לא לאפשר איסור דייג חובבני בכנרת! הצלחנו!!

לא לאפשר איסור דייג חובבני בכנרת! הצלחנו!!

מספר חתימות

2,836
 
10,000  

החוק לא עבר והשבתה בוטלה ! תודה לכול משתמך בנו במאבק נגד השבתת דייג בכנרת!

מבוא: מ 01.01.2010 כל אחד,ילד או מבוגר, שיטפס בחופי הכנרת אם חכה ביד, או אפילו לידו, יחטוף קנס! האם זה לא פגיה בזכויות בסיסיות של אזרח? האם באמת יש סכנה לאוכלוסיית דגים בכנרת שדורשת יסור דייג חובבנים מהחטף?

חברים יקרים!

הנני מוסמך לפנות אליכם בשם עמותת ישראפיש אשר מאחדת בשורותיה אלפי חובבי הדיג הספורטיבי והחובבני מכל רחבי הארץ. חברי עמותתנו וחברי המועדון שקם בחסותה הינם חסידי עקרונות הדיג האקולוגי אשר אינו גורם כל נזק למאגרי מים ולדגה שבהם. עקרונותינו המובילים הם מחויבות לשחרר את כל הדגים שנתפסו, הגבלה נוקשה של סוגי החכות המותרות ושל מספרן המותר לדייג אחד, איסור על דיג באזורי ההשרצה בעונת ההשרצה, דאגה למצב החופים, הפיכתם לאתרי דיג מתורבתים ועוד.

בתחילת שנת 2010 תמכה ממשלת ישראל בהצעת חוק שיזם משרד החקלאות ופיתוח כפר. חוק זה אמור להשבית דיג בכינרת באופן מוחלט לתקופה של שנתיים לפחות. השבתה תחול לא רק על דיג מסחרי, אלא על כל סוגי הדיג כולל הדיג החובבני והספורטיבי, כלומר, דיג מהחוף עם חכה בודדה. יש להדגיש כי סוג זה של הדיג מהווה תחביב של מאות אלפי אזרחי ישראל מכל המגזרים, מכל הגילאים ומכל שכבות החברה הישראלית.  יש בכך משום פגיעה בזכויות של אזרחי ישראל הרבים ביותר. בתאריך 10.06.10 קיימנו ישיבה משותפת במעמד מנכ"ל משרד החקלאות בנושא הנדון. במהלך הישיבה העלנו לדיון את יעילותו של החוק הנ"ל והצענו מספר חלופות, אשר מתבססות על ניסיון עולמי בתחום רגולציית הדיג באגמים ועל דעותיהם של המומחים הישראליים המובילים בתחום זה. לצערנו הרב לא זכינו להבנה וגם לא קיבלנו נימוקים מקצועיים ומספקים לטובת החוק.

ב 14.10.2010 קיבלה ועדה של רשות הדייג החלתה סופית בעניין בלי לחכות לאשור של כנסת והחריזה על סגירת כינרת מ 01.01.2011!

למשרד קיים איגוד פקחים פנימי ואפשרות לחוקק תקנות פנימיות ,אזי הוא מרגיש בעל רשות לקבוע תקנות על היקף הדייג וחלוקת קנסות על דעת עצמו.

לדעת מומחי החוק והמשפט עימם היינו בהתייעצות ודיון בנושא, טענו באוזנינו שמצב שבו משרד אחד (משרד החקלאות) קובע מדיניות (בלעדית) בימה הלאומית אינו תקף ואינו חוקי.

א. הכינרת ומשאביה הם נחלת הכלל ולא בבלעדיות משרד החקלאות.

ב. דיג חובבני ודיג ספורטיבי אינם נכללים באף אחד מסעפי "חוק הדיג" הקיים, אי לכך האיסור על דיג חובבני וספורטיבי צריך לקבל רוב בכנסת ולא בוועדה פנימית שאת פעילותה ומניעיה יש לבדוק בציציות (דוח מבקר המדינה).

מספר נתונים ועובדות:

 

 • משרד החקלאות גולש מתחום אחריותו וחולש על קודש הקודשים בכל מדינה דמוקרטית ומתוקנת- חופש העיסוק ופנאי.
 • נכון להיום אין שום ביסוס מדעי לאיסור הדיג בעזרת חכה מהחוף (חוץ ממספרים אבסורדיים וחסרי בסיס אמפירי שזורקים לאוויר פקידי המשרד במגמה לאיים ולהפחיד), כל מה שנותר לאנשי המשרד לעשות על מנת להצדיק את טענותיהם הוא להכליל את כולם תחת אותה קטגוריה. יתרה מכך אף ועדה של משרד החקלאות שקיבלה החלטות כה מרחיקות לכת לא מצאה לנכון להיוועץ עם מדען או חוקר הבקי בדגה, אשר מכיר את תמונת המצב האמיתית בכנרת.
 • לפני מספר ימים קיבלנו תשובה מדוברת משרד החקלאות לגבי הסיבות מדויקות של איסור דייג חובבני: " על פי הערכות האגף, המסתמכות על מס' העוסקים בדיג חובבני וכמות הדגים הנידוגים במסגרת זו, גם בהשוואה לים התיכון, עולה כי מדובר בכמויות דגים לא מבוטלות כלל, וכי יש להן השפעה גדולה על כמות הדגה באגם". הנתונים שמפורסמים בתשובה זאת לא עומדים באף מבחן מקצועי. הם לא מדויקים מסיבה מאוד פשוטה- מעולם לא נעשה מחקר או סקירת תפישות של דייגים עם חכה מהחוף! יתרה מזאת – לפחות חצי מהדגים שנתפסים על ידי דייגים חובבנים נשלחים בחזרה למים! האשמת הדייגים החובבנים בגרימת המצב הנוכחי בכנרת היא שקר וכזב! הינה כמה נתונים מהסקר שנעשה בכמה אתרי אינטרנט:
 • o         האם פגשת פקח של רשות הדייג בחופי כנרת?
 • לא, אפילו לא ידעתי שקיים דבר כזה – 610
 • לא, אבל אני יודע שקיים דבר כזה – 600
 • כן, פגשתי - 5

  מהסקר עולה כ-99% מדייגים חובבנים לא ראו פקחי רשות הדייג ואז נשאלת השאלה – מי ומתי אסף את הנתונים שמשרד החקלאות משתמש כדי להעביר אחלטה על איסור דייג לחובבנים?

 • אלפי הקורמורנים אשר גורשו מבריכות הדיג לכינרת ואוכלוסייתם גדלה משנה לשנה (לפי נתונים של שנת 2009 מספרם נעמד על כ-8000). לפי נתונים סטטיסטיים הקורמורנים מסוגלים ב 100 הימים אשר הם נמצאים בכינרת לחסל 200-400 טון דגים (בעיקר דגיגים). נשאלת השאלה מדוע אותם עסקנים ממשרד החקלאות מאפשרים השמדת משאבים לאומיים?
 • כאשר החוק ייכנס לתוקפו, הפגיעה הכלכלית למדינה ולמגזר הפרטי תעמוד על עשרות מיליוני שקל. שלא לדבר על כספי הפיצויים לדייגים מקצועיים והרחבת הפיקוח.
 • יותר מ 40% של עסקים, יבואנים ודילרים אשר עוסקים בדיג יפשטו את הרגל, וזאת כי ב80% הם תלויים בהכנסות ממכירת ציוד הדיג למים מתוקים (הרי שאצלנו זו רק הכינרת). לערך 30 חנויות יסגרו ובעליהם יישארו בלי פת לחם. סכום הנזק שיגרם לעסקים מוערך ב-30 מיליון שקל!
 • בכל האמור בסעיף הקודם ניתן יהיה להכיל על בתי מלון, צימרים, הוסטלים ובתי הארחה הצמודים לכינרת , שמרביתם תלויים בדייגים או בכל אותם התחומים הסמוכים אשר קשורים לדיג.
 • הממשלה תאבד עשרות אלפי שקלים אשר היו יכולים לטפטף לקופת המדינה מענף אשר מתפתח בארץ בצורה מרשימה, בעיקר בעקבות קשרי העמותה בחו"ל ומעמדה כקובעת הטון והמדיניות בעיקר בארצות חבר העמים, ענף הדיג תיירותי (ענף אשר במדינות כמו אנגליה, צרפת, הולנד הוא מאוד מקובל וכולל מאות אלפי תיירים כל שנה). זאת לאור העובדה שבוטלו הויזות בין ישראל לרוסיה ואוקראינה.
 • בעיני העולם כל המוניטין של מדינת ישראל ייהרס וכל ההישגים למשיכת אנשי מפתח, קולגות ותיירים מהעולם  אשר הושגו ב-8 שנים האחרונות על ידי העמותה שלנו בדם יזע ודמעות ילך לאבדון, חשוב להדגיש שלפי נתונים סטטיסטיים באירופה כל אדם שלישי מתעסק בדיג.
 •  יותר מ 80% מהדייגים החובבנים אשר פוקדים את הכינרת הם יוצאי חבר העמים, אם ייקחו להם את עיסוק הפנאי המועדף והעיקרי אשר גם משלב אותם בחברה הישראלית הם שוב יסטו מדרך הישר ואנחנו כציבור נתמודד מול גל חדש של אלימות במשפחה, שיכרות וכו'.
 • הציבור אשר רגיל לצרוך את הפנאי בצורת דיג, בעקבות האיסור, יסע בהמוניו לבריכות ברמת הגולן וים התיכון וישאיר אחריו שביל של הרס, הרי שלא גדרות ולא שדות מוקשים יהוו מכשול בפני אותם אלפי הדייגים ה"רעבים" לדיג (ואין באגמים אלו שום שירות ניקיון שיוכל לשמור על החופי אגמים).
 • מעבר להפסד המוסרי אשר יגרם לאלפי הדייגים , הם גם ייפגעו בצורה כספית זאת לאור העובדה שציוד הדיג אשר מותאם לכינרת אינו מתאים לשום צורת דיג אחרת. כמו כן אלפי טונות של פיתיון דיג (אשר מיובא במיוחד מאירופה) ייזרק לפח.
 • תוכניות הפיתוח האזורי של איגוד ערי הכינרת ומנהלת הכינרת בשיתוף העמותה שלנו לא יתממשו ושוב מיליוני שקלים יזרקו לחינם.
 • מועדון "IsraFish" מתכנן לקיים את אליפות ישראל הפתוחה בדיג קרפיון ספורטיבי (CARP OF GALILEE) ב- 16 לינואר 2011 (תחרות אשר מתקיימת במתכונת נוכחית זו שנה חמישית ברציפות). לתחרות הנוכחית הוזמנו ספורטאים ידועים בענף מרוסיה, אוקראינה, צרפת וגרמניה, נכון לרגע כתיבת השורות הללו 7 קבוצות מחו"ל אישרו את השתתפותם (הזמינו כרטיסים ושירינו מלונות). ביטול התחרות תגרום להפסד של עשרות אלפי דולרים הן לקבוצות והן לעמותה (כיוון שאין באפשרותנו לשלם סכומים כה גדולים). מצב שיגרום לפירוק העמותה ומחיקתו של האיגוד המקצועי היחידי בארץ שמתעסק בדיג חובבני וספורטיבי. כל זה יביא לנסיגה של 10 שנים אחורה בענף כה מתפתח.

הצעות:

 1. להקים ועדה עצמאית המורכבת מאיכתיולוגים, משפטנים, כלכלנים ושאר אנשי מקצוע רלוונטיים אשר יוכלו ללמוד את כל צדדיו והשפעותיו של חוק איסור הדיג. חייבים לכלול לתוך הועדה גם את אנשי הדיג עצמם (הן דייגים ספורטיבי וחובבנים והן דייגי סירות שזאת פרנסתם).
 2. עד לקבלת ממצאי הועדה ומסקנותיה יש להקפיא חוקים או תקנות פופוליסטיות לגבי הדיג בימת הכינרת אשר קשורות לדיג מהחוף עם חכה.
 3. להפריש מימון ואמצעים למחקר מעמיק ואמיתי של מצב הכינרת ואיסוף נתונים סטטיסטיים.
 4. אחת ולתמיד לקבוע ולקבע הגדרות "דייג-חובבן" ו "דייג ספורטיבי" וכמו כן לבצע שינויים מתאימים בחוק הדיג (וחוקי עזר). זאת כמקובל בעולם.
 5. להכניס אחת ולתמיד "רישיון דיג" לדייגים חובבנים הן במים מתוקים והן במים מלוחים. בתחום זה העמותה שלנו תשמח לעזור ולקחת חלק פעיל בפיתוח והתאמה של אשרות הדיג בארץ.

אנדרי מזלין,

www.israfish.com

יו"ר עמותת ישראפיש

ועוד 11 חברי העמותה, 50 חברי המועדון, 4500 חברי הפורום "ריבקה", ועוד אלפי דייגים.

ציר הזמן של העצומה

28/11/2010
העצומה השיגה 2,500 חתימות!
17/05/2010
העצומה השיגה 1,000 חתימות!
13/05/2010
העצומה השיגה 500 חתימות!
11/05/2010
העצומה השיגה 100 חתימות!
11/05/2010
העצומה נפתחה