לא לחוות הגז בחוף הכרמל!

לא לחוות הגז בחוף הכרמל!

מספר חתימות

36,662
 
40,000  

לא ל"חוות" הגז בחוף הכרמל !

מפעל טיהור הגז צריך להיות באסדה בים!

 

על מה מדובר?

 

חברת נובל אנרג'י, ושותפתה, חברת דלק של יצחק תשובה - בעלות קידוחי הגז תמר ודלית, מעוניינות להקים באזור מועצה אזורית חוף הכרמל מתקן לטיהור גז בשטח כולל של 250 דונם, הכולל: העברת הגז מהים בצינורות תת קרקעיים עד למבנה טיהור וניקוי הגז, ארובה בגובה 50 מ', מבנים תעשייתיים, מיכלי דלק ומבני קירור. בנוסף, שריינה רשות הגז 100 דונמים נוספים העלולים לשמש לתחנת כוח עתידית או תעשייה עתירת אנרגיה אחרת.

רק לאחרונה נודע כי התוכנית כבר אושרה בהליך מהיר על יד חלק גדול מרשויות התכנון. בקרוב אמור להתקיים דיון סופי בוועדה הארצית לתכנון ובנייה.

 

לפיכך, הוחלט בשלושת הרשויות: מועצת חוף הכרמל, זכרון-יעקב ופרדיס, לצאת למאבק ציבורי ומשפטי בשם כל תושבי האזור, כדי להילחם בהקמת חוות הגז במיקום המוצע.

 

עמותת כחול וירוק מצטרפת למאבק וקוראת לכל מי שהאזור יקר לליבו להצטרף אלינו.

 

מדוע אנחנו מתנגדים? בשל הסיבות הבאות: 

  • סכנת דליפת גז - הגז מגיע בלחץ גבוה מהים, מטופל ומנוקה באתר. קיימת סכנת דליפה של גז ודליפת זיהום לאוויר. יש לציין כי יש מעט מאד ניסיון בעולם, לא כל שכן בארץ ניסיון בטיפול בגז בלחץ גבוה כל כך. למעשה, מפעל יבשתי בסדר גודל כזה, שיטפל בלחצי גז אדירים כאלו, המגיעים למעל 400 אטמוספירות, מעולם לא הוקם באף מקום בעולם!
  • סכנת התפוצצות – נהפך לאזור סיכון של אסון המוני של הרעלת גז (ללא ריח), חנק, שריפות ופיצוץ, אזור חוף הכרמל כולו יהפוך למסוכן עוד יותר במקרה של תזוזות קרקע ורעידות אדמה. אזור רחב יותר (מחיפה ועד חדרה) יהפוך מטרה להפגזות בזמן מלחמה או אירועי טרור.
  • חומרים מסוכנים - משאיות המובילות חומרים מסוכנים יגדשו את כבישי האזור, האוויר ברדיוס של עשרות קילומטרים יהפוך למזוהם ולמזיק לנשימה
  • ירידת ערך הנכסים באזור – הפחד מפני זיהום ודליפת גז, פעילותם המאסיבית של המתקנים, הרעש והפגיעה בנוף יובילו לבריחת תושבים מהאזור ולירידת ערך הנכסים.
  • מרחב ביוספרי – שטח לשימור - חוף הכרמל בכללו ואזור חוף דור במיוחד הינו חלק ממרחב ביוספרי המוגדר כשטח לשימור בתכניות מתאר ארציות ומחוזיות שמדינת ישראל עצמה קידמה ונתנה להן תוקף. מוגדר עפ"י תמ"א 35 "בעל רגישות נופית וסביבתית גבוהה".
  • חופים ללא פיתוח – רצועת החוף בין עתלית לקיסריה היא אחת היפות ועתירות המשאבים בארץ. באזור זה קיימות ערי חוף עתיקות, נמלים עתיקים, מצודות ומבצרים צלבניים, וכפרים פרהיסטוריים מוצפים. החיבור הנפלא של פארק הכרמל, מישור החוף וחוף הים, עם המפרצים היפיפיים מקנים לאזור קסם מיוחד. לא יעלה על הדעת להקים קומפלקס של תעשייה פטרוכימית מזהמת בלב איזור ייחודי זה.
  • איחוד תשתיות – ההגיון מחייב להצמיד את המתקנים לקומפלקס תעשייתי קיים ולא לפתוח מוקד חדש של תעשייה פטרוכימית בלב אזור עתיר תרבות טבע ונוף. איחוד תשתיות היא המדיניות המוצהרת של רשויות התכנון במדינה ואין סיבה לחרוג ממדיניות זו.

קביעת החלופות ובדיקתם נעשתה ללא שקיפות-  ללא שיתוף הציבור,ולמרבה האבסורד – נערכה על ידי היזם עצמו. אפילו ראשי רשויות באזור לא שותפו בהליך קביעת מיקום חוות הגז. 

קיימות חלופות אחרות שהוצעו, וביניהן החלופה ההגיונית ביותר של אסדה בים.

האינטרס של היזם, חברה פרטית שהוקמה למטרות רווח,  ברור לגמרי: אזור זה נבחר מאחר וכנראה זה הפתרון הזול ביותר והנוח ביותר לטיפול בגז.

 

אבל מי ישמור על האינטרסים שלנו?

לא נסכים שהיזם יחסוך בעלויות על חשבון בריאות ופרנסת תושבי האזור! לא נסכים שהמדינה תיתן יד לחיסכון בעלויות היזם על חשבון האזור שלנו.

אין מדובר כאן בעניין מקומי של תושבי האזור. חוף הכרמל ומשאביו הם נכס לאומי השייך לכל אזרחי המדינה – והדרך בה מתקבלות החלטות בנושאים כה חשובים רלוונטית לכל אחד מאיתנו.

 

עזרו לנו לשמור על חוף הכרמל למען כולנו ולמען הדורות הבאים.

 חתמו: נגד הקמת חוות הגז בחוף הכרמל

הוסיפו את חתימתכם

שולח חתימה, אנא המתינו

ציר הזמן של העצומה

29/04/2010
העצומה השיגה 25,000 חתימות!
14/03/2010
העצומה השיגה 15,000 חתימות!
09/02/2010
העצומה השיגה 5,000 חתימות!
03/02/2010
העצומה השיגה 1,000 חתימות!
01/02/2010
העצומה השיגה 100 חתימות!
30/01/2010
העצומה נפתחה