הקמת קבינט חירום לאומי לטיפול בילדים וילדות הסובלים מחרדות

הקמת קבינט חירום לאומי לטיפול בילדים וילדות הסובלים מחרדות

מספר חתימות

40
 
1,000  
פורסם בתאריך: 24/10/2023
 

לכבוד

ראש הממשלה, חה"כ בנימין נתניהו

שר האוצר, חה"כ בצלאל סמוטריץ'

שר הבריאות, חה"כ אוריאל בוסו

שר החינוך, חה"כ יואב קיש

שר הרווחה והביטחון החברתי, חה"כ יעקב מרגי

הנידון: הצורך המיידי בקבינט חירום לאומי לטיפול בילדים וילדות הסובלים מחרדות עקב המלחמה

שרים נכבדים,

ילדי וילדות ישראל, המשתייכים לאחת מהקבוצות הרגישות והחלשות, מהווים 30% מהאוכלוסייה – אולם הם 100% מעתידה.

המלחמה שנכפתה על מדינת ישראל ונמצאת בעיצומה כבר פגעה פיזית ונפשית במאות אלפי ילדים וילדות, בהם הרוגים וחטופים או כאלו שעדיין לא ברור מה עלה בגורלם.

חלק מהילדים נפגעו בגוף, וניתן להניח כי חלקם סובלים או יסבלו, במידה זו או אחרת, מפגישה נפשית ורגשית.

בנוסף, מיליוני ילדי וילדות ישראל נמצאים מזה כשבועיים בביתם, מנותקים באופן חלקי או מלא ממסגרת חינוכית מוכרת. גם הוריהם בחרדה ומתקשים להתמודד.

אחת מתוצאותיו המרכזיות המאוחרות של משבר הקורונה הינה הפגישה הנפשית בילדים וילדות. לא ניתן בזמנו דגש מספיק על כך – וכעת אנו נדרשים להאיר זרקור בוהק על נושא זה, ביתר שאת ואף לסייע ככל שניתן.

אנו קוראים להקים באופן מיידי קבינט חירום לאומי לטיפול בהשלכות הרגשיות של טראומה בילדים וילדות, אשר יתכלל ויקשר בין כל הפועלים והפועלות בשטח, בכלל אלו ארגוני חברה אזרחית שכבר מנהלים בפועל חזיתות רבות בלחמה, לבין משרדי הממשלה.

עכשיו הוא הזמן לאגם את כל הפעילויות הנעשות ועוד תעשינה. עלינו להיערך כבר היום לעזור לילדים ולילדות הפגועים להתמודד עם השלכות המלחמה.

זה הזמן לייצב את המצב בתחום הטיפולי, למזער ככל הניתן נזקים שכבר נגרמו ולהכין תכנית פעולה לטווח ארוך, לעשר השנים הבאות, הכוללת גם תמיכה במטפלות ובמטפלים עצמם – הרופאים.ות, האחים,ות, הפסיכולוגים.יות והמטפלים.ות הרגשיים.

בשטח כבר נעשית פעילות עצומה ומבורכת. קווי חירום, עמותות טיפול, בתי חולים, רופאי ורופאות ילדים ומשפחה, אנשי ונשות מקצועות טיפוליים המקדמים יוזמות פרטיות ועוד ועוד. כבר כעת מתקיימים שולחנות עגולים, איגום ושיתוף ידע ומידע, אספקת חומרים חיוניים.

הקבינט שאנחנו קוראים להקמתו יוכל לנהל, לתכלל ולארגן את כל אלו באופן מושכל ומתוקצב.

אנו נתייצב כמובן לכל משימה שתדרש במסגרת זו.

כמקבלי החלטות, יש לפעול עכשיו לייצר את התשתית שתטפל בנפשם של ילדים וילדות ולמנוע בכך נזקים נפשיים ארוכי טווח. הפעם זה בנפשנו ממש!

על החתום,

פרופ' צחי גרוסמן, יו"ר האיגוד לרפואת ילדים

פרופ' איתן כרם, יו"ר עמותת גושן

הוסיפו את חתימתכם

שולח חתימה, אנא המתינו