העיתונאים והעיתונאיות קוראים לעצור את גירוש הפליטים

העיתונאים והעיתונאיות קוראים לעצור את גירוש הפליטים

מספר חתימות

268
 
500  

לכבוד ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו

אנו החתומים מטה, עיתונאיות ועיתונאים במערכות התקשורת השונות, קוראות וקוראים לעצור את גירושם הצפוי של עשרות אלפי מבקשי המקלט השוהים כיום במדינת ישראל.  

בימים אלו החלה הממשלה במסע ציד של מבקשי מקלט במטרה לגרשם  לרואנדה, עימה ישראל טוענת כי חתמה על הסכמים. למבקשי המקלט במדינה צפוי זו מסלול ייסורים בו ידרשו בתשלומי שוחד ויסבלו מרדיפות, איומים, מעצרים, העדר מעמד מוסדר ויכולת פרנסה  ותישקף להם סכנת מוות.

אנו, כמי שבעיסוקנו היומיומי מבקשים לשקף את הנעשה בחברה הישראלית בעין ביקורתית במטרה להפוך אותה לחברה טובה וצודקת יותר, איננו יכולים לעמוד מנגד כאשר בני אדם חסרי הגנה ומעמד מגורשים אל גורל בלתי נודע ואולי אל מותם. זוהי חובתנו לדבר ולעמוד לצידם מתוך סולידריות עם מי שהינם, ממש כמונו - בני אדם.   

איננו מבקשים לאשר באופן גורף את הישארותו של כל מי שנכנס לישראל בלא ויזה, את כל מי שבא לישראל כדי לעבוד בה בניגוד לחוק, או את כל מי שהפר את תנאי שהייתו כפי שנקבעו בהוראותיה. אנו תובעים מהמדינה לעשות את מה שהמוסר האנושי הבסיסי דורש ולא נעשה עד היום – לראיין את מבקשי המקלט כפי שדורש החוק הבינלאומי ולאפשר לפליטים מקלט מדיני עד יעבור זעם.

ועידת אוויאן שהתכנסה ב-1938 כדי לדון במשבר הפליטים היהודים ערב מלחמת העולם השנייה, הסתיימה כמעט ללא תוצאות. את המשך ההיסטוריה, כולנו מכירים היטב. רצח העם היהודי התאפשר מפני שאומות אחרות נהגו אז בבקשות של יהודים כפי שממשלת ישראל מבקשת לנהוג בבקשות הפליטות של האריתראים והסודנים כיום: לא לקחת אחריות, לא להושיט יד לעזרה, לא לתת מקום מפלט, במקום זאת - לעצום עין ולגלגל את ה"בעיה" הלאה.

מדינת העם היהודי, שנוסדה תוך קליטת המוני פליטים, מחויבת מוסרית והיסטורית למצוא פתרון שיגן על מעט הפליטים שנמצאים בארצנו עד שתסתיים סופת הדמים בארצותיהם.  אנו פונות ופונים אליכם בבקשה לעצור את החלטת הגירוש ולפעול למען מציאת פתרון אנושי לקליטה קבועה של הפליטים בישראל באופן מוסדר המפזר את הנטל בין אזורים שונים בארץ.

הוסיפו את חתימתכם

שולח חתימה, אנא המתינו

ציר הזמן של העצומה

24/01/2018
העצומה השיגה 100 חתימות!
23/01/2018
העצומה נפתחה