ביטול הגבלת מכירה מחיר למשתכן

ביטול הגבלת מכירה מחיר למשתכן

מספר חתימות

1,169
 
500  

לכבוד שרת השיכון הגב' יפעת שאשא ביטון

התכלית הבסיסית של תכנית מחיר למשתכן הינה לסייע לעשרות אלפי משפחות צעירות בעלות הון עצמי מוגבל, אשר "פספסו את הרכבת הדוהרת" של מחירי הדירות, להפסיק לנדוד בין דירות בשכירות, ולהגיע למגורים תחת קורת גג קבועה בבעלותם.

הגרלות מחיר למשתכן נערכו רק במקומות בהם היה למדינה מלאי קרקעות מוכנות לשיווק, אך חלק ניכר מהזכאים מתגוררים באזורים בהם לא נערכו הגרלות כלל, או במקומות בהם הוגרלו מעט דירות והסיכויים לזכות היו נמוכים.

כתוצאה מכך עשרות אחוזים (!) מזכאי מחיר למשתכן עמדו מול דילמה – לרכוש דירה מסובסדת במיקום מרוחק אותה יוכלו למכור בעתיד ולהמיר אותה בדירה אחרת המתאימה למגורייהם, או לוותר על הסיוע הכלכלי המגיע להם כחסרי דירה, ולחרוץ את גורל משפחותייהם לעוד שנים ארוכות של חוסר יציבות ונדודים בין דירות שכורות, ללא יכולת לקנות דירה בשוק החופשי.

לכן, הן באזורי הביקוש והן בפריפריה, עשרות אחוזים מדירות מחיר למשתכן יוצעו להשכרה ולא ישמשו למגורי הרוכשים.

תהיה לכך כמובן השפעה - מיתוג שלילי של בניינים אלו כבניינים בהם רבות מהדירות מושכרות.

רוכשי הדירות בתכנית מחיר למשתכן אינם רשאים למכור את הדירות במשך 7 שנים ממועד הזכיה בהגרלה (או 5 שנים מקבלת הדירה).

התוצאה - עשרות אלפי זכאים אשר במשך שנים לא מעטות "תקועים" ללא היגיון או הצדקה במצב בו הם נאלצים להמשיך לנדוד בין דירות בשכירות, ובמקביל להתמודד עם השכרת הדירה שרכשו עד שיוכלו למכור אותה.

הגבלה זו נועדה כביכול בכדי למנוע מצב בו התכנית תשמש משקיעים לעשיית רווח כספי מהיר, אך חשש זה הינו חסר בסיס:

  1. תנאי הסף קובעים מי זכאי להשתתף בהגרלות – מדובר במשפחות ללא דירה בבעלותן, משקיעים אינם זכאים כלל להשתתף בהגרלות.
  2. מי שמחזיק דירה אחת בלבד (למגוריו או להשכרה) אינו נכלל בהגדרת "משקיע נדל"ן"! (לא לפי הוראות מס רכישה, לא לפי הוראות מס שבח ולא לפי הוראות בנק ישראל בתחום המשכנתאות)
  3. פרק הזמן מהזכייה ועד האפשרות למכור ללא תשלום מס שבח הינו ארוך, ולכן כלל אינו מתאים למשקיע המעוניין לבצע "סיבוב מהיר" – גם ללא הטלת מגבלת המכירה, מדובר על לכל הפחות 4-5 שנים (המתנה מהזכיה בהגרלה ועד השלמת התכנון וקבלת היתרי בניה + זמן הבניה בפועל + שנה וחצי מקבלת המפתח עד שניתן למכור את הדירה ולקבל פטור ממס שבח) .
  4. יש החוששים שביטול המגבלה יביא באופן זמני לעודף היצע של דירות למכירה וירידות מחירים באותן שכונות - אותן דירות בכל אופן יוצעו למכירה בתום תקופת ההגבלה, לכן אין שום תועלת בכך שכופים על המוכרים עוד 2-3 שנים מיותרות של נדודים בין דירות שכורות

לכן הגבלה זו אינה משרתת את מטרתה, ופוגעת ללא הצדקה בעשרות אלפי משפחות!

 בנוסף, 7 שנים הינו פרק זמן בו משפחות רבות חוות שינויים משמעותיים אשר מצריכים החלפת דירה - הרחבת המשפחה, עבודה חדשה הדורשת העתקת מקום מגורים, פירוק המשפחה חלילה, שינויים במצב הכלכלי וכו'

הגבלה מיותרת זו תפגע גם ללא צורך באלפי משפחות נוספות, אשר דווקא כן רכשו בכוונה להתגורר בדירה, אך תוכניותיהן ישתנו במהלך 7 השנים בעקבות אירועים כגון אלה. 

נודה לטיפולך הדחוף בביטול רטרואקטיבי של הגבלה זו בהקדם האפשרי

מסכימים עם העצומה? - נא חתמו, שתפו בפייסבוק, בקבוצות וואטסאפ, תייגו בפוסטים את שרת השיכון ו/או שלחו לינק לעצומה במייל אל שרת השיכון [email protected]

הוסיפו את חתימתכם

שולח חתימה, אנא המתינו

ציר הזמן של העצומה

10/10/2019
העצומה השיגה 1,000 חתימות!
06/10/2019
העצומה השיגה 500 חתימות!
06/10/2019
העצומה נפתחה