנית החדשה ברכס לבן אינה מהווה פתרון למצוקת הדיור בירושלים. עפ"י תחזיות מהנדס העיר, ירושלים צפויה לגדול ב-20 השנים הבאות בכ-500 אלף תושבים, ופירוש הדבר כ-100 אלף דירות. עפ"י סקר עתודות הדיור בירושלים שערכה החלה"ט בעצמה (ואשר הוצג מטעמכם במסגרת ההתנגדויות לתכנית רכס לבן המקורית), יש בתוך העיר ירושלים עתודות דיור של כ-100 אלף יח"ד, כך שדי במימוש העתודות האלה כדי לספק  את צרכי הדיור העתידיים בעיר, ואין צורך בבנייה נוספת בשטחים פתוחים, ובכלל זה ברכס לבן.  במילים אחרות: החלה"ט בעצמה הוכיחה שכל תכנית בינוי ברכס לבן, (ובכלל זה התכנית החדשה)  היא מיותרת ואין בה כל תועלת לציבור, אלא רק נזק בלתי-הפיך לכל האזור. זה הופך את החלטתכם שלא להתנגד לתכנית לתמוהה עוד יותר.

הערכיות והחשיבות האקולוגית העליונה של רכס לבן, על מעיינותיו, יערותיו, בעלי החיים הרבים והצמחיה העשירה שלו, והפופולאריות והחשיבות החברתית של עין לבן ורכס לבן עבור כל אוכלוסיות העיר הופכות אותו לאזור שאסור לבנות בו דבר.

אנו מצרים ומוחים על כך שהנהלת החברה בחרה לתמוך  בהצעה של העירייה (שכאמור אינה מהווה פתרון למצוקת הדיור בעיר), ובאינטרסים של גורמים נדל"ניים, שאין להם דבר עם טובת הציבור או הטבע.

אנו קוראים לחברה להגנת הטבע לשקול שנית את עמדתה, ולחזור בה מתמיכתה בתכנית שיש נגדה קונצנזוס מקיר לקיר.

בהמשך לזאת, אנו גם מקווים שבכך תיסלל הדרך לשכנע את שלוש נשות המקצוע המסורות לחזור לתפקידן החשוב.

הוסיפו את חתימתכם

שולח חתימה, אנא המתינו

ציר הזמן של העצומה

08/05/2022
העצומה השיגה 100 חתימות!
07/05/2022
העצומה השיגה 50 חתימות!
06/05/2022
העצומה נפתחה