גם לבעלי מוגבוליות מגיע חינוך

גם לבעלי מוגבוליות מגיע חינוך

מספר חתימות

36
 
150  
פורסם בתאריך: 12/03/2015
 

אנחנו שלושה תלמידים מכיתה יא' בבית ספר עירוני ב' ע"ש יצחק רבין במודיעין.

במסגרת עבודת התלקיט באזרחות נחשפנו למקרים רבים בהם בעלי מוגבליות אשר לומדים במערכת החינוך אינם מקבלים את התנאים המגיעים להם. הדוגמא הבולטת ביותר לכך היא בעלי מוגבלות פיזית אשר לא זכאים להסעות לבית הספר. ללא הסעה אין ביכלתם להגיע לבית הספר ולקבל את החינוך המגיע להם כחוק ומתוקף היותם אזרחי מדינה דמוקרטית השומרת על זכויותיהם הטבעיות של אזרחיה. זהו אי צדק ואנחנו רוצים לתקן זאת. אנחנו רוצים שכל אדם שעומד בקריטריון הנכות יקבל את המגיע לו: חינוך ראוי נטול אפליה. ולא יאלץ להוציא כסף רב מכיסו במקרה הטוב ולוותר על השכלה במקרה הרע. בעיה זו נובעת פעמים רבות מהסיבה שהתקציבים להסעות נמצאים בידי הרשויות המקומיות, אנו טוענים שהאחריות על ההסעות ועל התקציב צריכה להיות על משרד החינוך ממספר סיבות:

- כאשר התקציבים בידי הרשויות המקומיות יש ביכולתן לבטל את ההסעות מתוך אינטרס להתייעל או להשקיע את הכסף בתחומים רבים אחרים עליה היא אחראית. הרשות המקומית יכולה לעשות בתקציב כרצונה ללא התחשבות באנשים שההסעות מגיעות להן על ידי שינוי התקציב בכל זמן אפשרי על פי הצורך, לדוגמא: מקרה שקרה בבית שמש שם התלמידים שגרים במרחק של 2 קילומטרים או פחות קיבלו הודעה על ביטול ההסעות שלהם לבית הספר באמצע השנה(http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4621496,00.html).

- למשרד החינוך יש עניין רב יותר לשמור על בעלי המוגבלויות במערכת החינוך מלרשות המקומית. הרשות המקומית יכולה לבטל את ההסעות על מנת לחסוך או להתייעל על חשבון בעלי המוגבלויות, לעומת זאת משרד החינוך רוצה בשילובם במסגרת.

- למשרד החינוך כמסגרת משמעותית הרבה יותר מאשר רשות מקומית ישנו תקציב רב יותר והוא כולו למען מטרות חינוך ואינו מתבזבז על תחומי חיים אחרים כמו ברשויות המקומיות. משרד החינוך הוא גוף גדול יותר שיכול לאגד בתוכו יותר זכאים להסעה ובכך לתת את עבודת ההסעה לגוף שעבר מכרז וכך לחסוך כסף ציבורי ולשמור על הזכויות הטבעיות של התלמידים.

העברת האחריות על ההסעות הכרחית, על פי הנימוקים שהצגנו ולכן אנו קוראים לכם לחתום על העצומה ולעזור לנו להשפיע!

הוסיפו את חתימתכם

שולח חתימה, אנא המתינו