נגד ביטול הרשות הלאומית ללאדינו

נגד ביטול הרשות הלאומית ללאדינו

מספר חתימות

1,736
 
15,000  
אל תפגעו ברשות הלאומית לתרבות הלאדינו

ימים לא קלים עוברים על הרשות הלאומית לתרבות הלאדינו, שרת התרבות מחפשת לקצץ בכל מיני מקומות על מנת למלא משבצת חסרה. לכן עלתה ההצעה לפרק את הרשות הלאומית לתרבות הלאדינו על מנת לבנות את "הרשות לשימור המורשת של עדות ישראל".  בתוך כך עולה החשש כי בתוך הבליל הזה תיבלע הלאדינו ו"תיפול בין הכסאות" ואכן עד לפתיחת הרשות הלאומית לתרבות הלאדינו בסוף שנות התשעים נפלה תרבות הלאדינו בין הכסאות. השפה אמנם המשיכה להיות מדוברת בפי כמה עשרות אלפי יהודים בארץ, אך אי ההכרה הרשמית ומחסור בתקציבים וברשות שתאגד ותאחד את הנושא לא תרמו רבות לשימורה של השפה היהודית ההיסטורית הזו. שפת הלאדינו היא תורת סוד ברחובות ירושלים בה הייתה לה הגמוניה במשך ארבע מאות שנה ויותר. הלאדינו היא לא רק שפה, היא ה"אלמה" וה"קורסון" שלנו, הנפש והנשמה....  תרבות שמכורתה בספרד של הגירוש בשנת 1492, הלאדינו היא כמוסת זמן המתעדת במידה מסויימת את התרבות היהודית הספרדית ואת הלשון העתיקה הקסטיליאנית בה השתמשו היהודים בעוזבם את ספרד לשון הלאדינו משקפת את הדקדוק, את אוצר המילים ואת הפונטיקה של הקסטילית מן המאה החמש-עשרה, ככל שהיהודים הספרדיים התרחקו גיאוגרפית מספרד הם התנתקו מהתפתחות הקסטילית, והלאדינו עברה התפתחות שונה. והיהודים שדיברו בה ספחו אל שפתם גם מספר רב של מילים מעברית, מפורטוגזית, מיוונית, מתורכית, מצרפתית וכו'. שפת הלאדינו רוויה בפתגמים, מימרות, חכמה יהודית וסיפורי עם. יותר ממחצית היהודים הספרדים שישבו באירופה הושמדו בשואה - קהילות כמו סלוניקי, סראייבו, רודוס עלו בעשן התמרות. הרומנסות העתיקות שנכתבו בשפה זו נחקרו והושרו ומושרות עד היום בידי זמרים בארץ ובחו"ל. זו שפתם של אישים דגולים כמו רבי יוסף קארו, האר"י, רבי יעקב בירב, רבי אליעזר פאפו, החיד"א, יצחק נבון ויהורם גאון ועוד רבים וטובים,

 

צאצאי מגורשי ספרד שמשמרים אותה בגאווה וקנאות בין אם בישראל ובין אם בתפוצות הגולה. עם ההכרה הרשמית ופתיחת הרשות הלאומית הייתה ללאדינו עדנה: פסטיבלים, כנסים, מחקרים, פרסומים. שיתופי פעולה בינלאומיים. חבל על כל היופי הזה, על כל מה שנעשה בעבודה קשה של אנשים טובים ומסורים, עתה, אם התכנית תצא לפועל, מה נקבל- גוף אחד דומיננטי שבו יבלעו את התרבויות הישנות יותר?

זאת כבשת הרש שלנו, זו הנחמה, זו הגאווה, ובכל אלו הם רוצים לפגוע פגיעה קשה. כל שפה יהודית היא יהלום בכתר הנשמה היהודית: היידיש, הלאדינו, הארמית, הערבית היהודית, הטאטית (קווקזית יהודית). לקחת יהלום אחד ופגמת מיופיו של הכתר, מיופיה של הנשמה, מיופיה של ה"לינגוואה די לה אלמה" (שפת הנשמה).

 (כתב אביב וסתיו בפורום תפוז)

אנו מבקשים מכל הלב שתחתמו על העצומה הזאת ונגיש את רשימת החותמים למר יצחק נבון, כתמיכה לשימור הרשות הלאומית לתרבות הלאדינו.תודה !!!!

הוסיפו את חתימתכם

שולח חתימה, אנא המתינו

ציר הזמן של העצומה

25/10/2011
העצומה השיגה 1,000 חתימות!
24/10/2011
העצומה השיגה 500 חתימות!
23/10/2011
העצומה השיגה 100 חתימות!
22/10/2011
העצומה נפתחה